LEIDSCH DAGBLAD. NY 72. Vrijdag 25 Mei. A0. 1860. Het Dagblad kost In de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.;12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'amorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ore. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnizo op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Minderjarigen mogen geene kamers huren en alle overeenkom sten van dien aard zijn nietig, wanneer de verhuurders die hebben aangegaan. Die stelling is op de wet gegrond, omdat bij Art. 1366 van het Burgerlijk Wetboek minderjarigen onbekwaam zijn verklaardom overeenkomsten te treffen en niemand zal het nut van die wetsbepaling betwijfelendie weet, dat de grens tussehen meerder- en minderjarigheid niet willekeurig en zonder een heilzaam doel is gesteld. Zal daarmede nu voor goed beslist zijndat aan geen minderjarigen student huisvesting wordt verleend of het onmisbare verschaft, dan op schriftelijke magtiging van den vader of den voogd? Op die wijze zou de bestaande toe stand 'tonderste boven worden gekeerd; want waarlijk het ongerief en de last, die daardoor werden veroorzaakt, zouden den toestand van een Student ondragelijk maken. In den regel zal elk vader zich aansprakelijk stellen voor de trouwe naleving der overeenkomstendie de zoon heeft aangegaan, en bij uitzondering zal zich het ge val voordoen, dat hij zich beroept op eene nie tigheid der overeenkomstuit hoofde van de minderjarigheid des zoons, wanneer namelijk blijkt.dat van zijne bij de wet veronderstelde onbekwaamheid om overeenkomsten te treffen een voor hem nadeelig of verderfelijk gebruik is gemaakt. Een vader of voogd, die zijn zoon of pupil de zelfstandigheid toekent, om zich elders te vestigen en een eigen huishouden aan teleggen handelt werkelijkalsof hij eene ver klaring voor den kantonrechter zijner woonplaats aflegt, waarbij aan den minderjarigen, die den vollen ouderdom van 18 jaren heeft bereikt, bepaalde rechten van meerderjarigheid worden toegekend. Eigenlijk moest ten aanzien van eiken minderjarigen Student worden gehandeldzooals bij Art. 480 van het Burgerlijk Wetboek tot het verleenen van handligting is voorgeschreven. Elke nuttige zaak staat voor misbruik bloot en, gelijk de billijkheid eischt, dat overeenkom sten, te goeder trouw aangegaan, worden geëer biedigd, al heeft de wetgever de bevoegdheid der partijen niet onbepaald gesteld, zoo is het evenzeer noodig, dat er waarborgen bestaan te gen de nadeelige gevolgen, welke uit oneerlijke verbindtenissen met hendie de vereischte male van doorzigt en ervaring missen, kunnen voort spruiten. In zoo ver dus heeft Art. 1366 van het Burg. Wetboek eene heilzame strekking en is het een mijlpaal in het maatschappelijke leven tot waarschuwing voor een ieder, die van den minderjarigen toestand zou willen misbruik ma ken tot het plegen van onrechtmatige handelingen. Bedoeld artikel is niet geschikt, om strenge- lijk en onvoorwaardelijk te worden toegepast en voor hen, die er zich aan mogten vergrepen hebbenis het altijd raadzaam, bij aldien er ge schil ontstaat, zulks buiten rechterlijke beslissing te houden. Waar zou het heen, bijaldien aan getrouwde vrouwen zoowel als aan minderjarigen, die niet zoo ver af zijn van het tijdstip der meerderjarigheidverboden werd eenige daad of handeling te verrigtendie het karakter van het treffen eener overeenkomst droeg? Wat hetver- hur en van kamers betrefthet kan nimmer strek ken in het belang dér minderjarigen die zich afzonderlijk moeten vestigendat hun de zede lijke magt onthouden wordtom zich in dit opzigt met meerderjarigen te kunnen gelijk stel len. Alle overige dadenwaartoe zij zich onvoor waardelijk bevoegd moeten achtenzouden even zeer in strijd met hun belang tapetenworden nagelaten, bijaldien het enkele/gevalv^dafhu gelukkig tot de uitzonderingeÉiWtaiort-f meer algemeen mogt plaats hebberjj ifrf|édér sehul-, denaar in Art. 1366 Burg. ^e^(^Aéen? vrij-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1