EIDSCH DAGBLAD. N°. 74. Dingsdag 29 Mei. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te" 9 u. 42 m.;12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 ni9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nicnwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'emiddaga te 12 ure, 'snaraiddags te 3 ure 45 min., 'savonda te 8 ure 30 min, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. De aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. I. Te midden der feestvreugde, die binnen Lei den heersehen zalals een gecostumeerde his- rische optogt den dag zal in herinnering irengen en met luister doen vierenwaarop de iebting der Leidsche hoogeschool verjaarten et haar een lustrum afgesloten en een nieuw legonnen wordt- te midden van dat gewoel oo ongeschiktom daarmede de vervulling van iene belangrijke taak en van een ernstigen pligt te paren- wordt een deel der Leidsche burgerij aan hetwelk de bevoegdheid is toegekendom een 'dadelijk aandeel te nemen aan de keuze van de Vertegenwoordigers der Natiegeroepen om zich te beradenaan wien de gewigtige taak zal wor den opgedragen en het onbepaalde vertrouwen toegekend, voor het district Leiden zitting te emen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voor hem evenwel, die niet verblind geraakt oor de pracht der costumen en medegesleept ordtdoor den luister der optogt of afgeleid door de feestelijke toonen, die den optogt vergezellen, aar, het wezen schattende boven den vorm, aardoor wordt teruggevoerd tot de groote be tekenis van het feit, dat door die voorstelling lansehouwelijk wordt gemaakt en in herinnering ;ebragtvoor hem ligt een naauw verband tu8schen de vervulling zijner staatsburgerlijke verpligtingen en de intrede en huldiging van Frans, Hertog van Anjou, AlenponBerry, enz. als Hertog van Braband en Markgraaf van Ant werpen op den 19 Februarij 1582 en hij merkt er in op eene gewigtige les voor onzen tijd. De verheffing van den Hertog van Anjou tot eschermer van de vrijheid der Nederlanden aarvan zijne inhuldiging tot Hertog van Bra- 'Snd en Markgraaf van Antwerpen het gevolg was, is een waarschuwend voorbeeld van de hartstogtelijkheid, waarmede de Natie de rech ten, die zij bezit, kan misbruiken maar ook van de verderfelijke gevolgen, die uit partijschap, waarbij de godsdienst, in„het spel komtworden geboren. De keuze van den Hertog van Anjou tot die hooge staatsbediening was eene vrucht van een strijd over en tegen personendie uit geene edele beginselen voorsprootomdat miskenning van ware verdiensten en ter zijde stelling van edelaardige karakters om de zegepraal dongen en ze behaalden. Men koos liever eendie zelf verklaarde: dat hij kwam om te commanderen en niet om gecommandeerd te wordendan den grooten Staatsmandie liever iets toegaf dan dat hij zijn gansche plan laat in duigen vallen en de eerlijke en belanglooze man bleef, die hij steeds getoond had te zijn." De gevolgen van zulk eene keuze, - een bewijs wat een volkswaan op eens vermag, maar ook verwoest,- zij bleven niet achter, gelijk nooit het kwaad zijn meester onbeloond laat. a Het is algemeen bekenddat de schoone verwach tingen, bij zijne inhuldiging gekoesterd, niet werden verwezenlijkt en later i9 het gebleken, dat Anjou geenszins de geschikte persoon was, om in dien tijd aan het hoofd der Nederlanden te staan." Vox populi vox Dei; - dat zou het geweest zijn en zal het altijd wezenals het Volk niet op zijne munt, maar in zijn hart heeft gegriffeld als eene leuze, die het nationale be wustzijn uitspreekt: God met ons. Tot zulke wenken en uitboezemingen levert de lezing der geschiedkundige bijzonderheden van den gecostumeerden optogtdoor de ijverige zorg der Commissie in het licht gegevg vloedige stof. - Hundie meer dan uit belangstelling zich dit, aangeschaft, wenschen wij tijd et

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1