85. Vrijdag 8 Junij. A*>. 1860. onsen d a i; li l a i). Het Dagblad kost in de 3 maanden f 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. 1 Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.;12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; "J n. 9 9 u- 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 ra. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabrick en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., Amiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Weihouders ilaandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 0 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon- ini. Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den aden Singel, Wijk V, N». 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRjjlu Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 9—4 ure. Be aanstaande verkiezing van een lid voer lilde Tweede Kamer der Staten-Generaal. m. Voor die verkiezing zijn door de bestaande ■iesvereenigingen kandidaten aanbevolen en men Krwscht met gronddat een Leidscb blad het Helang eener goede keuze niet onbesproken laat. [Ofschoon de verkiezing geschiedt bij geheime [gemming, een man van beginselen zal toch last aarzelen ook te dien aanzien zijne meening Kenbaar uittespreken. Die het daarbij wel en Bnstig meent, leeft onder het besef, dat er al- I njd één oog geopend isvoor 't welk zulke ge- leime handelingen niet kunnen bedekt blijven B dat er een eiscli van het geweten isdte ook ft zulke gevallen zich laat hooren en voldoening ïordert. Die zijn ingevuld stembillet aarzelt aan een ander te toonen of des noods openbaar te Baken, is met dien eisch niet bevredigd. Eene krasse, maar toch waarachtige stelling. I Zoo zullen zij er niet over denken die wei felen in de keuze tusschen pligt en belangof ter wille van eene partij zich er op toeleggen, om de stem des gewetens te verdooven. Maar er zijn er ookdie te goeder trouw meenen door godsdienstige hartstogt opgewonden en ver leid eene Gode welgevallige daad te verrigten Bet de keuze te vestigen op een ijveraar voor het voorvaderlijk geloof, omdat ze al hun heil in den Staat verwachten van de Zeloten of gods- lienstijveraars. Onze Natie is geneigd met beleefdheid hem, ,8ie eens zatniet te noodzaken om optestaan. In Leiden is de zucht aangeborenom voor be trekkingen in de Maatschappij het eerst het oog te vestigen op die van buiten inkomen, 't Is vooral noodig zulke verkeerdheden tegen te gaanof er immers op te wijzen, ten einde den invloed, ■lien het op den plaatselijken handel en de nij verheid uitoefent, krachtig te bestrijden. Men ziet meestal voorbijdat de voorwerpen van be hoefte en weelde hier ter Stede evengoed ver krijgbaar zijn terwijl men ze van elders ontbiedt. De twee beginselendie wij hebben aange duid, verzekerden den heer Scbimmelpenninck de zegepraal, ofschoon hij in geen de minste be trekking stond tot het district, dat hij zou ver tegenwoordigen. 'tls genoeg, om als een ruim bijdragend lid der protestantscbe propaganda te worden aangeduid, om op de medewerking van ai wat tof een kerkeraad en zijne omgeving be hoort, te kunnen rekenen. - 't Kiezen wordt dan een werk des geloofs.dat geschiedt, in majorem Dei gloriam. - En juist omdat zulke handelingen reeds zoovele nadeelige gevolgen hebben ge baard en er twist en verdeeldheid onder de zo nen van hetzelfde vaderland uit zijn voortgesproten; omdat door zulke fanatieke beginselen de ver volging en gewetensdwang van geloofsgenooten in den vreemde wordt gewettigd, soms uitge lokt; - omdat een almagtig Opperbestuur in de gebeurtenissen der laatste tijden eene ernstige les heeft gegevendat de gewetens der menschen zich niet laten binden, door welk gezag ook, 't zij in toga en barretof in stool en mantel ge huld, - daarom zal hij, die de waarde der vrij heid van het geweten erkentnimmer zijne on dersteuning leenen aan de keuze van een Kandidaat, die geen kracht bezitom met bet clerikaal ge zag te breken, en, wanneer men hem eer bewijst, den moed bezit te zeggen, wat eenmaal een vroom man tegen een Heidensch Koning zeide: be houd Uwe geschenken voor U of geef ze aan een ander." 'tls evenwel niet enkel die betrekking tot de protestantsche tuenda's, die ons verhinderen de kandidatuur van den beer Scbimmelpenninck openlijk te ondersteunen.'t Is zijne onbekendheid met het district en vooral het gemis van eene

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1