dertden man tot huisvaderde vrouw tot eene zorgende huismoeder - de kinderen tot arbeid zaamheid en zedelijkheid vormt. Dat zijn geen idealen die men schept, - 't is realiteit; - want deugd en godsdienst betreffen den inwendigen mensch- niet van buiten naar binnen maar van binnen uaar buiten- dat is de weg die tot beterschap, genezing, herstelling leidt van de krankheden waaraan de menschheid lijdt. Zoodra de bron gezuiverd is, herkrijgt het water zijne oorspronkelijke helderheid en frischheid en volgt het met meer kracht en snelheid zijnen loop. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw den hofprediker Ds. P. J. J. Mounier te Amsterdam en de Hervormde predikanten H. G. J. van Doesburgh te Rot terdam J. Witkop te ZutphenJ. C. van Mar ken te Amsterdam, W. R. Veder te Dordrecht en N. H. de Graaf te Apeldoorn. Heden wordt de negende verjaardag van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, tweeden zoon des Konings, plegtig in de resi dentie gevierd. Men verzekert, dat Z. K. H. bij deze gelegenheid den rang van tweeden lui tenant zal verkrijgen. Op a. s. Woensdag den 29 dezer, zal de gewone audiëntie van den minister van Staat en van den minister van Koloniën geen plaats hebben. Men verwacht spoedig de vaststelling en uitvaardiging van eenige maatregelen ter voor bereiding van den aanleg der staats-spoorwegen. Men verzekert datter uitvoering van het wet telijk voorschrift, dat er met acht lijnen te ge lijk zal worden aangevangen, ook acht bureaux zullen worden gevestigd. Aan het hoofd van elk bureau zou een ingenieur worden geplaatst. Het hoofdbureau zou te 's Hage zijn. Naar men verneemt zal van Maandag a. s. door de rijzing der graanprijzen, bij de meeste broodbakkers te 's Hago het witbrood verkocht worden voor 30 centshet bruinbrood voor 25 cents, het ongebuilde tarwebrood of krop uit den zak voor 19 cents en het roggebrood voor 13 cent3allen per Ned. pond. De kadetten der koninklijke militaire aka- demie, die van 15 Julij 11. met verlof afwezig zijn, zullen den le" der volgende maand weder bij de Akademie te Breda van verlof terugkce- ren en de stadiën hervatten; terwijl de 80 nieuw benoemde kadets den 4e" en 5®n daaraanvolgende bij de Akademie zullen worden in dienst gesteld zullende die, welke behooren tot de wapens der infanterie en kavallerieden 4en en 5en, die der artillerie en genie den 5en September in functie gesteld worden. De Ontvanger der Registratie en domeinen te Utrecht zal aanstaanden Woensdag aanbeste den de levering van 58 roode weitsbrooden per week voor den tijd van een jaar. Te Utrecht wordt in de volgende maj aanbesteed het maken der gebouwen en kuij voor eene daar te stellen Gasfabriek voor rel ning der Gemeente. Volgens weerkundige waarnemingen teUtrei gedaan was de grootste windstoot aldaar Do derdag morgen te negeu ure 52 Ned. poi drukking op de vierkante el. Als bijzonderheid kan vermeld wordei dat de huisvrouw van M. Pronk, wonende; Amsterdam op de Weesperstraatwelke gepa seerde jaar van tweelingen is bevallen, gistere van drie welgeschapen kinderen (twee jongen en een meisje) verlost is. Kraamvrouw en kin deren bevinden zich naar omstandigheden redelij welvarend. Dit echtpaar is alzoo in ruim tne jaren tijds met vijf kinderen gezegend, Uit het ambt Hardenberg wordt berigt dat onlangs aldaar een weduwenaar van 48 ja ren in het huwelijk trad met zijne dienstbode oud 16 jaren. Hij behoorde tot de Christelijk; Afgescheidene Gemeente te Heemse en verlangde dat zijn huwelijk ook bij die gemeente wen ingezegend, maar zijn verzoek werd afgewezen De vader der bruid wendde zich toen tot dei predikant der Hervormde Gemeente te Heemse doch met geen beter gevolg. Daarop nam mei den toevlugt tot den Kerkeraad der vakanti gemeente te Hardenberg en aanvankelijk scheen men te zullen slagen. Maar, nadat de plegtig heid reeds was begonnen en toen de jongge huwden in het doophek zatenwerd hun dooi een lid van den Kerkeraad aangezegd, dat di inzegening geen plaats kon hebbenwaarop he bruidspaar zeer teleurgesteld het kerkgebou» verliet. Door het Provinciaal Kerkbestuur vai Gelderland zijn als Kandidaten tot de heiligi dienst toegelaten de Kandidaten in de godge leerdheid J. H. du Plessis, J. H. Gravenstein en C. J. L. Ruisch van Dugteren. Bij de Hervormde Gemeente te Noord wijkerhout is beroepen de Kandidaat Dr. J. A Lamping; te Scbagen Ds. A. J. Vis Dieperinl te Wognumte Kwadijk de Kandidaat Dr. G. Pariste Scherpenisse Ds. C. C. Callenbach t( Nijkerk op de Veluwe; te Noord-Laren Ds. A. G. Rijkens te Akkrum; te 't Zandt Ds. H. van Griethuijsen te Poortvliet en te Raamsdont Ds. J. J. Gobius du Sart te Bleskensgraaf. De Algemeene Kerkeraad der Nederduitse!» Hervormde Gemeente alhier heeft tot predikant beroepen Ds. F. C. Pantekoek te Charlois- nevens wien op het drietal waren geplaatst Ds. B. ter Haar te Nijmegen en Ds. E. J. P. Jo- rissen te Broek in Waterland. De prijs van het .tarwebrood wordt met aanstaanden Maandag verhoogd met één cenl op het halve Nederl. pond, - en van het rog gebrood met een halve cent op de 1£ Nederl. ponden. - De marktprijs der tarwe is in de laatste drie maanden ruim 1.50 per mud gestegen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2