Louis van Itijckcvorsclin plaats van Mr. 1'. van Lanschot, onlangs benoemd tot Substituut- officier bij de arroud.-regtb. te 's Bosch. Bij dispositie van den Minister van Bin- nenl. Zaken is tot het examineren der candida- tendie zich aanmelden om dit jaar tot de Kon. Academie te Delft te worden toegelaten, eene speciale commissie benoemdbestaande uit de beeren J. A. Keuvenaer, directeur der Kon. Academie te Delft; M. C. Mensiug, doctor in de wis- en natuurkunde en arrondissementsijker te BotterdamA. J. van Deinsedoctor in de wis- en natuurkunde en leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Dordrecht; M. J. A. Masthoff, praeceptor aan het gymnasium te Delft; M. A. M. 's Gravesande Guicherit, leer aar in de geschiedenis en aardrijkskunde te Delft C. P. Burger, doctor in de wis- en natuurkun de en leeraar in de wiskuude aan de Academie te Delft. Te Botterdam is gisteren de tentoonstel ling van schilderijen geopend. Er zijn kunst stukken bijeen van bijna al de uitstekende Nederl. meesters van den tegenwoordigen tijd. Te Meppel vertoonde zich Woensdag een 27-jarig krankzinnig jongeling met een scherp mes op straat ieder dreigende die hem nabij zou durven komen. De buren vloden het gevaar; de agent van policie van Kampen gaf slechts gehoor aan zijn pligt en naderde den ongeluk kige, met wien hij spoedig in erüstig gevecht was. Ofschoon doodelijke Üteken kunnende af weren, ontving de agent toch een tiental won den totdat hij ten slotte den waanzinnige op den grond kor werpen en het mes ontwringen. Behalve zijne wonden was de duim van van Kampen op afzigtelijke wijj gebeten. Wat men gedurig uit Harderwijk hoorde, bespeurt men thans reeds te Breda, nadat een detachement aan een vijftigtal koloniale troepen naaunelijks eenige dagen aldaar in garnisoen ligf. Als carricaturen ziet men ze soms door de Stad loopensomwijl met een bril op den neus. BUITENLANDSCH NIEUWS. - Uit Karlsruhe wordt gemeldt, dat, ten behoeve der Mennonietenin het bij de tweede kamer aanhangig wetsontwerp betreffende de eedsaflegging is opgenomen de volgende bepa ling: De met den eed gelijk te achten beves tiging der Mennonieten geschiedt door handslag en onder het. formulier.' «Met dezen handslag verzeker ik, overeenkomstig Gods woord en het evangelie van Matthaeus, V: 3337, dat" enz. enz. Deze bevestiging vervangt ook de plaats der handgeloftc. De minister van justitie in Oostenrijk heeft zich alle stukken laten voorleggendie den heer vou Brück zouden kunnen compromitteren en heeft over de geheele zaak door den rechter van instructie Hitzinger een verslag laten op maken. Uit zijn onderzoek is gebleken dat niet het geringste aan de schuld van den heer von Brück- kan doen geloovenen hij heeft er de overtuiging door erlangd, dat die minister vol strekt geen deel genomen had aan de zaak der diefstallen ten nadeele van het leger. Men ver zekert dat graaf Kechberg dit aan het corps diplomatique heeft medegedeeld. Volgens bevelschrift des grootzegelbewaar ders, heeft de heer Dupin zich, in het belang der wetin cassatie voorzien tegen het vonnis van het Keizerlijk Geregtshof van Parijs, in de zaak van monseigneur Dupanloup, bisschop van Orleans, en de familie Rousseau. Men zegt, dat de Oostenrijksche regering pogingen ten gunste van den graaf de Moute- molin en diens broeder heeft aangewend. De onlangs op de Protestanten-vergadering te Debreczin in Hongarije genomen besluiten komen op het volgende nederDe vergadering verklaart plegtigdat zij de stappendoor de Protestautsche dignitarissen gedaantot de hare maaktdat zij ze als rechtmatig voor God en de menschen beschouwt en de geheele verant woordelijkheid daarvoor op zich neemt, zij be noemt eene commissie van zes personendie met gelijke commissien in andere districten in correspondentie zal treden. Isedenyi wordt in zijne gevangenis te Karchau als een boosdoener behandeld. Hij krijgt dagelijks een pond brood en eens per week vleesch. Zoo het hem geluktop goeden voet te komen met den geneesheer, zal misschien met het oog op zijne gezondheid bevolen wordendat hij om den anderen dag vleesch en dagelijks een ont bijt krijgt. Voor het oogenblik echter verkeert de woordvoerder der Protestanten wel in gevaar van te verhongeren. Van eene geloofwaardige zijde wordt ver zekert, dat Klapka in de Donauvorstendommen ietsmen zegt niet watorganiseertdat voor Oostenrijk zeer onaangenaam zal zijn. Het graven van het kanaal in de Pyre- neënonder het Lac Bleunadert zijne vol- tooijing. Het heeft ten doel, het water uit ge noemd meer te leiden in den Adour en in de vlakte van TarbesPlaisanceRiscles en Gers. Het meer ligt op eene hoogte van meer dan 6000 voet boven de oppervlakte der zee en tf midden van eeuwigdurende sneeuw. De opper vlakte van het meer beslaat ongeveer 140 bun ders, en de diepte is bijna 500 voet. De Moniteur Beige verklaartdat hei gerucht, als zouden er onderhandelingen zijn gevoerd tusschen het Belgische gouvernement en de Porte, over het eiland Cyprus, en als zot daarvoor door België reeds 40 millioen zij» aangebodenten cenemale is- uit de lucht ge grepen. Men spreekt van een geprojecteerd dub bel huwelijk tusschen de vorstelijke huizen van Portugal en Hohenzollern. De 25 jarige erfprim

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2