LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 50 Mi A°. I860. /O. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhagcDelft, Schiedam en Rotterdam te[ C n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 2G m.; 10 u. 58 m.; 12 Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nicuwstraat 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. 9 u. 42 m.;12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; u. 59 m.; 4 u. 5S m.; 9 u. 28 m. 'smorgens te 7 ure 30 min., Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure, 10 ure. Bureau der Flaatsetijkc Secretarie is open dagelijks van 104 ure, derd. Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. Be Gemeente-Architect is te Ouden Singel, "VVijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdaj Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en Burgemeester en Wethouders Burgemeesterdagelijks te Zon- en feestdagen uitgezon- spreken te zijnen huize op den ure. en Donderdag van 92 ure. de Hypotheken van 94 ure. De Spoorwegmotiën. III. Hoe men het ook wil bedekkende beide mo tten die tot de verleende concessie aan de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij betrekking heb- jen, dragen eene eigenaardige kleur, die even- vel verschilt van de bepaalde en heldere kleur, lie elk besluit der Tweede Kamer, in bet alge- jteen belang genomen, bezitten moet. De partii- ligheiddie onder de leus van het liberalisme, nu streed tegen uitsluiting, omdat zij klaarblij kelijk liever de bevoorrechte uitgesloten zagver- senigde zich met den partijgeest, die van niets we ten tvil dan van getrouwheid aan beginselenmaar menigmaal voorbijzietdat er wijsheid en voor- sichtigheid toe behoort, om harmonie te houden in de toepassing van beginsels, die niet altijd hand aan hand kunnen gaan. Reeds is door ons .er op gewezendat vrijheid voor de industrie nooit tot bandeloosheid leiden mag en dat de strijd tegen monopolie en privilegie toch altijd binnen de grenzen der betamelijkheid en der rede moet blijven. Met de waarheid voor oogen moet de echte en warme liberaal zich tweemaal bezinnenals hem de band gereikt wordt door ie niet van zijne rigting zijn; - want dan is e verbroedering niet innig en redelijk, maar hartstogtelijk en toevallig; - dan komen de vrij zinnige beginselen juist het meest in gevaar, om als voertuig voor eigenbelangzuchtige oog merken te dienen eD staan zij voor misbruik yloot. Nu is er nog een andere grief, die we tegen de liberale voorstanders der Spoorwegmo tiën hebben. In den strijd voor beginselen moet lorgvuldig worden gewaakt, dat het evenwigt ewaard blijve tusschen de handhaving van de 'echten en de betrachting der pligtenwant elk echt gaat met een pligt gepaard en uit de trouwe vervulling der pligten worden rechten verkregen. Iedereen verdient lof, die naijverig is op het behoud van zijn rechtwanneer hij slechts de pligt voor oogen houdtom het recht van een ander te eerbiedigen en te waarderen. Uit de beraadslagingen over de bedoelde inotiën is niet kunnen blijken, dat door het verleenen der con cessie voor den aanleg van de lijn tusschen Scheveningen en Woerden een grondwettig of een wettelijk voorschrift is geschonden. Zoodra eene oudoordachte of onbezonnene uitdrukking werd gebezigd, verklaarde de Minister van Binnen- landsche Zaken met ernst: «als een lid dei- vergadering tot de regering eene beschuldiging rigtdat zij de grondwet, die wij allen hebben bezworen heeft overtredenbehoort hij daarvan te maken eene formele beschuldiging, omdat dit geene beschuldigingen zijn die, zij het ook bij oratorische wendingin eene rede als 't ware mogen ingesmokkeld worden." De hevige en warme ijveraar voor eene spoorweglijn tusschen 's Gravenhage en Gouda, die aan het hoofd van het opgerigte spoorweg-comité staat, heeft zelf erkend: de Regering staat ééne van die aan vragen toe, zij weigert de andere. Tot zoover kan Regering verkeerd gedaan en gedwaald heb ben; maar zij is in haar regtEn nu wildeu we, dat zij, die voor liberalisme eu het behoud der constitutionele beginselen ijverendat rege- ringsreebt hoog hadden verheven en geëerbiedigd om met des te meer nadruk en kracht te kun nen eischen de handhaving van de rechten der volksvertegenwoordiging, wanneer dieeenigermate werden miskend ot geschonden. De motiën be helzen geen enkel wetsartikel, dat door de Re gering werd verkracht; maar er was overvloedige stof voor eene andere meer der kamer waardige motie, die de strekking had, onufce'Vëfklaren, dat de Tweede Kamer in de gedane,jned'c lingen berustte omdat zij b^üj^tibjr-dej:

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1