I scholen der tweede klasse, zoo als de vorige wet die instellingen noemde, waar meer uitge breid lager onderwijs wordt gegeven dat ongeveer 600 jongens en 500 meisjes beloopt. M. a. w. Voor gewoon lager onderwijs ten behoeve der kinderen uit de laagste standen wordt nu ook ge zorgd door bijzondere scholen, staande onder het beheer van afzonderlijke besturen of com missiondie zorg strekt zich uit tot 811 jongens en 743 meisjes, zoodat slechts 631 jongens en- 544 meisjes zijn op openbare scholen. Die feilen stemmen met onze voorafgemaakte berekening vrij wel overeen dat voor uitsluitend gewoon lager onderwijs, len minste aan 1600 jongens en 1600 meisjes de gelegenheid moet worden verschaft. Se behoefte zou bestaan aan zes openbare scho len voor de on vermogenden, indien niet de ver schillende diaconiescholen in den laatsten tijd opgerigt, zoowel als de instellingen', die de [bij zondere liefdadigheid heeft in het leven geroe pen voor een niet onbeduidend deel in de be staande behoefte waren te gemoet gekomen en nog werkelijk daarin voorzien. Door die gunstige medewerking is de gemeente gebaatmaar nu toch zal de behoefte blijven aan vier scho len, waarvan drie voor kinderen van bedeelden, en van hen, die, schoon niet bedeeld, onvermo gend zijn, om schoolgeld te betalen, terwijl de vierde bepaald zou worden bestemd voor kinde ren van beiderlei kunne tegen betaling van één gulden in de drie maanden. Evenwel, nu is het noodig, dat het plaatselijk gezag ook zorgt voor behoorlijk onderwijs voor hef overschietend één derde der kinderen van 9 tot 12 jarenwier ouders in 9taat zijn het schoolgeld te betalen. Alvorens onze denk beelden daaromtrent te ontwikkelenmoeten we onze overtuiging uitsprekendat naar de begin selen die we hebben aangenomen, het bijzonder onderwijs in het openbaar moet worden opge lost en het algemeen belang zoowel als het per soonlijk belang der bijzondere onderwijzers het meest wordt bevorderd, als zij in dienst der ge meente overgaan, 't Is noodzakelijk, dat in een volgend artikel breeder te betoogen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot Eaadsheer in het prov. geregtshof van Zuid-Holland Mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, regter in arr. regtbank te Botterdam en eervol ontslag ver leend aan N. van der Huchtals ontv. der dir. bel. te Middelburg. Z. M. de Koning wordt omstreeks de helft dezer maand van het Loo in de residentie te rugverwacht. Iet onderzoek in de sectiën der Tweede hêt wetsontwerp tot den aanleg vfö^jSp^rwegcn is Maandag nog niet ten einde ijf^Pfr-gddachtenwisseling liep voornamelijk 1°. over het beginsel, staats- ofgeconcessioneero spoorwegen; 2°. den finantieëlen omvang va het plan; 3°. de rigtingen. Over 't geheel zij de gevoelens zeer verdeeld en tegenover vet minderde bezwaren tegen staatsspoorwegen staa vele finantieële bedenkingen en daarbij ook ver schillende grieven tegen de gekozen rigtingen. Zaturdag avond is te Amsterdam overledci Mr. Isaac da Costa, die onder de dichters vat onzen tijd eeDe eerste plaats bekleedde. Uit Leeuwarden wordt berigt, dat ter be noeming van een directeur der Leidsche Mu ziekschool een dubbeltal is opgemaakt, waaroj voorkomt de organist der groote kerk aldaar F. 1 W. Hageman eu datdooree-nigeFrieschestudent-er'. aan de Leidsche Hoogeschool een leesgezelschap is opgerigt onder den naam van Waling Dijkstra ten doel hebbende de beoefening van Friesche letterkunde en geschiedenis. De te Sloten geveilde 295 bunders land, in den Haarlemmermeerpolder hebben opgebragl 140450, waaronder partijen, die circa f 1100 het bunder gold. De gebouwen daarop geplaatst waren er niet onder begrepen als zijnde eigen- dom der huurders. Dr. L. J. F. Janssen, Voorzitter dei Leidsche Maatschappij van Nederlandsche Let terkunde, behoort onder het zestal geleerden, diezich op wetenschappelijk gebied groote ver-1 diensten verworven hebbende, door de Sociëteit van Mecklenburgsche geschiedenis en oudheid-! kunde bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan j tot corresponderende leden zijn benoemd. Wij lezen als advertentie in de Nieuw'. Kotterdamsche Courantdat Zondag aanstaande in den Nieuwen Schouwburg aan de Kruiskade te Botterdam, 's morgens om half tien ure, eene Evangelieverkondiging zal [geschieden met vrijen toegang. Gisteren heeft de Arrondissements-Begtbanl te 's Hage uitspraak gedaan in de Zaken van J. de J. te Naaldwijk, aangeklaagd wegens frau- duleuzen invoer van vet, en hem veroordeeld tol twee geldboeten, ieder van 50, en eene geld-S boete van f 10. Het hoofdpunt echter in hel ij belang van handel en nijverheid is geheel on-g beslist gelaten. Het is te hopen, dat de Kamer'I van Koophandel die zaak niet onopgemerkt zullen' laten voorbijgaan en eene beslissing nemen toll bescherming van het fabrikaat van kaarsen, daais het in dit geval voor het vervolg verboden zot I zijn, om schoon vet te mogen versmelten, zondei daarvoor de hoogste belasting te moeten betalen. In dezelfde zitting is behandeld de zaak van H. d. B. oud 70 jarenJ. L. 59 jaren, sjouwer en H. L. 26 jaren, schoenmaker, aan geklaagd de twee eersten van zich gedurende eet! zeer langen tijd te hebben schuldig gemaakt aat diefstal van garen toebehoorende aan de armen-i inrigting te 's Hage, alwaar zij werkzaam waren, es de derde van medepligtigheid daaraan door het des bewust helenverbergen en verkoopen vat y :-st- I

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2