5078, Rotterdam 105981, Schiedam 15231, Sliedrecht 5986, Vlaardingen 8121, enz, Het 's Gravenhaagsche Spoorweg-Comité heeft besloten aan den Koning een adres in te dienenmet verzoekom alsnog de aanvrage van de heeren Schretlen en Maxwils toe te staan en aan de concurrentie haren vrijen loop te gunnen. De 's Gravenhaagsche Gemeenteraad zal een adres in gelijken geest den Koning aan bieden. In het adres door Ged. Staten van Zuid- Holland aan den Koning gerigt betreffende de zaak der spoorwegenkomt o. a. het volgende voor: «Bij ons adres van 7 December 1859 namen wij de vrijheid, de aanvrage van de hee ren Schretlen en Maxwils bij uwe majesteit te ondersteunenin de overtuiging dat elke uit breiding der bestaande middelen van gemeen schap bevorderlijk is aan de vermeerdering van handel en nijverheid. Diezelfde overtuiging doet ons dus thans de vrijheid nemen, het verzoek van den raad van administratie der Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij krachtdadig bij Uwe Majesteit te ondersteunenomdat de meerdere voordeelenwelke de door haar beoogde Spoor wegverbinding boven die van de heeren Schretlen en Maxwils naar onze beschouwing, in het al gemeen en vooral voor onze provincie aanbiedt, zóó belangrijk zijn dat wij ons verpligt achten, aan Uwe Majesteit als ons gevoelen kenbaar te maken, dat, zoo er omstandigheden bestaan, die de Regering mogten wederhouden om gelijktijdig de beide concessien te verleenen, maar haar nood zaakten tusschen beide eene keuze te doen, die keuze, naar onze innige overtuiging, in het welbegrepen belang van dit gewest zou moeten gevestigd worden op de verbindingslijn Scheve- ningen - 's Gravenhage - Leiden - Woerden." In den door de directie der Nederlandsche Handel-Maatschappij op den 2Gen April gehou den verkoop eener hoeveelheid van p. m. 500.000 Nederl. ponden oude j Indische koperen munt, hebben de navolgende inschrijvingen plaats ge had voor de 50 Nederl. ponden: V. A. Cohen, Frankfort a/M, 48.05 H. de Heus en Zoon Utrecht, f 52.10; Wed. A. Sterkman en Zoon, 's Gravenhage52; C. Balgaerie en Zoon Rot terdam, 51.36J-L. J. Enthoven en Comp., 's Gravenhage, 51.50; Bernardus Zon, Gro ningen, 53.65 B. J. Nijkerk, Amsterdam, f 53.77; J. J. van der MeulenAmsterdam, 51.26. Voor eenige dagen is aan het wisselkan toor van den heer M. te 's Hage eene opligting ge pleegd, die wij der vermelding waardig achten. Een militair, naar men vermoedt een korporaal, kwam aan het kantoor van den heer M., met om een bankbiljet van 500 francs te heer M., die juist veel meuschen in S lijÜ A aivkpor had en druk bezig wasslaat '^het oog op het hem aangeboden Vljét.jiA. geeft den militair 232 in betaling. Toen hij echter uaderhand het biljet weêr in handen nam, zag hij met schrik en verbazing, dat men hem deerlijk had bedrogen. Het stukje papier, dat de drukletter, het soort en de grootte van het papier enz., in één woordden uitwen- digen vorm van een bankbiljet hadwas valsch. Er stond niet op 500 fr., maar 500 farces. Ver der stond er op: le contre-faceur de ce billet sera condamné pour entrer ringt fois au spectale (hij, die dit biljet namaakt, zal worden veroor deeld, twintig keer naar den schouwburg te gaan); terwijl er eindelijk opstond: ce billet de banqxee est valable pour entrer au spectacle sauj qiion paie (met dit bankbiljet heeft men toe gang tot den schouwburg mits men betalé). In de rondte ziet men dansende poppetjes enz., een bal masqué vooistellende. Het geheel is van dien aard, dat iemand, die druk bezig en daar enboven zwak van gezigt is, zich daardoor ligt laat foppen. Het is zeker in het belang van de geldwis selaars, om voortaan zoo naauwkeurig mogelijk het hun aangeboden papier te bezienopdat zij niet, even als de heer M., de dupe worden. Er is reeds iemand gearresteerd, doch men weet niet, of dat wel de schuldige is. De Leidsche Afdeeling der Nederlandscht Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid heeft in hare laatste Ver gadering nog besloten aan de llooge Regering een adres in te dienenwaarbij op het belang wordt gewezendat bij de aanstaande wettelijke regeling van het middelbaar onderwijs ook ge zorgd wordt voor de vestiging van industrie- en ambachtsscholen en tevens de aanspraakdie Leiden kan doen geldenmet ernst wordt be toogd omdat hier ter Stede reeds eene instel ling bestaat, die aide elementen bezit, voor zoo danige scholen vereischt, en zoowel de gelegenheid tot het verkrijgen van wetenschappelijk onderwijs in de Wis- en Natuurkunde, als het bestaan van fabrieken en andere middelen Leiden bovenal uitnemend geschikt maakt, om door uitbreiding en verbetering van gevestigde instellingen ook in het belang van het Rijkbij het nemen van beschikkingen der Regering in aanmerking te komen. Het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Hol land heeft in hooger beroep van een vonnis der Leidsche regtbankwaarbij zeker koopman, te 's Gravenhage woonachtigter zake vau een diefstal van een bankbiljet van 40was ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maaudenden beklaagde vrijgesprokenuit hoofde niet bewezen wasdat het gevonden pa pier een bankbiljet is geweest en hij zich weder- regtelijk daarvan zou hebben meester gemaakt. BUTTENLANDSCH NIEUWS. Men verzekert steedsdat de Siciliaanscki opstand een zeer ernstig karakter had en of-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2