rü moet worden toegekend, natuurlijk vrij blijft. Verbergen wij het voor elkander niet, dat niets meer de rust van huisgezin en maatschappij in gevaar brengt en verstoort dan kerkelijke geschillen en van de vroegste tijden af bij alle volken het clericaal gezag de bron en oorzaak is geweest van staats- en volksberoeringen. Liefde en vrede worden verbannenwaar dat gezag zich doet gelden en toch moet het waarheid zijn: «hoe liefelijk zijn de voeten dergenen die vrede verkondigen, dergenen, die het goede verkon digen 1" BINNENLANDSCH NIEUWS. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Joure Ds. J. M. Vorstman, predikant te Kenswoude. Beroepen bij de Chr. Afgescheidene Ge meente te Alkmaar J. van Andel, kandidaat; bedankt voor de beroepen naar Sluis en naar Velp door Ds. J. H. Vos, pred. te Uelzen. Uit Harlingen wordt berigt, dat Woensdag 11. aldaar na een ziekbed van eenige weken is overleden Ds. J. du Saar, predikant bij de Hervormde Gemeente en Oud-Schoolopziener, die voor korten tijd nog de gedachtenis van zijn 40 jarigen dienstijd mogt vieren en door verrassende blijken van belangstelling ondervin den, hoe hij in de algemeene achting deelde. Donderdag 11. hield de Leidsche Afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerknijverheid in Nederland haremaan- delijksche vergadering, waarin een gemeenzaam onderhoud plaats had over het werken van kin deren in fabrieken enz. Het werd ingeleid door een voorstel, om de pogingen der commissie uit de verschillende armbesturen en uit het bestuur der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, om kennis te verkrijgen van den physieken en mo- reelen toestand dier kinderen zooveel immer mogelijk te bevorderen, door haar al die opga ven en inlichtingen te verschaffen die door haar werden verlangd bij de openbaar gemaakte vraag punten. Hierover ontstond eene belangrijke redewisseling tusschen verschillende ledendie aan de eene zijde bereid warenwat belangrijk was, medetedeelenmaar ook aan de andere zijde geen nut zagen in de kennis van sommige bij zonderheden, bijv. van het bedrag der loonen. Die bezwaren werden zooveel mogelijk opgelost door te wijzen op het belang, om met de in komsten van een werkmanshuisgezin bekend te worden en van het verband, dat tusschen de ken nis daarvan ligt en het bepalen van den tijd der werkuren. Dat laatste punt gaf toen aanleiding tot het bespreken van den strijd die er ligtelijk kon ontstaan tusschen de maatregelendie de philantrophie mogt willen genomen zienen de belangen der industriëlendie op de meest mo- ^rijheid prijs stellenom over tijd en üiet noodig is te kunnen beschikken. laVjjdurigelevendige en zeer belang- rijke beraadslaging, werd met algemeene stem men aangenomen het voorstelom de pogingei der commissie met welwillendheid te bejegenei en ijverig te ondersteunen en besloten aanj het Bestuur der Afdeeling op te dragenom eet! waakzaam oog te houden op de maatregelendie zouden mogen worden uitgelokt, tot eene wette lijke regeling van de werktijd enz., ten einde de Afdeeling in staat te stellenhare bezwaren, zoo die bestaan, in het belang der nijverheid tijdig in te brengenwaar bet behoort. Het getal leden van de Kotterdamschi diergaarde is gedurende het afgeloopen jaar zeei toegenomen. Op 1°. Januarij 1859 waren 1429 contribuerende, 37 eereleden en 50 leden van verdiensten, en op 1°. Januarij 1860 1878 con tribuerende, 64 eereleden en 73 leden van ver diensten. Uit Hoorn wordt gemeld, dat Mr. D. van Akerlaken zich niet weder verkiesbaar stelt als' lid der Tweede Kamer en er alzoo plan bestaat de keuze te vestigen op den vroegeren afgevaar digde uit dit district Mr. A. S. van Nierop. Van Batavia is te Amsterdam aangekomen de luitenant ter zee le klasse Brutel de la Kivière. Bij het in deze maand gehouden examen der provinciale Commissie in Zuid-Holland zijn van de 20 hoofdonderwijzers 8 van de 5 hoofd onderwijzeressen 4van de 40 hulponderwijzers 23 en van de 25 hulponderwijzeressen 5 afge wezen. Uit het verslag der commissie blijkt, dat de opleiding voor de taak van hulponderwijzer nog zeer gebrekkig is, maar daarnaar laat ziet toch ook eenigermate de waardij van het lager onderwijs bepalen. Enkele voorbeelden uit dat verslag ziju voldoende om zich daarvan eenig begrip te vormen. «Van het opstel werden enkele zeer goede proeven geleverd. Velen even wel gaven bewijs, dat zij de gaven misten, om zich gemakkelijk en met juistheid uittedrukken. Hoe eenvoudig het ontwerp was, er waren er, die de gestelde vraag, of in het geheel niet, of hoogst onvolledig hebben beantwoord. Aan de constructie der volzinnen, het plaatsen der leesteekeus ontbrak dikwijls veel, terwijl men bij enkelen zieh moet verwonderen, dat in hun op stel grove taalfouten werden gevonden. Hel rekenen was zeker niet het beste van het exa men vaardigheid om uit het hoofd te rekenen ontbrak te dikwijls, bij de hulponderwijzers ge heel, en ook velen van de hoofdonderwijzers hadden moeite met de schriftelijke oplossing der voor zeker niet moeijelijke voorstellendie hun wer den voorgelegd. Bij de hulponderwijzers bleek het bij die gelegenheid, dat zij ook niet allen in de kennis van het stelsel van maten en gewig- ten ervaren waren. Van de andere getalstelsel! hadden zij ook weinig begrip. Verder konden de hulponderwijzers de verhouding tusschen twee gelijkslachtige grootheden niet in de kleinste ge tallen uitdrukken. Bij het oplossen van een een voudig voorstel met den regel van drieën werd

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2