EIDSCH DAGBLAD. 1 Vrijdag 29 Junij. A°. 1860. N°. 101. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhagc, Delft, Schiedam en Rotterdam te U n. 42 m12 u. 7 m.; 3 u. 4 in.; t.9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. ftotbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., middags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 mÏD. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders mndag en Donderdag 11 ure. Commissie aan Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeester, dagelijks te ore. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks san 10—4 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon- d. TheSaune, dagelijks van 10—2 uvc. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den oden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgons van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van S 1 «re en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag san 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Nagalmen der feesten. II. De Leidsche feesten breugen ingezetenen en identen de Academieburgers zoowel als de Ldscbe burgers tot elkander in uaauwe be lting. - Ieder Student krijgt in zijn studie- toch zeker wel eenmaal eeue geschikte ge steld, om met alle soorten van Leidsche rgers in zekere aanraking te komen. Ook ie- ingezetendie bet niet weten kon of niet len tril, zal er eenigermate van overtuigd rdendat de Academie een rijke bron voor atselijke welvaart is en men toch op eene tre wijze bij elke voorkomende gelegen- d nel mag doen blijkenhoezeer het bezit die instelling wordt gewaardeerd. Iedereen :it die overtuiging nietwant dan zou waar- ook buiten zulke feesttijden meer hartelijk- worden betoond. Op bijzondere blijken gastvrijheid en gulle aanbiedingen van een en ongedwongen verkeer kunnen de Leidsche denten niet zoo ruimschoots van de zijde burgerij verhoovaardigen. 't Mogt wel wat beter en 't was vroeger ook minder zeldzaamdat huisgezinnen der burgers aan den gewonen 'eb zich nu en dan een academieburger ne- izette en een meer ongedwongen verkeer, in ereenstemming met den aard van het Acade- leleven eene naauwere betrekking openbaarde. - ader de betreurenswaardige verschijnselendie k nog al heerschende ziekelijke godsdiens- jlsid doet geboren wordenmag nog wel ge ld «orden eene buivering, om officieren en udenten tot een gemeenzaam verkeer in het is toetelaten. Zulk eene religieusiteit is de sre zuurdeesem uiet. Oe maatschappij zou zeker eene andere ge tale en een aanminniger voorkomen hebben bijaldien zijdie het goede bedoelenin plaats van zieh af te zonderenmeer den toon gaven boe het wezen moet in de wereld, om waarlijk te vreden en gelukkig te zijn. De Leidsche feesten gaven overvloedige stof, om ook in dit opzigt een en ander op te merken. Die fees telijke vereenigingen hebben den algemeenen geest der huisgezinnen doen kennen en in den dag gesteldwat niet zoo gemakkelijk door sta tistiek of enquête wordt gekend. Danszaal en feest terrein leverden menige trouwe afbeelding op van den inwendigen toestand der huisgezinnen zonder dat op eenige harde wijze ae open bare zedelijkheid er door geschonden werd. De bonte mengeling van allerlei rang, stand en leeftijd bleef, toen men door muziek en dans tot feestvieren werd genoodigdeen zingenot dat enkel waarde beeft en behoudtals het slecbts bij buitengewone gelegenheden wordt aangeboden en verderfelijk werkt, als er meer edele en verheven genietingen voor worden ter zijde gesteld. Zingen en lagchen, dansen en springen behooren tot de natuurlijke bewegingen van den bartstogtelijken menscb die niet mogen veroordeeld worden dan bij geringschatting van bet pronkstuk der schepping. Door de Leidsche feesten leert men een blik werpen in het wezen dér maatschappijom haar te beter te leeren kennen in bare deugden en in hare gebreken, en dat is levenswijsheid, om alzoo alle dingen te onderzoeken en het goede te behouden, 't Zij men de massa vereenigd ziet in de kerk of in den schouwburg, op een feest of in het gewone dagelijksche leven, de persoonlijkheid blijftal wisselen ook de toonee- len- bet wezen mag niet veranderenal. ook verschil in toestanden, 't Is één^ersoon die beden avond lust beeft in de kpiistoefêhin- gen van een paardrijder en morgen gevoelt door de woorden van eeq

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1