tot één doelwelwillende zamenwerking heerscht als er maar clericale elementen ran zijn uitge sloten. - 't Is wel jammer, maar 't is toch noo- dig, dat dit telkens wordt herinnerdmogt het eenmaal overbodig worden geacht. De burgerij heeft getoond, dat zij het bezit eener hoogeschool en 't verblijf van de acade mie-burgers op hoogen prijs stelt, in de op offeringen van verschillenden aard, die ieder in zijn stand veil had. De commissie uit de bur gerij die zich belast had met de zorg voor een contrafeestheeft zich uitstekend van die taak gekweten en zoo binnen als buiten de stad veel lof verworven. Daarvoor is en wordt haar welverdiende lof toegebragt. - De regeriug heeft in meer dan een opzigt het hare toegebragt, om aan de feesten luister bijtezetten en de eer van de stad opgehouden. - Het veelgeacht hoofd van het bestuur heeft bij elke gelegenheid ge zorgd voor orde en veiligheid en verdient meer en meer te worden gewaardeerd in zijne zucht, om het den ingezetenen aangenaam te maken. Die hem ter zijde staanhebben door hun ijver getoond, dat zij hunne gewigtige taak wel begrijpen't zij door de zorg voor eene algemeene verlichting, waartoe de heeren der gebuurten zoo welwillend hebben medegewerkt, 't zij door de versieringen en verrassingen waarmede zij de feesten hebben opgeluisterd en veraangenaamd waartoe onze bouwkundigen het hunne hebben bijgedragen. - De zorg voor de openbare orde en veiligheid is met uitstekend beleid vervuld en de hoogere en lagere beamb ten daarmede belast kunnen op erkentelijkheid der burgerij aanspraak maken. Dat zijn nagalmen der afgeloopen Leidsche feesten, die bewaard mogen en zullen blijven, als men waarlijk in den bloei van Leiden be lang stelt. - De liefde tot het land is ieder aangeboren- maar ook de plekwaarop men het eerste levenslicht aanschouwde, en waar de asch rust van wat ons dierbaar was op de we reld vader en moeder, echtgenoot en kind onderwijzer en godsdienstleeraar, beschermer en begunstiger, maag en vriend, - die plek. waar eenmaal onze wieg stond of waar weldra ons graf zal gedolven worden - zij blijve ons ook lief en ze getuige van die innige betrekking en gehechtheid tot allenmet wie we er op ade men. Met nieuwe gulden letteren prijke de spreuk boven de hoofddeur van het Raadhuis en met onuitwischbare letteren moge zij gegrift zijn in het hart der burgers: fjrrr |jollanl> rn oalid)t ftïbtn. BINNENLANDSCH NIEUWS. Men verneemtdat nog in deze zitting door de regering aan de Tweede Kjmer een nieuw tarief van rechten op den in-, uit- en door voer zal worden aangeboden. De officiereu vau Justitie zijn aangeschre ven om eene opgave te doen van het ais Notarissendatin overeenstemming met vermeerderde bevolking, naar den maatstaf- laatste volkstelling aan het tegenwoordig g dienen te worden toegevoegd. Vermoedelijk nog dit jaar bij koninklijk besluit de uitbreid van het getal notarissennaar het maximum één op de 4000 zielen volgens art. 3 al. 2 wet op het notarisambt worden geregeld vastgesteld. De Algemeene Vergadering der Maatschap tot Nut van 't Algemeen zal Dingsdag deu 1) Augustus aanstaande in het kerkgebouw j Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam word geopend met eene toespraak van den Algemee Voorzitter Prof. S. Vissering van Leiden, i meeste voorstellen der departementendie alsd in beraadslaging komen zullen, hebben betrn king op de bevordering eener meer algemeene n tegenwoordiging der departementen op de ju lijksche algemeene vergadering. De Algemeene Synode der Nederland!.; Hervormde Kerk heeft tot haren Voorzitten» deze zitting verkozen Dr. H. J. Spijker n Amsterdam en tot Vice-Voorzitter Dr. J. Tid Ier van Leiden. Ingevolge waarnemingen van het Obsa vatoire te Parijs zou de nevelachtige zon li bij onbewolkte lucht het gevolg zijn van buitengewoon aantal vlekken, die zich in den vertoonden, ten getale van ruim 60 in 10al groepeneen getal zoo buitengewoon als in i laatste twaalf jaren aldaar niet opgemerktisj worden en welke vlekken in de laatste dag: ouophoudelijk veranderen. Men onderzoekt thu in hoever het beweren waar isdat eene degs lijke verschijning gunstig werkt op de tempm tuur van den aardbol. Bij gelegenheid van bet zangersfeest I Arnhemdoor de Maatschappij ter bevorder: der Toonkunst te geven, zal door de afgevur digden ook worden beraadslaagd over de vraig welke zijn de beste middelenom door naams vereeniging der kunstbeoefenaars en voorstander in de onderscheidene steden en gewesten da bloei der Toonkunst in Nederland te bevorde ren. Men stelt daarbij reeds als hoofdpimtei voorop: 1". de Maatschappij tot bevordering de Toonkunst als gewenscht middenpunt van aa» sluiting2°. het muziekaal onderwijs3'. d muziek en het volk4°. de Nederlandsche tail als muziekale, 5°. tentoonstellingen van Neder landsche muziek-instrumenten compositiëntb oretische werkenplaten portrettenprogram ma's enz.; 6°. het Nederduitsche zangspel. BUTTENLAN DSCH NIEUWS. Uit Venetie wordt berigtdat de verjaar dag van den slag van Solferiuo in alle Veneü- aansche en Italiaansch Tyroolsche steden to demonstration aanleiding heeft gegeven. Teri-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2