deed daarop een uitvoerig verslag omtrent den staat en de werkzaamheden der vereeniging dat spoedig in druk verschijnt. De algemeene pen ningmeester Mr. H. Obreen van Leiden deed de jaarlijksche rekening en verantwoordingwaaruit bleek, dat er weder 3705 beschikbaar was en het getal leden tot 3900 was geklommen. De vereeniging heeft weder over eene som van 3500 ten behoeve van onderscheidene binnen-en bui- tenlandsche gemeenten beschikt. Des avonds werd in de Groote Kerk de open bare bijeenkomst gehouden. Nadat deze door Ds. Adriani met gebed was geopendtrad Dr. A. Piersondie met de leiding dezer vergadering was belast, als spreker op, met het doel om eenige reeds meermalen tegen de vereeniging aangevoerde bezwaren uiteen te zetten jenj uit den weg te ruimen. Het eerste bezwaar betrof de rigting der Vereeniging, het tweede hare schijnbaar mindere noodzakelijkheid, het derde haren ruimen werkkringen het vierde haar be ginsel van algemeenheidwelke vier punten, voor zooveel zij als beschuldigingen zouden kunnen gelden, door den redenaar in een zeer welspre kend betoog achtervolgens werden opgelost. Hierna betrad Dr. E. B. Swalue den kansel en schetste in eene korte rede de waarde der Vereeniging, blijkbaar in a. haar cosraopolitisch karakter; 6. haar alomvattend beginsel en c. de zuiverheid barer middelenwaarna Ds. D. Chantepie de la Saus- saye, van Leiden, uit eenige mededeelingen om trent zijn bezoek te Heidelberg aanleiding nam om de aandacht te vestigen op de geschiedenis en eenige gevolgen van het onlangs in Baden ge sloten concordaat. Als derde redenaar voegde Ds. van Harencarspel bij al het gesprokene nog een woord van opwekking tot ijverige deelneming aan de zaak der vereeniging uit het beginsel van liefde, waarop de vergadering, na eene hartelijke dank betuiging van Dr. Pierson aan de sprekers en eene dankzegging, uitgesproken door Ds. Chan tepie, met gezang werd gesloten. Bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland zijn na afgelegd examen tot kandidaten voor de H. dienst aangenomen de heeren J.H. L. Roosemeijer en PI. Hasselman, kandidaten in de godgeleerdheid aan de Leidsche hoogeschool. Eene telegrafische depêche uit Batavia behelst, dat de stand van zaken in Ned.-Indië over het algemeen genomen bevredigend luidt. Aldaar zijn tot 7 Junij aangekomen de schepen: Dina, kap. Rademaker, HerculesDetering; - Gouverneur van Smieten, van der HorstPrin ses Amaliavan Rijn; - Bantamvan der Bolck en Willem Eggerls kap. Faber. BUITENLAND3CII NIEUWS. Volgens telegrafische berigten uit Alexan dre zijn aldaar een groot aantal personen uit Syrië aangekomenterwijl de Onderkoning zich bereid heeft verklaard een paleis te hunner huisvesting aftestaan - terwijl uit Beyruth m gemeld, dat te Damascus nieuwe moordtoo; len hebben plaats gebad en weder verscheid Christenen zijn omgebragt. -Op de tijding van de moorden in Si heeft de Koning van Griekenland bevel gege aan vijf oorlogsvaartuigen om daarheen te venen en geneesheeren levensbehoeften e overtebrengen. De Eransche Gezant te Konstantinc heeft het besluit zijner regering met betrekt tot den benarden toestand der Christenen Syrië aan de Turksche regering officieel beh gemaakt. De Sultan heeft aan den Onderkoo van Egypte 10000 man tot versterking van leger gevraagd. Men vreest te Konstantinc voor onlusten in het Turksche leger, daar re vijf maanden de soldij onbetaald gebleven Men verzekertdat de artilleristen reeds i het muiten geslagen zijn. Er worden poging gedaan, om ééne maand soldij uittebetalen. Uit Messina wordt berigt, dat, nadat overeenkomst tusschen Garibaldi en de Genet Clary geteekend was, de kolonnen van Kolo Medici den volgenden dag aldaar binnenruk; en daags daarna Garibaldi zelf zijn intogt de waar hij met geestdrift werd ontvangen. Te Parijs is men algemeen van gevoel dat Garibaldi tot het sluiten van den wapensl stand is overgegaanten einde niet noodel; voor Messina veel bloed te vergieten en zijn geheele aandacht des te onbelemmer aan de gebeurtenissen op het vaste land kunnen wijden. De zending der Napelsche zanten naar Turin is afgeloopen- overia; met beleefdheden en feestmaaltijden zullen terugkeerenmaar zonder iets uitgerigt te bi ben. Men verneemt, dat het revolution comité te Napels voortgaat zijne krachten vereenigen voor de gebeurtenissen', die op hi den zijn. i Berigten uit Messina meldendat Ga baldi 300 schepen in gereedheid brengt v< I de ontscheping op het vasteland. i Uit Petersburg schrijft mendat de sji pathie voor Garibaldi zoo groot isdat bijaldi de regering het openen eener inschrijving vo hem toelietverbazende sommen zouden bijee gebragt worden. In sommige kringen te Parijs is sprake v 1 een ontwerp om de gemeente-accijnzen ook Frankrijk afteschaffen. Een der voornaamste b zwaren tegen dat ontwerp is naar men zegt exceptionnele toestand van Parijs, waar de o t brengst van deze accijnsen de voornaamste brc van inkomsten is. De inschrijvingen voor de Christenen het Oosten onder de Israëliten te Parijs bebbt reeds meer dan 50000 fres. opgebragt. Nadi de heer Cremieux had vernomen, dat ook do de bisschoppen eene lijst is geopend en dat Isracliten te Bordeaux de opbrengst hun»

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2