industriëlen in ons vaderland circulaires gezon den, waarin deze zinsneden voorkomen: «Ver geet niet, welke hooge belangen het hier geldt en dat in de residentie de woorden gesproken zijn: ik zal de Nijverheid niet aan de tering, maar aan eene beroerte laten sterven 1" Zulke zin sneden doen effect en het doel heiligt die middelen! Wat reeds vóór eenige jaren is gezegd, betoogd en met overtuigende redenen gestaafd, schijnt thans te zullen gebeuren. In de laatste rekening en verantwoording van het Weduwen- fonds, onder directie van de heeren te Winkel en Kietveldt te Amsterdam, wordt verklaard dat het bestuur genoodzaakt zal zijnzonder eene belangrijke vermeerdering van deelnemers in den loop van dit jaar de uitkeering aan de weduwen te verminderen. De ontvangsten zijn wel door de aanwinst van leden geklommen maar de uit gaven evenzeer en blijven standvastig rijzen. Uit de laatste rekeningen blijkt, dat er in 1858 was een overschot van 32000, in 1859 van 15600 en in 1860 van slechts 2000. Het groote reservefonds moet worden aangespro ken en zal in twee a drie jaren geheel verslon den zijn- vooral wanneer het aantal deelheb bers, dat nog telken jare klom, blijft staan, - of vermindertwat niet te verwonderen zou zijn om zich voor verdere schade te wachten. Te Groningen had 11. Donderdag een zon derling ongeluk plaats. Een schoorsteenvegers- leerling was in een zoo naauwe schoorsteen ge kropen dat hij er niet meer uit kon maar men een stuk muur moest uitbrekenom hem uit zijn kerker te verlossen. Hij was intusschen in zoodanigen staat van bedwelming geraaktdat zijn leven niet buiten gevaar is. De overwinst der Stedelijke Gasfabriek te Lei den over de dienst van 1859 bedraagt/22561.535, bij de begrooting op slechts 10000 geraamd. Zaturdag II. had weder te Amsterdam een oploop plaats, bij gelegenheid dat Dr. Chronik, een Duitsch Israëliet, in een locaal in de Zwa- neuburgstraat eene voorlezing zou houden. Dui- zende Israëliten, meest uit de lage volksklasse, vulden die straat en aangrenzende buurten. On danks de tegenwoordigheid van een aanzienlijk getal politieagenten was er voor nieuwe ongere geldheden vrees en hieraan schreef men het toe, dat alvorens Dr. Chronik het locaal verliet een detachement dragonders den toegang tot die straat schoonveegde. Hij is daarop naar zijne woning teruggekeerd, vergezeld van een commisssaris en ongeveer 20 agenten van politie, die in den rug door dragonders beschermd werdenom de op dringende menigte terugtehouden. Door den gouverneur-gen. van Necrl.-Indie zijn o. a. benoemd tot resident van Tagal de ads.-resident van Buitenzorg A. A. M. Keu- chenres, in diens plaats de secr. der residentie Kadoe Jhr. C. L. de Jonge en tot diens vervan ging de controleur Jhr. Mr. O. E. van Nispen. De generaal majoor Steiumetz is op zijn verzoek onder nadere goedkeuring des kooi eervol ontslagen- terwijl het gerucht loopt de luit. generaal van Swieten, kommandant het Indische legerzijn pensioen nemen et October naar Nederland terugkeereu zal. BUITENLANDSCH NIEUWS. Volgens de laatste tijdingen heerschte Candia en verschillende andere punten van i i Turksche rijk eene gisting, die het ergste ti i de Christenen deed vreezen. i De voor Syrië bestemde regementen h, 1 ben Zaturdag morgen Chalons verlaten. V i stoomschepen zijn van Toulon naar Algiers n trokken, ten einde aldaar troepen aan boord l nemen, die ook voor Syrië zijn bestemd. t De troepen voor de expeditie naar Sri worden te Marseille ingescheept; - een Russis:! een Oostenrijksch en een Nederlandsch fregsli eene Nederlandsche korvet en onderscbeidel Grieksche schepen hebben zich in de Syrisili wateren bij het fransch eskader aangesloten. Uit Konstantinopel wordt berigt, dat gouverneur van Damascus van zijn post onk en naar Konstantinopel vervoerd is, om aids terechttestaan - terwijl de gouverneur van Bt ruth ook in hechtenis werd genomen. Niet onblangrijk is het, bekend te word met de naaste aanleiding tot de gebeurtenis? in Syrië. Een schrijven uit Damascus van dl 13CD Julij behelst de volgende bijzonderhede «Een Christen-bewoner der stad, die bij es Muzelmansche vrouw gevonden werdwerd vangen genomen en naar den Konak gezonde om gevangen te worden gezet, maar de plaatst lijke overheid zond hem terug, zonder hem: straffen. Bij deze gelegenheid drongen eenij vagebonden der stad in de Christenwijken t begonnen te schreeuwen en deze laatsten te va vloeken. De Christenen beklaagden zich hiet over bij den gouverneur en deze beijverde zit om hen voldoening te geven, door deze vageboi den te doen gevangen nemen en boeijen. Tot over maat van straf, beval hij hun de wijk der Chris tenendie zij hadden beleedigd schoon te veges Maar op het gezigt dezer Muzelmannen, di verpligt waren de straten der Christenen te rei nigen, ontstond er eene groote gisting onde een gedeelte van de jeugd der laagste klasse de Muzelmansche bevolking, die tot in de Chris tenwijk doordrong en met geweld de gevangene: uit de handen der wachters rukten. Daarop ont stond er wanorde de Muzelmannen wierpen ziel op de Christenen en hunne huizen werden ii brand gestoken. Een twintigtal Muzelmannen ei een dertigtal Christenen verloren er het leven bij De leden van den raad en de notabelen baast ten zich, om zich naar de plaats der wanorde lijkheid te begevenmaar zij waren niet bi magte ze tegen te gaan. Daar den volgenden dag het berigt dezer ge

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2