LEIDSCH DAGBLAD. vgg? N°. 67. Zaturdag 19 Mei. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 o. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam tc 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 5S m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek cn op de Nicuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ore. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 32S, 'smorgens van 910 ure. KAntoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRjjks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot leden der prov. commissie van onderzoek en toevoorzigt in Gel derland Dr. J. Koning te Vorden en J. P. C. van Trieht, Apotheker te Arnhem; tot Di recteur van het garnizoens-hospitaal te Vlissin- gen de 2e luit. B. J. Kademakers, administr. van kleeding en wapening bij het 2e reg. drag, en in diens plaats den sergeant K. Keileman van het 3e reg. vestingartill.tot kap. 3e kl. bij den staf der artill. den len luit. A. L. Buhlman en bij bet 2C reg. vestingartill. den le" luit. J. H. Kretzer en eindelijk pensioen verleend aan den kap. G. J. BerlenbachDirecteur van het gamizoenshospitaal te Vlissingen. Den 31en Mei aanstaande zal voor bet Prov. Geregtshof in Zuid-Holland behandeld worden de zaak van Krijn Hengsmergel, be schuldigd van poging tot moord op zijne vroe gere bijzit. Het Openbaar Ministerie zal in die zaak worden waargenomen door den heer advo- kaat-generaal Mr. Frangois. Als verdediger is den beschuldigde ambtshalve toegevoegd de beer Mr. Vaillant. In de laatste vergadering der Letterkun dige afdeeling van de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam, heeft de heer van Lennep opmerkzaam gemaakt op het heerschende gebrek, dat de Hollander zelf zoo weinig werk van zijne taal maakt en zich niet genoeg toe legt, om die goed te schrijven, ten betooge waarvan hij wijst op openbare geschriften en '.officiële stukken en als voorbeeld op een beschrij- vingsbillet van zeker gemeentebestuur, dat daarin op duidelijke beantwoording der gestelde vragen aandringt, tegen bedreiging van zware geldboete, terwijl ze van taalfouten wemelen. De beer van Lennep maakt er een voorstel vanom de Hooge Regering op die feilen opmerkzaam te maken, opdat het ten minste den ambtenaren als verpligting zou worden opgelegdom zich in hunne officiële stukken in goed en zuiver hol- landsch uittedrukken. Dit voorstel is aangeno men en de uitvoering opgedragen aan eene com missie, bestaande uit de HH. van Lennep, Prof. de Vries en Prof, Opzoomer. Hemelvaartsdag te 3 uren hadop zeer plegtige wijze, te 's Hage plaats het leggen van den eersten steen voor het nieuw te bouwen kerkgebouw voor de Duitsch-Herv. Gemeente, op het Bleijenburg aldaar. Het terrein was zeer smaakvol met groen bloemenvlaggen en fes toenen versierd. De plegtigheid werd bijgewoond door HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik Z. D. H. den Hertog Bernhard van Saxen- Weimar, Prinses Anna, Z. Exc. den Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienstden Oostenrijkschen gezant en den Pruissischen se cretaris van legatie, den heer burgemeester, de leden van den kerkeraad en een aanzienlijk ge tal belangstellenden. Nadat door de aanwezigen een kerkelijk ge zang met begeleiding van koperen instrumenten was gezongenhield de WelEerw. heer Dr. Kogel eene treffende toepasselijke rede, waarin hij o. a. in breede trekken de geschiedenis dezer gemeente en de aanleiding tot den opbouw van dit kerk gebouw schetste, welke rede door een krachtig gebed en gezang werd besloten. Daarna werd door de heeren gebr. van Malsenaannemers van dit gebouw, aan den Hertog van Saxen-Weimar op een rood fluweel kussen een zilveren truweel aangebodenmet hetwelk door Z. D. H. de eerste steen werd gelegdwelke van wit marmer is en tot inscriptie heeft de woorden: Ps. 118:22, 23; Joh. 11:51 en 52; I Kon. 8:28 en 29. Daarna weMp met leèn zilTC?w ha mer door Z. K. H. Pri«J|!®d$kt^6|,tM be vestigd en daarna door Na

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1