het algemeen belang genomen worden, moeten zoo min mogelijk bij de invoering bijzondere belangen kwetsenomdat men later toch tot een normalen toestand geraakt. Bovendien is de stel ling, waarin de bijzondere school altijd en nu vooral staatalles behalve gunstig. Zelden is de bloei tijd bestendig en het gebrek aan hulponderwijzers en kweekelingen draagt er, evenmin als de ruime bezoldiging, waarop deze naar billijkheid aan spraak maken kunnentoe bijom aan eene bijzondere school zulk eene welvaart te verzeke ren dat zij vruchten afwerptdie het lot van den onderwijzer, houder der school, ook voor de toekomst eenigermate verzekert. Men mag er wel bijvoegendat de onbestendigheid van het vertrouwen, dat de ouders gewoon zijn te schenken, zoowel als het jagen naar iets nieuws er niet toe medewerktom aan den onderwij zer die zelfstandigheid te geven, die hij tot behoor lijke en gemoedelijke vervulling van zijne taak behoeft, om aan de luimen en grillen van zijne begunstigers weerstand te bieden. Maar nu is menigeen welligt reeds lang voor- uitgeloopcn met de vraag: van waar de gelden moeten komenom al die kosten voor het alzoo te regelen openbaar lager onderwijs te vinden Wij wenschen daarop in een slotartikel te ant woorden ofschoon we vreezendatzullen we een volledig antwoord gevenonze denkbeelden niet zoo kort kunnen worden zamengevat, dat ze niet op losse stellingen gelijken. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot Kaadsheer van den Hoogen Kaad der Nederlanden Mr. H. A. Huguenin te Sneektot officier van Jnstitie te Utrecht, Mr. P. Brantsma, thans te Dordrecht. Tot kap. 3e klasse bij het 5e reg. infanterie den len luit. J. J. A. Finckensieper van het 3e reg. bij het 6e reg, den len luit. D. L. N. Swemer van het 3e reg. en bij het Se reg. den len luit. G. C. Schilham van het instructie-bataillon. Naar wij vernemen is de minister van ko loniën in onderhandeling met den heer Stieltjes, ingenieur-adviseur van de Overijsselsche kanaal maatschappij, om naar Java te gaan, teneinde aldaar projecten voor spoorwegen te maken. Het is te hopendat het tal van projecten en con cession voor spoorwegen, dat dus waarschijnlijk met eenige Oost-Indische zal vermeerderd worden, eindelijk ten gevolge moge hebbendat men met het daarstellen van een spoorweg begint en dat in Indic de periode van projecten in coneessiën niet zoo veel jaren nog duren als bier te lande. heeft, nu onlangs weder een nieuw pgetreden isberekend dat gedurende ijdvak der regering van Z. M, Wil- Iminder dan 63 benoemingen tot f Ministers .helmen plaats gehad, loopende even- slechts 43 personen. Van die elf jaren is het, Ministerie Thorbecke het langst of 3f Jw 'i- ■liJv- jaar aan het bewind geweest, bet daaropvol gende Ministerie van Hall Donker Curtius 3 jaar en 2 maandenmaar na dien tijd, heeft ieder Ministerie slechts omstreeks twee ja ren bestaan. De Groote Kerkeraad der Nederl. Israëli tische hoofdsynagoge te Amsterdam heeft, nas aanleiding van de jongste ministeriele circulai: betrekkelijk de organisatie van het Israelitisi kerkgenootschap, eene commissie uit zijn mi den benoemd tot het ontwerpen van een niet reglement voor de hoofdsynagoge. Naar mt zegt, moet het plan bestaan om in dat reglemei het stelsel van vrije verkiezingen te huldigen. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gemeenten te Herwijnen Ds. P. Kapteijn Putten te Dalfsen en Nieuw Leusden de kaï didaat W. Diemer, te Kockengen de kandida J. van Andel, en te Mildam ',de kandidaat Greeven. Bij het jaarfeest van het Britsch en bu tenlandsch genootschap in bet begin dezer maan te Londen gehouden is gebleken, dat de on vangsten over 1859 beliepen 18 millioen gu den, zijnde SO U00 meer dan bet vorige jaa terwijl in Nederland met goed gevolg van portage werd gebruik gemaakt. De verspreidi des bijbels in Engeland heeft de opwekking voo bereid en de^ opwekking heeft de verspreidin bevorderd. Bij de Doopsgezinde gemeente te A sterdam is beroepen Ds. F. Kuiper, predikant Zwolle en bij de Hervormde gemeente te Ba Ds. G. A. Fijn van Draat te Zwartsluis Aalten de kandidaat C. A. Klinkenberg en Nunspeet Ds. J. D. Beman Brouwer te Ede De directeur van de brandwaarborgm schappij de Adelaar tc Amsterdam heeft ee regtsvordering wegens hoon en laster ingest tegen den heer J. C. Perkdirecteur der brat waarborgmaatschappij Archimedes te Delftwe! zaak zal worden bepleit voor de arrondissemen regtbank te 's Graven hage, op aanstaanden Din dag. Voor den eischer zullen optreden de he Mrs. Tydeman en Faber van Riemsdijk en v« den gedaagde Mr. J. G. Rochussqn. Tot afgevaardigden voor de vergaderin de Synode der Nederl. Hervormde kerk van 1 zijn door de verschillende provinciale kerk! sturen benoemd: Ds. J. Witkop te Zutphen J. Tichler te Leiden, Ds. H. J. Spijker te A sterdam, Ds. A. Slotemaker te Middelburg, P. A. C. Hugenholtz te DokkumDs. J Hartman te Blankenham, Ds. G. W. San te Oostwold, Ds. A. Losgert te Grave, en prov. ouderlingen Mr. H. O. Feith te Grot gen en Mr. C. J. van Heusden te 's Hertog boschalsmede door de Commissie voor Indische kerken Ds. H. L. Oort te 's G ven bage. -Tot kandidaten voor de H. dienst zijn afgelegd examen toegelaten de heeren J. C. i

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2