bijbeldruk a 18,198,55 (onder anderen voor het drukken van -13,000 stuks nieuwe testamen ten, bijbels, psalmen, enz.), bijbelvertaling a 20,530,48 enz. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland zijn toegelaten als proponenten de heeren M. Buys en J. Bake, kandidaten in de godgeleerdheid aan de Leidsche Hoogeschool. Bij Christelijke Afgescheidene Gemeente te Zwolle is beroepen Ds. J. Bavinck te Bun schoten. Dezer dagen werd te Oirschot gevankelijk binnengebragt de persoon van R.onder be schuldiging en na onmiddellijke bekentenis van het volgende: Eenigen tijd geleden werd een voetganger tusschen Oirschot en Moergestel, in de nabij heid van een der boerenwervendoor een klei nen hond aangevallen, zonder echter van die ontmoeting eenig nadeelig gevolg te hebben on dervonden. Toch schijnt hij zich op zijne ver dere reizeaan den een of anderendie hij ont moeten mogtdaarover te hebben beklaagd ten minste een paar dagen later verscheen bij den eigenaar van den hond - een gezeten land bouwer in dezen omtrek - iemand, die de quali- teit van deurwaarder bij de rechtbank verklaarde te bezitten enhoog en breed opgevende van de aan zijn lastgever berokkende schade, den boer dreigde met vervolging, eene dagvaarding vertoonde, enz., maar na eenig over en weer praten, loven en biedeuvoor 3 eene transactie sloot, terwijl hij op verzoek van den patieut, na ontvangst van het bedrag, dezen eene door hem geteekende quitantie ter hand stelde. Hiermede scheen de zaak in der minne ge schikt. De boer echter dacht nog wel eens aan zijne drieguldenwaarvoor hij een duur en ge vaarlijk proces had afgekochten vertelde zijn ongeval aan wie het hooren wilde. Zoo kwam het ook ter oore van de hier zeer ijverige ju- stitiebeambtendie spoedig inzage van de qui tantie kwamen vragen. De daarop gestelde hand- teekening was onleesbaar; het schrift gaf hun eenig vermoeden. Na weinige dagen was men den nieuw model deurwaarder op het spoor, die bij de eerste ontmoe ting dom genoeg was, den gerechtsdienaars op hunne aanvrage eene handteekening te vertoo- nendie hij als de zijne neerschreef en volko men conform was aan die der quitantie; zoo als wij zeiden, de bekentenis volgde dadelijk. R. was de bruidegom eener jonge weduwe, en zou Zondag zijn getrouwd, doch heeft dien Zondag in de kantonale gevangenis aldaar mo gen doorbrengen. Wij hebben reden om te ver moedendat, behalve de zonderlinge deurwaar ders-ambitie van haren pretendent, de bruid ook om andere redenen zich niet behoeft te beklagendat de oude Nemesis hem in ha ren plaats voor eenigen tijd in de armen ge- I klemd houdt. BUITENLANDSCH NIEUWS. Tijdinen uit Konstantinopel melden Fuad-pacha den gouverneur van Damascus n eenige van diens ambtenaren naar de Turks) hoofdstad had doen transporteren, ten eit hen aldaar hunne straf te doen ondergaan. 1 Minister van Oorlog had gepoogd de handel! gen van den gouverneur te verdedigen het cor; diplomatique had daarentegen er op aangedro- gendat hij naar Damascus zou worden teru» gevoerd en dat aan hem, tot een afschrikken' voorbeeld voor anderen, in die stad het vonni zou worden voltrokken. Ook wordt medegedeelddat er te Salonica e Aleppo oproerige* bewegingen hadden plaats gt had, die evenwel door de autoriteiteiten bedwon gen waren. In Bosnië heerschte eene sterk gisting. Een gerucht betreffende een aanslag op he leven van den grootvizier scheen zich te bevei tigen. Het blijkt tevens dat er feiten aan he licht zijn gekomenwaardoor op een aanta personen zware verdenkingen rusten. De vizie heeft reeds verschillende ambtenaren genoodzaakt tot uitbetaling van aanzienlijke sommen, al- schadevergoeding en ter aanzuivering van ach terstallige soldij en tractementen. Er openbaarde zich in de omstreken van Kon stantinopel eene paniek. Een aantal onderdanea van de Europesche mogendhedenzich buiten de stad niet veilig achtendewaren derwaarli teruggekomen. De verkoop van kruid is verboden. Eet: hoeveelheid daarvan ligt te Tunis voorhanden, Uit Konstantinopel wordt van 27 Julj geschrevendat er in de laatste dagen onderschei dene personen gearresteerd waren onder vermoe den vau deelneming aan een complot, hetwelk bepaaldelijk tegen de Engelsche en Amerikaansche gezanten gerigt was. Eerstgenoemde had zicb inzonderheid het ongenoegen der softa's (leer lingen in de moskeen) op den hals gehaald, door zijne krachtdadige tusschenkomst bij gele genheid, dat zij met het gepeupel zich bij de begrafenis van een Protestantschen Armeniër aan ongeregeldheden hadden schuldig gemaakt. De Turksche regering heeft, ter voorkoming van dergelijke ongeregeldhedendrie afzonderlijke begraafplaatsen voor de Protestanten doen iu- rigten. De Moniteur behelst de eerste lijst der inschrijvingen voor de Syrische Christenen. Aan het hoofd daarvan staan de Keizer voor 25,000 en de Keizerin voor 10,000 francs. Deze intee- kening belooft het karakter eener nationale de monstratie te zullen aannemen. Nevens Garibaldi is Abd-el-Kader te Parijs de held van den dag. Er wordt een diamanten sie raad ter waarde van 14,000 francs, als geschenk voor hem in gereedheid gebragt. Garibaldi is reeds in het bezit van 300

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2