BINNENLANDSCH NIEUWS. Het laatste berigt van gisterendat Lei den betrof, mag niet als verscholen en op eene ongewone plaats aan het gevaar, van onopge merkt te blijvenblootgesteld zijn't verdient wel aan het hoofd van ons tegenwoordig bin- nenlandsch nieuws te worden herhaald. Het heeft Z. M. den Koning behaagd het Beschermheer schap te aanvaarden over de Leidsche Kweek school voor Zeevaart. Reeds het feit, dat het getal der plaatselijke instellingen vermeerderd is, die de eere van de rechtstreeksche bescherming van het Hoofd van den Staat genieten moet hoog gewaardeerd worden door elk ingezeten die iets gevoelt, wat het zegtdat de liefde tot zijne Stad ook aangeboren kan zijn. Al wat aan genaam is en liefelijk en wel luidtdat de eere verhoogt en den bloei bevordert, vindt weer klank in zijn hart en zijne belangstelling is werkzaam omtrent alles wat binnen de grenzen van den geliefden plek, vol gewigtige herin neringen of onwaardeerbaar genot, merkwaar digs voorvalt. De stichting der kweek school op verhevener voet dan toen zij op het dobberend vaartuig gevestigd wasdat op den wenk des eigenaars zich kon verwijderen was reeds een hoogst belangrijk feit, die het voortdurend bestaan van die nuttige instelling voor Leiden waarborgde. Nu het geëerbiedigd hoofd van den Staat haar onder zijne bescherming neemtzal geen van 's Konings dienaren het durven wagen de hand uit te steken tot eenig bevel, dat hare belangen zou kunnen krenken. Waar 's Konings hand op ligt of wat met 's Ko nings naam prijkt, is onschendbaar, kan] niet straffeloos geschonden worden. Hoe men ook over het doel en het nut van die Kweekschool en haar belang voor Leiden moge denken - 't is zeker te betreurendat daarover nog zulk een uiteen loopend verschil van gevoelen heerscht- dat Z. M. daarvan Beschermer is geworden- de toe komst zal leerenwat die eer in zich sluitver onderstelt en doet hopen. Z. M. heeft benoemd tot] notaris te Gro ningen Mr. H. Edelincktot deurwaarder bij het prov. geregtshof in Overijssel D. van den Berg en tot ontv. der in- en uitgaande regten te Berg aan de Maas A. F. Keijenberg; voorts tot officier van gezondheid 2e klasse bij het eska der in O. I. bevorderd den off. van gez. W.J H. Vermeulen, in plaats van W. M. Smit, op ver zoek eervol ontslagen en tot notaris te Nijme gen W. C. Böthlingk en eindelijk de tijdelijk in O. I. gedetacheerde le luits. I. I. G. Henne- quinvan de inf. en C. M. J. W. Rijnen van de art. definitief bij gemelde wapens overge plaatst. De heer A. F. W. Ellerman is door Z. M. erkend als Consul van Portugal te Rotterdam. Tot lid der Gedeputeerde Staten van Fries land is met 23 van ae 45 stemmen verkozen de heer J. van Loon, Secretaris van Baardera- deel, terwijl de overige 22 stemmen waren uit- gebragt op den heer J. Binkes, secretaris van Wonseradeel. Naar wij vernemen zal Ds. D. Chantepie de la Saussayepredikant bij de Waalsche Ge meente alhier, aanstaanden Vrijdag in de Zaal in het Noordeinde eene rede houden ter ge dachtenis van wijlen Mr. Is. da Gosta. In de laatste opeubare vergadering der 's Gravenhaagsche afdeeling vau de Nederland- sche vereeniging tot afschaffing van sterken drauk heeft de luit. kolonel Cobet van het O.-I. leger een kort en welgesteld verslag gedaan van het ontstaan en den tcgenwoordigen toestand der vereeniging in Ned. Indië toen hij in September 11. Java verliet. Aan de ijverige bemoeijingen van den Generaal van Swieten heeft de vereeniging hare oprigting en de zaak een wakkeren voor vechter te danken en 't was in zamenwerking met dien bevelhebber, dat inzonderheid te Padang op Sumatra de meest gewenschte deelneming onder de militairen gewekt werd. Het debiet in de cantine verminderde tot op de helft. De gezondheidstoestand der troepen was nimmer zoo gunstig als gedurende den tijd, dat de afschaffings beginselen het trouwst werden nagekomen. Door verandering van kommandement is helaas! de zaak weder veel teruggegaan daar opvolgende hoofdofficieren deze beginselen niet evenzeer be- vordelijk waren. BUITENLANDSCH NIEUWS. Volgens eene depêche uit Parijs is de toe stand zeer verwikkeld gewordendaar een corps van Garibaldi op weg naar Napels over Romeinseh grondgebied is gegaan. Men zegt, dat keizer Napoleon depêches uit Napels heeft ontvangen, houdendedat de koning in den neteligen toe stand waarin hij in zich bevindtvreemde in terventie verzocht. NogWordtverzekerd.dat het vertrek van het Fransche eskader voorloopig is geschorst, dat Messina in de magt der in- surgenten is en dat 5000 man, te Genua inge scheept in de baai van San Stephano nabij Arbitello in Toskane aan de Romeinsche gren zen geland zijn. Een onzer dagbladen behelst de volgende uit- boezeming: v De tijd gaat zwanger van groote dingen na een bijna 40 jarigen vrede in Europa, behalve binnenlandsehe beroeringen, die op verschillende punten uitbarstenschijnt met des te grooter snelheid ommekeer en wisseling van grenzen zich op te volgen en dreigen de oorlogen korter van duur, maar ook heviger dan in vroegere eeuwen, ook het tweede Napoleontische tijdperk geheel te zullen vullen" Men berigt, dat het Stedelijk bestuur van Parijs in allen opzigte zoo zeer te vreden is over de levering van de 500.000 planten uit Neder land voor de Champs Elysées bestemd, dat het

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2