LEIDSCH DAGBLAD. N°. 151. Maandag 27 Augustus. A". I860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar '9 GravenhagcDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 0 n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 5S m.; 9 u. 28 m.' Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Kntoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., middags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenieraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Weihouders hiaandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te HO ure.JBureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 1Ö4 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Baden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ore. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van bet Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Philanthropie. III. 't Is er verre van af, dat het nut eener phi- ntropiedie uit godsdienstige beginselen voort- oeit en zich in officiële kerkelijke vormen of ganen openbaart, mag worden ontkend. In- gcndeel, waar zij aan hare oorspronkelijke be- emming getrouw blijft en zich harer verhevetie eping bewust isoefent zij hare taak met ver- ind en oordeel uit en strekt zij der maat- bappij tot zegen. De zuchtdie er heerschtom Staat tot philanthropische maatregelen voor Idelijke ondersteuning laten zorgenverdient worden bestredenen terwijl al wat tot voor- iming of wering van zedeloosheid strekken veilig aan het openbaar gezag kan en moet orden overgelatenblijve bet steeds en uitslui- od de taak der kerkom door de godsdienst zedelijkheid en het geluk eener Natie te be- irderen. 't Is dus niet het beginsel, dat werd mgetast, maar de onvruchtbaarheid der toe- issing van dit beginsel, waardoor de taak der :rk door de philantropische vereenigingen is uit hand genomenvoor een niet onbelangrijk sel, waarop we hebben gewezen en wat we ider zullen ontwikkelen. - Vooraf echter is het iet ondienstig, dat we de lijn wat scherp trek- êd die de taak der Kerk begrenstwaartoe dezer dagen juist bijzondere aanleiding kre- en waarop rechtstreeks onze beschouwingen ter philantropie betrekking hebben. De taak der kerkelijke armenzorg is door ons eeds van eene ernstige en verhevene zijde be- ibouwd. Armen en ellendigen te helpen in sn nood met eenvoudigheid, met discretie en oorzichtigheid, - de aalmoezen niet te besteden au waar 't noodig is, - en dat te doen met lijmoedigheid, een bewogen hart en een toe genegen gemoed, dat is de taak der kerkelijke armverzorgers- wel te onderscheiden van die bij instructien of regels voor armenkantoren (bureaux de bienfaisance) is gesteld. - De aalmoe zen worden geput uit de bron der ware men schenliefde en zonder nu te erkennendat die liefdegaven iets kunnen toebrengen om de zalig heid des hemels te verwerven, ligt er toch wel een zekere maatstaf in tot beoordeeling, dat er ware godsdienst is, als er veel voor de armen gegeven wordt. Bijaldien steeds voor die beoordeeling zulk een maatstaf van werkdadige menschenliefde of zelfopofferend liefdebetoon was aangenomenaan leiding tot twist en scheuring, vijandschap en verdeeldheid zou zijn voorkomen of buiten in vloed gebleven. Zulk een maatstaf toch is dien stig voor eiken tijd en het wijs gebruik daarvan zou de kerkelijke liefdadigheid meer iu de alge- meene achting hebben doen rijzen, als men op de vruchten bleef letten. Een goede boom brengt goede vruchten voort. Waar deze beginselen heerschendaar zullen geene volstrekte armen te vinden zijn. De taak der kerk isom de mindere klasse optewekken of optebeureu »uit den ellendigen en vadsigen' toestand van lediggang en zedeloosheid, maar dat geschiedt niet dan door het inprenten en aankweeken van goede beginselen. Een somber, vuilberoet en zwart berookt huis" verkrijgt een ander aanzienzoodra bij de huismoeder zulke beginselen gevonden wordt. «Woningen, op een ruime plaats gebouwd, niet ineengedrongen of door enge poorten of stegen omsloten", verkrij gen spoedig een onaangenaam innerlijk voorko men als de bewoners zulke beginselen niet kennen of bezitten. Beter dan door de beste ventilatie wordt de bekrompen woning van een onreine atmosfeer gezuiverd als de geest van liefde eu vrede er in woont, die het familieleven be>oï«».~

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1