gesteldheid van weinige uren op 38 jarigen leeftijd te Arnhem, overleden, terwijl zijne echt- genoote zich met hare zes kinderen te Amster dam bevond. Uit Zutphen berigt men dat de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van ster ken drank aldaar Dingsdag avoud in de Broe derenkerk eene openbare vergadering hielddie door een talrijk publiek werd bijgewoond. Prof. Hofstede de Groot en Ds. Huydekoper voerden daarbij het woord, maar vooral was de rede van onzen bekwamen Stadgenoot Mr. J. T. Buys zeer belangrijk, omdat zij, hoewel minder popu lair, gunstig afstak tegen de kleingeestige opvat tingen en bekrompen inzigten van vele voor standers der Vereeniging, die in hun onberaden ijver dikwijls meer bederven dan goedmaken. Indien alle leden der Vereeniging van denzelf den gezondeu geest doordrongen waren die zaak zou zooveel tegenstand niet ondervinden. Een jaar geleden is door Pastoor Brink man van de H. Willebrorduskerk tc 's Hage eene Vereeniging opgerigt, die nu reeds 301) leden telt en waarvan het doel is, om mannen uit den handwerkstand in gemeenzame gesprek ken en in godsdienstoefeningen optewekken tot onthouding van sterken drank en tot een arbeid zaam matig en huiselijk leven. De vruchten van die Vereeniging wordt met genoegen waargeno men. De Bisschop van Haarlem heeft Zondag avond eene godsdienstoefening dier Vereeniging bijgewoonden tot ruime deelneming opgewekt. Men verneemt, dat onze stadgenoot de beer E. H. Geraerds Thesingh zijne bediening als Notaris heeft nedergelegd. Donderdag werd voor het Provinciaal Ge- regishof in Zuid-Holland behandeld de zaak van J. Straatman, Muziekhandelaar te Leiden, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, waardoor te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden ge- bragt. - Uit de acte van beschuldiging bleek dat behalve de vermoedens, bij het wekken van den beschuldigde gerezenalsof hij slechts den schijn aannam van te slapen, het door deskun digen ingesteld onderzoek tot de slotsom moet hebben geleiddat de brand door geen toeval heeft kunnen ontstaan; - dat de 11-jarige be diende van den beschuldigde verklaard heeft ge holpen te hebben met het ledig maken van den winkel en de daarin aanwezige goederen waren geborgen in het kantoor achter den winkel en op den zolder, - zijnde echter ook verscheidene goederen in den kelder verborgen gevonden- dat de beschuldigde heeft te kennen gegeven dat hij het plan had den winkel schoon te ma ken en daarom den winkel had ledig gemaakt en de goederen op die wijze geborgen- dat de goederen in den kelder gevonden door hem daar ware gebragt, omdat het hem spoedig verveelde de stelle zoldertrappen op te klimmendat het muziekpapier, in den winkel gevonden, door hem was geplakt en daar te droogen geleg later te worden ingebonden, dat hij des ai van half 10 tot 12 ure bij zijn nicht had gebragt en bij zijne tehuiskomst het nacht! had aangestokenom te zien of de gort zijner slaapkamer wel digt waren, waaro het lampje heeft uitgebluscht en het op de: van den kagchel in het kantoor heeft ned zet en hij zich naar boven ter ruste heel: geven. Door de schoonmaakster, die wekelijks den besch. werkzaam was, is verklaard, da besch. haar had gezegd, dat de winkel» daags moest worden schoongemaakt en dos nicht van den beschuldigde, bij wie hij denai had doorgebragtis verklaarddat hij evea altijd vrolijk en opgeruimd was en dat i zaken gunstig stonden. De beschuldigde scheen wel op dien oogei in geldelijke verlegenheid te zijndaar i eeoige wissels waren geprotesteerd en ook verscheidene andere pretentiën in omloop ren; doch van den anderen kant overtrof credit en de taxatie der aanwezige goed het bedrag zijner schulden. De beschuldigde voor den tijd van 6 jaren zijne goederea eene brandwaarborg-maatschappij te Brusseli 7000 laten assureren. Na afloop van het getuigenverhoor werf beschuldigde door den Voorzitter gewezet de bezwarende omstandigheden welke tegeni waren gerezen en ten slotte gevraagdof niet moest bekennen de persoon te zijn weest, die den brand had gestichtop al heü de beschuldigde ten stelligste zijn onscholi blijven volhouden. De adv.-generaal Mr. Franqois heeft in i zeer breedvoerige rede de schuld volgehc: en getracht aan te toonendat hier wettig wezen was: 1°. dat er moedwillige brands! ting had plaats gehad; 2°. dat niemand dn beschuldigde de dader van die brandstickt was en 3°. dat het te voorzien wasdat S den brand menschenlevens in gevaar kondei den gebragt. Hij requireerde diensvolgens nj den beschuldigde de straffe des doodsuittel ren binnen de stad Leiden. Vrijdag morgen te 10 ure zal Mr. D, Eaalte zijne verdediging aanvangen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Volgens berigten uit Palermo is de ver; gingdie de belegeringsoperatien voor Men ondervonden, alleen toeteschrijven aan de git hitte, welke aldaar heerscht. Garibaldi m evenwel tot het beleg dier stad bepaaldelijk sloten hebben. Uit Napels blijven de tijdingen voord rend, dat de toestand aldaar beter wordtom men meer en meer vertrouwen stelt in de 1 doelingen van het kabinet, al wekt de ernst

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2