LEIDSCH DAGBLAD. rsTo. 6!. Vrijdag 11 Mei. A°. I860. Het Dagblad kost in de 3 maanden f 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van leiden naar 's GravcnhagcDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te S u. 26 m.; 10 n. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 n. 28 m. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, aan de Katocnfahriek en op de Nicuwstraat's morgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden.Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeester, dagelijks te 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 9—4 ure. Eene gymnastieschool. III. De wetgever, onder de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs de gymnastie opne mende, heeft gewis niet bedoeld, dat, waar Ge deputeerde Staten zulks noodig keurden tot de stichting vau eene gymnastieschool de gemeente kon worden verpligt. We zouden eer geloo- vendat aan de bedoeling der wet voldaan en reeds eene belangrijke schrede op den weg tot ontwikkeling van de ligchaamskrachten bij het jeugdige geslacht gedaan zon zijn, bijaldien bij elke openbare lagere school eene gelegenheid tot gymnastische oefeningen voor de schoolgaande kinderen bestond. Die gelegenheid behoeft niet de vereischten te bezitten die men van eene normaalschool zich denken kan maar moet toch zoo zijn ingerigt, dat in verhouding tot het doel de middelen voldoende worden gerekend. J Zulk eene gelegenheidals wij bedoelen en die 1 de vereischten bezitom als een vak van lager onderwijs te worden beschouwdtreft men overal aan, waar bijzondere scholen voor uitgebreid J lager onderwijs bestaan en ook aan het Stede lijk Gymnasium, waar, immers vroeger, voor die er aan wilde deelnemenonderwijs in de gymnastie of gymnastische oefeningen werd ge geven. Zulke gelegenheden zijn ook niet zeld zaam in kamers of op plaatsen van de woningen der ouders, die ze tot onderwijs of oefening lieten inrigten. Zulk eene gelegenheid kan men ook maken voor elke school, waar kinderen onderwijs in de gewone vakken van lager on derwijs ontvangen. Is het geen nieuw, opzette lijk daarvoor ingerigt locaaldat tot model kan dienen en aan de eischen van den verheven bouwstijl voldoet, men zal overal gelegenheid kunnen vinden om met betrekkelijk geringe kosten de gymnastie als een vak van gewoon en algemeen volksonderwijs te doen onderwijzen. Dit nu is de taak der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, om in de behoeften van on derwijs te voorzienals zij op geene andere wijs worden vervuld. Wel verre dus, dat we het voorstel, in het Leidsche departement ge daan, om eene gymnastieschool op te rigten, gering achtenwaarderen we veeleer het doel als men slechts het nut van 't Algemeen op het oog heeft en niet gedreven is door de 2ucht, om de meer gegoeden eene dienst te bewijzen. Zoo ook stellen we misschien meer dan iemand die gedachteloos alles goedkeurt, wat wordt voorgesteldhoogen prijs op het werk der Com missie, omdat het racer kan zijn en immers ook moet zijn dan het plan van eene gymnastie school, door een bekwaam bouwkundige ont worpen te beoordeelenden opbouw te surveil leren een reglement te maken den onderwijzer aantestellen en de school te regelen." Als het niet meer isdan zou gewis de meeste inspan ning nog moeten besteed wordenom een de gelijk woord te vindendat de inwijding der aristocratische school moest inleiden. Er schiet dan niets anders over dan hooge lof aan den man, die zoo gaarne zijn beurs opent, wanneer maar van hulp sprake is. Maar de Commissie kan en zal meer doen. De bekwame bouwmeester zal wel toezien, dat zijn plan behoorlijk wordt uitgevoerd en de toe komstige eigenaar niet bedrogen. Is het noodi g, dan zal wel een behulpzame hand te vinden zijn, die een goed onderwijzer bezorgt en dat reglementeren komt ook in een ommezien ge reed. Wat we wenschen, 'tis, dat de Com missie zich oefent in de kunst, om met weinig middelen veel uitterigtenen aan het departement eene inrigting verbinde, alwaar roor iedereen het onderwijs in de gymnastie verkrijgbaar is

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1