nog eenc korte en hartelijke toespraak van Dr. Kogel en het zingen van een toepasselijk gezang, nam deze plegtigheid een einde. Donderdag 11. is te 's Hage na eene kort stondige ongesteldheid, overleden de gepensio neerde sehont-bij-naoht Arriens ridder van ver schillende binnen- en buitenlandsche orders. Ds. Gildemeester heeft zijn beroep naar Scheveningen voorwaardelijk aangenomen. De voorwaarden door ZWEW. bedongen wordende zijn slechts van huishoudelijken aard. Heden Vrijdag heeft Jhr. Mr. J. L. Kam, nieuw benoemd raadsheer in het Provinciaal Ge- regtshof in Utrecht voor den Hoogen Kaad der Nederlanden (Burgerlijke Kamer) den bij de wet gevorderden ambtseed afgelegd. Bij herstemming is tot hoofdingeland van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder be noemd de heer J. A. Beijerinck, hoofdinge nieur van den waterstaat in de provincie Zuid- Iiolland. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeenten te Genemuiden Ds. M. Brouwer te Enu- matil en te Dedemsvaart Ds. J. Nentjes te Har- lingenen voor het beroep naar Doesburg be dankt door Ds. C. G. de Moen te den Ham. Het prov. kerkbestuur van Utrecht heeft in de zaak van het beroep van Ds. J. C. Ver hoef!' tot predikant te Utrecht besloten om de kerkelijke goedkeuring niet te verleenen, uit hoofde de beroeping niet was uitgebragt met volstrekte meerderheid van stemmen, zoodat men eerstdaags tot een nieuw beroep moet overgaan. (De volstrekte meerderheid van stemmen is dus naar die beslissing noodig voor elkdie op het twaalftal, zestal en drietal wordt geplaatst). Het groot concert door Mevr. Kosa de Vries, te Amsterdam in het locaal van 't Park ten behoeve der algemeene armen van de hoofd stad gegevenheeft eene som van 1282 op- gebragt. De wijze, waarop de begaafde zange res werd ontvangenwas zeer vleijend. Zij zal naar men verneemt, nog eenige steden van Gel derland en Noordbraband bezoeken en daarna te Dordrecht een concert geven ten behoeve der oprigting van een monument voor Arie Scheffer. BUITENLANDSCH NIEUWS. De Grootvorst Nicolaas van Kusland is te Parijs aangekomenbij den Keizer ten gehoore ontvangen en ter maaltijd genoodigd. Volgens berigten uit Turin betreffende de landing der troepen van Garibaldi te Marsala, werd van het Engelsche schip, zoodra de Sar- dinische stoomschepenwaarop zich die troepen bevondenin het gezigt wareneen sloep naai de Napolitaansche kruisers gezonden, met ver zoek niet te. handelen dan alvorens de Engel sche bevelhebber aan boord zou zijn teruggekeerd. De Napolitaansche officieren stemden daarin toe, te meer, daar zij den moed niet schenen te hebben Garibaldi's flotille alleen aautetasten. De terugkomst van die Engelsche officieren duur de vrij lang, gedurende welken tijd Garibaldi's volgelingen ruim tijd hadden om te ontschepen en de Engelsche vaartuigen zich, waarschijnlijk om het schieten den Napolitanen te beletten, tusschen de kust en de Napolitaansche vaartuigen plaatsten. Het verlies der beide stoomschepen is geheel van stoffelijken aard. Te Londen is uit Napels officieel berigt ontvangen, dat Garibaldi aan het hoofd zijner manschappen op Sicilië is geland en dat de Koninklijke troepen tegen hem oprukken. Uit Parijs verneemt men, dat die expeditie er in ge slaagd zou zijn om aan den opstand op Sicilië uitbreiding te geven terwijl de koninklijke troe pen zich nog alleen in de vestingen Messina en Palermo staande zouden houden en ook in Ca- labrië en in de Abruzzen een opstand zou uit gebarsten zijn. Aan het Hof van Napels heerschte ten gevolge van dat gerucht een paniekzoodat het gouden en zilveren vaatwerk, alsmede deju- weelen en overige kostbaarhedenmet het oog op hetgeen gebeuren kon waren ingepakt. Er was uit Palermo te Napels eene stoomboot aan gekomen met 200 vlugtelingen en het berigt, dat aldaar eene demonstratie had plaats gehad, waarvan 30000 man troepen stilzwijgend getui gen blevenalhoewel 6 policie-agenten werdea gedood. De troepen beginnen ontmoedigd te worden. De aanval op Marsala is een bewijs van de stoutmoedigheid van Garibaldi. Hij brengt daardoor den strijd op de noordelijke kustwaar de sterkten van het eiland gelegen zijn. Zoo hij er in slaagtzich daarvan meester te maken dan kan dit van een onberekenbaar voordeel voor hem wezen. Zijne expeditie is ontworpen met onmisbaar militair talent en de wijzewaarop zij in bijzonderheden ten uitvoer wordt gebragt, getuigt van groote energie. Het Fransche evolutie-qjkader zou naar Napels vertrekkenten einde de Franschen te beschermen, die in het Koningrijk der beide Siciliën zijn gevestigd. Men berigt, dat de 4000 man, die met den Hertog van Modena in der tijd meegegaan ennaar men zeidein pauselijke dienst zou den overgaandit nu bepaald geweigerd heb ben. De Oostenrijksche kwestie zal zich welligt nog spoediger ontwikkelen dan men zelfs uit de talrijke kenteekenen zou opmaken. Kusland acht het oogenblik gekomenom weer als be schermer der christenen in Turkije optetredeu. De besproken toenadering tusschen de kabinet ten van Parijs en Petersburg is aan geen twijfel onderhevig en nog meer dan eene herziening van het verdrag van 1856 zal nu waarschijnlijk ondernomen worden. Fransche schepen zullen naar het oosten gaan. In Engeland schijnt men ten volle van dien stand der zaak onderrigt. In

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2