LEIDSCH DAGBLAD. No. 59. Woensdag 9 Mei. Ao. I860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Hommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhagcDelft, Schiedam cn Rotterdam tc U u. 42 ni12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te S u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfahriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente'Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, IVijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Een Kerkelijk geschil. III. De eerste aanleiding tot het geschil dagtee- kent reeds van eenige jaren vroeger. In 1854 j (ontstond eene vacature in het collegie, dat we als Gemeente-Commissie van het Nederduitsch Hervormde Kerkgenootschap hebben leeren ken nen. Krachtens Art. 5 van het bestaande regle ment werd een ander lid benoemd en aan den Kerkeraad voorgedragenten einde binnen den tijd van acht dagen te vernemen, of er re denen zouden zijn, waarom het benoemde lid n aan de Gemeente door den Kerkeraad op den tijd van de openbare godsdienstoefeningen den jeerstvolgenden Zondag niet zou kunnen voorge steld wordenom te weten of iemand een ge rond bezwaar tegen den persoondie benoemd k wasmogt hebben intebrengen. De Kerke raad maakte bezwaar in die voorstelling, omdat - let benoemde lid was van eene exclusieve gods - (dienstige rigting. Het benoemde lid voor de aanvaarding van het lidmaatschap bedankt heb bende was daarmede dat bezwaar voor het oogen- blik opgeheven. Later zijn weder plaatsen open gevallen en benoemingeu geschiedde bepaalde voorstellingen aan de Gemeente hadden plaats, jt zonder dat er bezwaren werden ingediend. De Kerkeraad is toen begonnen met aan te jj dringen op eene wijziging van het bestaande re glement zonder opgaaf van redenendie zij daarvoor beweerde te bestaan't zij gegrond of voorgewend. Zonder eenig overleg met de 4 Gemeente-Commissie of medewerking van die tijde te vragen, heeft de Kerkeraad op eigen jezag een reglement of instructie voor de Ge meente-Commissie ontworpen en ook zelf en alleen vastgesteld. De Gemeente-Commissie heeft zich aan dat reglement niet onderworpen en de Kerkeraad daarop steeds geweigerd de door de Gemeente-Commissie benoemde leden aan de Gemeente voortedragen en die Commissie onwet tig verklaard, die inlusschen is voortgegaan met zich te houden aan de bepalingen van het bestaande reglementden Kerkeraad verantwoordelijk stellende voor de gevolgen van zijne weigering, om dat reglement, zoo lang het niet op eene wettige wijze was ingetrokken en door een ander vervangente eerbiedigen. De Gemeente-Com missie heeft in dien toestand de door haar be noemde leden na de ondervondene tegenkanting doen zitting nemen en nu onlangs op nieuw een benoemd lid aan den Kerkeraad voorgedragen. Dit Collegie volhardt bij zijne weigering, om dien benoemde aan de Gemeente voor te stellen, en heeft het middel van arbitrage te baat ge nomenzoo als dit bij Art. 14 van het regle ment is omschreven. De Gemeente-Commissie maakt bezwaar daarin toe te stemmen. Zoo hebben we met groote onpartijdigheid en met de meeste naauwkeurigheid den aard van een geschil doen kennendat niet missen kan de godsdienstige hartstogten in beweging te bren gen en rechtstreeks of zijdelings een nadeeligen invloed uitteoefenen't zij op de belangen van het Kerkgenootschap, 'tzij op de algemeene plaatselijke belangendie er in betrokken mog- ten worden, vroeger of later. Aan een minnelijk vergelijk of eene vredelievende transactie valt niet te denkenomdat toch groote beginselen daarmede tevens zouden moeten worden beslist. Wij zwijgen liefst van het bezwaar, dat uit eene exclusieve godsdienstige rigting ontleend is. Met zulke bezwaren kan een eerlijk liberaal geen vrede hebben en daaruit ontdekt men, dat er een zoogenaamd liberalisme bestaat, dat zich als despotisme ontwikkelt en tot absolutisme leidt. Die door belijdenis des gcloofs lidmaat der Nederduitsche Hervormde Gemeente en on-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1