een onbeduidend deel, dat aan den eisch van het gewetenvan het staatsbelang en van de volkswelvaart gehoor gaf- en wie zal het zeggen, hoe velen, die, volgens het geschrift dat ongeteekend en gedrukt aan de huizen der kiezers was bezorgd- in de keuze van een Kandidaat voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal toonden te behooren tot eene partij die innig aan het huis van Oranje is gehecht of tot die dat Vorstenhuis minacht. Er is geen grooter grief, dan miskenning van de edele en oprechte beginselen die men belijdt; - er is niets meer, dat in het gemoed grijpt en het bloed in beweging brengt, dan het zaad van wantrouwen te werpen in de gemoederen der menigte en dan de pogingen van verdachtmaking der bedoelingen van henmet wie we in be ginselen verschillen. De geschiedboeken van ons Vaderland liggen voor een ieder open en in onzen tijd helpt de kritiek hen van onjuiste en partijdige voorstellingen van feiten zuive ren. Dit is evenwel zeker, welk geschiedboek men ook ter hand neemt, - overal dringt zich de overtuiging aan ons opdat het lot van Ne derland aan dat van Oranje zeer naauw verbon den was; - dat twisten en verdeelheden in den regel ontstonden door de woelingen der zooge naamde Oranjevrienden die meestal door eigen belang en eerzucht gedreven onder een Oranje vaan hunne zelfzuchtige plannen uitvoerden- dat die Oranjevrienden zich steeds door een toon van gemoedelijkheid en een ijver voor uiterlijk godsdienstig vertoon onderscheidden- dat de meeste partijschappen ontstonden uit ker kelijke geschillen en gekweekt werden door domme en onbesuisde ijveraars voor een protestantisme, dat geen ziel of kracht bezat, of tegen het ca- tholicisme, dat alleen voor getalsterkte moest wijken; - in een woord Oranje wordt hel slechtst gediend, wanneer het aan clericalen invloed toe geeft. In onzen tijd tracht die verderfelijke Oranje - partij", die zich met dien naam versiertmaar het lot van het Huis van Oranje in de waagschaal stelt, om hare ijverzuchtige bedoelingen te be reiken - zij tracht zich nog te doen gelden en legt het er op toeom zich te plaatsen tusschen de Kroon en de Natie, tusschen den Koning en zijne dienarentusschen de Natie "en hare vertegenwoordigers. Wij bidden onzen geëerbie digde Koning toe een oog, om op te mer ken en een hartom te gevoelendat al wat buiten den regel en de gestelde orde gaat op een dwaalweg leidt. Al die opgedrongen raadge vingen en die ongevraagde voorlichtingen en bemoeijingen zijn juist daarom verdacht, omdat ze van een wettelijken en normalen toestand af leiden. Voor gehechtheid aan het Vorstelijk huis van Oranje, liefde voor den Koning, die ons regeert, en voor den Vorst, die eenmaal over onze kinderen het bestuur zal voerenwillen we bij niemand achterstaan. En die iets kent van de hardheid der liefde, die men betoont js; die ons het naast aan het hart liggen, zal den onderdaan toegeven, dat hij de deugden zijn Vorst roemt en zijne gebreken, die ion iederen mensch aankleven niet bedekt. De da; die we belevenroepen ons toe dat we t alle vreugdebedrijf den ernst des levens beho; enwaar elders Vorsten- en Konings- en zerstroonen waggelen, in Nederland isdeste van het Huis van Oranje alleen te vinden hen, die het minst schreeuwen, maar het lijkst en krachtigst ijveren voor het Monard grondwettig gezag, - omdat de grondwet heilige eeden is bezworen en er een ver! gen zegen ligt in eerbied voor God en tn aan eed en pligt. Onder zulke indrukken vingen wij den aan die de feestvierenden op het plein vat groote Ruïne zou vereenigen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het voorloopig verslag der Tweede I mer over het wetsontwerp tot den aanleg spoorwegen voor rekening van de Staat ziet licht en beslaat den omvang van een boekè Volgens het oordeel der commissie van rapp teurs verlangden vele leden eene wetwas het zamenstel en de rigting der aanteleggen I nen werden omschreven en tevens eene bepali voorkwam, die aanleiding gaf tot het uitlotï van aanvragen om concessie voor de vastgesfc lijnen binnen het tijdsbestek vau bijv. i maand. Na den afloop van dien termijn zoaq de regering bij volledige instructie der zaak.j wetgevende magt over de meest voordeelige ra van uitvoering, hetzij op den voeteenerten leenen concessie, hetzij des jioods van sUu wege, met genoegzame kennis kunnen m oordeelen. De Commissaris des konings in dezeprJ ridder van der Heim van Duyvendijke betc-J heden Vrijdag Schiedam. Men zegt, dat 11. Maandag bij gelegzsJ heid der maskerade met inbegrip der nachUm nen 16295 reizigers langs den Spoorwejiij vervoerd. Vijfjaren vroeger bij dezelfde gtlgti heid bedroeg dat getal 11506. Sedert de Nederl. Spoorwegen met Duitsche zijn in verbinding gekomen, is: uitvoer van visch naar Duitschland meer a verdubbeld. In 1858 bedroeg die uitvoer at het tolverbond 9 426 800 stuks bokking, 8027 Ned. ponden versche zeevisch en 879970 f den stokvisch. Eindhoven. Herkozen tot lid van de Tw« Kamer der Staten GeneraalMr. J. B. F met 999 van de 1083 uitgebragte stemme». In de zitting van den Hoogen Raai t Nederlanden, Kamer van Strafz., van Woensa is behandeld het beroep, in cassatie van heer Mr. C. van Baerle, adv. te 's Hagetef

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2