rakter aan. De Vinsouciance des peuples nail la tyrannie des roiszeide reeds Frederik II. Italië leert ons de zwakheid van tyrannieke regeringenterwijl België ons de kracht van een constitutioneel gouvernement leert. Wij weten niet, of voor Nederland de les en het voorbeeld noodig zijn; wij hopen neen; wij hopen dat, zoo wij nog schroomvallig in de toepassing we zen mogende leer althans niet meer betwijfeld wordt. Maar, zoo wij nog een voorbeeld noodig hebbenwij hebben dan een zeer bemoedigend voor oogen. Wij kunnen daar zien, wat kracht vrije instellingen bijzetten aan een bestuur, dat ze begrijpt en waardeert. België is Nederland in de praktijk van het constitutionele leven voor geweest, doch Nederland is bezig het op zijde te streven. Een edele wedstrijd, die vijanden tot mededingers gemaakt heeft, om ze weldra bondgenooten te maken. Overgenomen BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft pensioen verleend aan den majoor F. J. J. Schepern van het 2e reg. ves ting-artillerie. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat Z. M. de Koning in den avond van den 10°" dezer, op zijne villa aldaar, het bezoek heeft ontvangen van den Koning der Belgenen dat beide vor sten een langdurig onderhoud hebben gehad. Heden middag heeft er bij Z. K. H. den prins van Oranje een groot diner plaats, dat door HH. MM. den koning en koningin, HH. KK. HH. prius en prinses Frederikprin ses Maria, benevens Hd. gevolg zal worden bij gewoond. Naar hetgeen bekend is van het gevoelen der Eerste Kamer over het spoorwegontiverp liepen de meeningen zeer uiteen. De meerder heid was tegen staatsspoorwegen doch meenden sommigen er nu in te kunnen berusten. Ook de firiantieële zijde van het ontwerp vond zeer vele bestrijders. Heden heeft de arrondissements-rechtbank te 's Hage uitspraak gedaan in zake J. O. K. van Scheveningen aangeklaagd van diefstal van een porte-monnaie, waarin zich goud en ander geld bevond. De rechtbank heeft hem ontslagen van alle rechtsvervolging, aangezien het rechtens niet overtuigend was bewezendat hij zich aan dien diefstal had schuldig gemaakt. In den loop dezer week werd te Maastricht, ten gevolge van een uit Aken ontvangen tele gram bij het aankomen van den Akenerspoor- treineen reiziger aangehoudenverdacht van het in omloop brengen van valsche Oostenrijksche Kassen-scheirien van tl. 100; werkelijk moet hij aan een der tusschen-stations beproefd hebben, zoodanig papier te wisselen, hetgeen echter niet gelukte. Wij vernemendat de Professoren in de natuur- en geneeskundige wetenschappen aan het Athenaeum te Amsterdam een brief hebben rigt aan den gemeenteraad van Amsterdi waarin zij met grond de wenschelijkheid bel« gen eeuer doortastende onbekrompen hervorm; en uitbreiding van het natuur- en geneeskuul onderwijs aldaar, vermits, huns oordeels, de i genwoordige toestand van het Athenaeum o houdbaar is. De voornaamste grondslagen, waal die hervorming moet berusten, zijn, volge adressanten1°. de regeling van het onder» en het doeltreffend gebruik van de bestaani hulpmiddelen, alsmede de vereischte uitbreidin van sommigeook door vermeerdering vau hi aantal docenten 2°. de afschaffing der drukkend hooge collegie-gelden3°. de ruimere bezoldi ging der hoogleeraren. Eindelijk stellen adre santen voor, tot opheffing van het bezwaar, ge legen in het gemis van het recht van exame aan het Athenaeum waaraan door sommigen ee overwegend gewigt wordt gehechtde algemeen invoering van een praktisch staats-examen di is van een examen voor de toelating tot de prak tijk, hetwelk zij liefst uitsluitend aan eene staats commissie zouden wenschen opgedragen te ziet Vrijdag avond omstreeks 9 uur ontstom er brand in de woning van F. Harmsmr. smii buiten de Sassenpoort te Zwolle, terwijl niemand te huis was. De buren zagen zich daarom ge noodzaakt, de deur met geweld te openen en, terwijl inmiddels de politie zich derwaarts bege ven had, bevond men in een turfhok op den zolder een als het ware aangelegd turfvuurtje, terwijl boven op de zoldering van dat turfhok, zijnde de vliering, planken, stokken, takkebm- sen en andere ligt brandbare voorwerpen in zoo danige orde opeengestapeld lagendat bijaldien de brand niet tijdig ware ontdekt, binnen wei nige oogenblikken het geheele gebouw in volle vlam zoude gestaan hebben. Hoezeer het nog onbekend is, wie het bewuste turfvuur op den zolder heeft ontstoken, is echter de eigenaar van het huis inmiddels terstond in voorloopige bewaring gesteld, en Zaturdag ochtend is door de heeren rechter-commissaris en officier van ju stitie vergezeld van een griffier, ter vermelde plaats een onderzoek ingesteld. De portier van de Molenwerf aan de mo len de Doel, aan de Raampoort te Haarlem, ontving 11. Woensdag een zonderling bezoek, daar hem een paarddoor het dak heenvlak naast zijn woonvertrek kwam binnenvallen. Dat dier, voor een vigelant gespannengeraakte in de stad op hol, verloor gelukkig al hollende het rijtuig, en holde daarna alleen voort tot op bovengemelde Molenwerf, waar bet van boven neder stortte, en de zonderlinge visite bragt, waarvan we boven spraken. BUITENLANDSCH NIEUWS. De Palrie deelt onder de noodige reserve mede, dat in eenige correspondentiën uit Turin

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2