en als die school met dat doel en die onbeperkte bestemming gesticht isdan zal er wel op een tal vau leerlingen kunnen worden gerekend en de maatschappelijke kas zal zulke departementale instellingen gewis ondersteunen. De meergegoe- den behoeven de hulp der Commissie niet; maar de bemoeijingen der Maatschappij moeten zich uitstrekken tot de behoeften der mindere klasse. Voor alles is geld noodig; maar voor zulk eene departementale gymnastieschool niet zoo veel, of de departementale hulpbronnen zijn wel toereikend. Het departementsgebouw strekt ten bewijzedat met een goeden wil veel kan tot stand komen enals het noodig isdeelen wij gaarne ook onze denkbeelden mede, op hoe- danige wijze binnen Leiden gelijk elders tot stand kan komen als er slechts goede wil be staat, wat strekt in het algemeen belang en tol nut, van 't Algemeen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Roosteren J. Schoolmeesters en tot ontvan ger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Kapellebrug B. van Leeuwenstein. Deze week zullen op last vau Z. M. den Koniug een tweetal kostbare schilderijen afkom stig uit de galerij van wijlen Z. M. Koning Willem II, die door Z. M. aan II. M. de Ko ningin van Engeland zijn vereerdnaar Londen worden overgebragt. In het Kiesdistrict Amersfoort is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver kozen Mr. J. K. baron van Golstein met 724 stemmenterwijl 660 op Mr. G. Groen van Prin- sterer waren uitgebragt. De wetsontwerpen tot afschaffing der slavernij in West-Indië zijn in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. Vrij algemeen is de indruk van de gedane voorstellen minder gunstig ge weest dan van die ten vorige jare waren aange boden. Het hoofdbeginsel was toeneven als nu, onmiddellijke emancipatiemaar tevens stond daarbij op den voorgrond het denkbeeld om door de invoering van nieuwe werkkrachten aan de kolonie eene betere toekomst te verzekerenen tevens de vrij geworden slaven alleen door aan sporing van het voorbeeld en den drang der be hoeften tot arbeid te nopen. Het verschil tus- schen de Kamer en den Minister bestond dan ook alleen over de op te rigten koloniale bank en het bepalen bij de wet van de regelen voor het toezigt. Thans ligt een geheel ander denkbeeld ten grondslag aan de voorgedragen wet. Men wil de slavernij in naam afschaffen maar het grond denkbeeld isde slaven te dwingenzoo het kan .«rff'.dëzalftlt^plantaadjeste blijven arbeiden, en eerst 'u3'- tien jaren zou de eigenlijke slavernij ophouden. If%t staatstoezigtdat de slaven tot werken zal dwingen bij den verpligten arbeid, zal niet anders te weeg brengenzooals het nu is geregelddan het behoud van eene vermomde slavernij. Vele leden konden daartoe niet medewerken en wilden geen kapitaal van meer dan zestien millioen ten offer brengen, om de slavernij in naam af te schaften maar inderdaad in we2en te laten. Het onderzoek zal nog verder worden voort gezet maar bij den ongunstigen indrukdie al dadelijk het gevolg van het eerste onderzoek geweest is, moet men een verslag wachten, waaruit zal blijken dat de meerderheid zich niet bij het Regeringsvoorstel zal kunnen nederleggen. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal eerstdaagswaarschijnlijk morgen en overmorgen, in hare afdeelingen on derzoeken het wetsontwerp nopens de nieuwe Regtelijke organisatie, en zal de Kamer daarna vooreerst uiteengaan. Men verneemt, dat de arbeiders Polder man Smitshoek en Boumanverdacht van in de tcregtzitting van de Arr. Regtbank van Dord recht van 23 Maart 11. in eene boetstraffelijke zaak eene valsche verklaring onder eede te heb ben afgelegd, den lSde" dezer voor het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland deswege zullen te regt staan. Als een bewijs van naauwgezette pligts- vervulling mag wel vermeld worden dat de brie venbesteller Bruinsdijk te Schiedam bij het ligten van een der bijbussendaarin een los bankbillet van I0U vindende, dat aan zijnen Directeur ter hand heeft gesteldzoodat daardoor de regt- matige eigenaar slechts met den schrik en eene gift van aandenken aan den besteller er af kwam. Te Nijmegen is onlangs de eerste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de school voor gymnastisch onderwijs. Uit het door het bestuur medegedeeld verslag bleekJdat in het zomerhalfjaar het getal leerlingen klom tot 154, dat echter in den winter weder tot 117 daalde. Het bestuur heeft besloten aan den Gemeente raad eene jaarlijksche toelage te vragenten einde hare inrigting meer algemeen te doen wer ken door meer kinderen voor minder leergeld of zonder eenige betaling op te nemendan zij tot heden bij magte was. Ook te Schiedam Hoorn en elders bestaan zulke scholenwaartoe de gemeente het kosteloos gebruik van een ge schikt locaal heeft verleend. BUITENLANDSCH NIEUWS. De hertog de Grammont heeft aan den Paus verklaarddat de Fransche troepen eerst dan Rome zullen verlaten, wanneer Z. M. zich over tuigd houdt, dat die ontruiming zonder gevaar kan geschieden. Uit Engeland wordt berigt, dat om den loop der gebeurtenissen het Fransche garnizoen te Rome welligt zal worden vermeerderd.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2