noodig geacht bovenstaande regelenhoe een voudig ookten dienste der zeevarenden door den druk openbaar te maken. Door den gemeenteraad te Leeuwarden is, ter uitvoering van art. 70 der wet op het lager onderwijs, tot de regeling van dat onderwijs binnen die gemeente besloten. Er zullen zijn 2 openbare burgerscholen (ééne voor jongens en eéne voor meisjes) en 4 openbare tusschen - scholen (voor jongens en meisjes), te onder scheiden naar het schoolgeld in twee klassen in welke allen tegen betaling, en 3 openbare armenscholen (voor jongens en meisjes)waarin kosteloos lager onderwijs wordt genoten. Er zul len verder zijn twee openbare Fransche dag- en kostscholen (ééne voor jongens en ééne voor meisjes), benevens eene openbare school voor onderwijs in de gymnastiek. Het provinciaal geregtshof van Limburg heeft Johan Nathan schuldig verklaard aan de misdaad van moord en hem veroordeeld tot de straffe des doods. De veroordeelde scheen ouge- voelig en niet te beseffenwelke straf tegen hem uitgesproken was. De Inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt is te Utrecht bij de examens der kweekelingen van 's Rijks kweekschool tegen woordig. In den Indischeu archipel vertoonen zich weder zeeroovers. Van Batavia zijn onmiddelijk drie stoomschepen naar Bawean, waar zij gezien werden, afgezonden. Het schip Cleopatra is bij de wangschouwrivier door roovers genomen. In de Bestuurs-vergadering der Natuur kundige Vereer.iging in Nederlandsch Indië,ge houden 12 April 11. zijn benoemd tot het ge wone lidmaatschap de heeren J. Groen, R. Stuffken en D. L. Berail. Bij de Hervormde gemeente te Goede reede is beroepen Ds. C. H. ten Harrasen ter Beek te Aarlanderveen en bij die van 't Zandt Ds. W. Sypkens te Hijlaard. De Leidsche afdeeling der Vereeniging van fabriek- en handwerknijverheid in Neder land hield donderdag hare gewone maandelijk- sehe Vergadering in het logement aan den Burg, waarin op het voorstel der Commissie van beoordeeling twee der ingezonden voor werpen op door de afdeeling uitgeschrevene prijsvragennamelijk een zuiver rechthoekige gladgewerkte ijzeren winkelhaak en vier model len van geschilderd eikenhout voor grof en fijn werkbekroond en de daarvoor uitgeloofde pre mies toegekend, om in eene volgende Vergade ring te worden uitgereikt. De Vergadering nam vervolgens in overweging eenige voorgestelde punten van beschrijving voor de algemeene Vergadering der Vereeniging in de maand Au gustus binnen Zwolle te houden, die meest al len rechtstreeks betrekking hadden tot het op heffen der belemmeringen, die der nijverheid wor den in den weg gelegd, om zich vrij te bewe gen en zelfstandig te ontwikkelen, zoj buiten beschermende maatregelen de 1 landsche mededinging kan doorstaan. BUITENLANDSCH NIEUWS Garibaldi is nog te Palermo, of hij een paar colonnes naar Catania en Si heeft afgezonden. Men zegt dat het pij werkelijk zou wezen Messina aantetasten. I zou uit Parijs worden aangedrongen, ookomdat men door het beleg dier t het militair talent van Garibaldi wilde proef gesteld zien en tot de overtuiging 1 of hij voor het werk der bevrijding van Italië werkelijk de geschikte persoon zou i Intusschen zou dit beleg veel tijd kunnen eischenniettegenstaande de trouw der Ni taansche troepen niet onberispelijk is. Uit Napels meldt men dat de konin. geheimen raad heeft ingesteldwaartoe prinsen en ook zijne gemalin zullen behoo Uit Ancona wordt geschreven di fransche bezetting binnen Rome met 1 man vermeerderd zal worden en dat de in van den Paus staande corpsen vreemde! uit die stad verwijderd zullen worden. In Baden zal een handelsministerie den opgerigt't welk de hoofdleiding zal ben over nijverheids- en handelsaangelegenli in 't bijzonder der nijverheidsscholen e» alle werkzaamheden op het gebied der huishoudkunde. De vereeniging van scherpschutla Keulen zal in het begin van Augustus eeog feest geven tot bijwoning waarvan zij uit gingen heeft gezonden naar onderscto plaatsen in Duitschland Engeland Zwits Nederland en Belgie. Sedert een paar dagen verneemt n: Parijs van vele plotselinge sterfgevallen, oorzaakt door de verandering der dampkring! In den Ministerraad Maandag 11. tei tainebleau gehouden zijn de keizer en prim poleon het niet eens kunnen worden ore begrafenis van het lijk van Prins Jeromi keizer wilde, dat het overschot van Nap I en dat van Prins Jéröme te gelijkertijd St. Denis zoude overgebragt worden. De i ters zagen in dat plan geene zwarigheid, Prins Napoleon heeft langen tijd op levetc toonsomtijds door tranen afgebroken, woord gevoerd en herinnerd, dat op aant van zijnen vader het overschot van Map I niet naar St. Denis is overgebragt. Hiji zich beroepen op de duidelijke bepalingen het testament van Prins Jérome, waarin wensch is uitgedruktom in het hotel dei valides en niet te St. Denis begraven te den. Ten slotte heeft hij met al de b zijner liberale en democratische gevoelen.'i verzet tegen de begrafenis zijns vaders in

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2