LEIDSCH DAGBLAD. N°. 19. Vrijdag 27 April. Ac. 1860. F Tot nog toe heeft de gewone wetgever aan het uitvoerend bewind of, zoo men wil, aan het egeringsgezag overgelaten de regeling van al wat le openbare middelen van vervoer betreft. De ;rondwetgever droeg ook aan den Koning de taak 'an het oppertoezigt op over alles, wat de wegen en truggen aangaat, zonder onderscheid of de kosten •daarvan worden betaald uit 's lands kas, of op eene andere wijze gevonden. Eerst onlangs werd de po- itie op de spoorwegen bij de wet geregeldmaar de ilgemeene wettelijke regeling van al wat de bin- nenlandsche gemeenschap te water en te land be reft, ontbreekt. Zoolang 's Kijks geldmiddelen daarmede buiten betrekking blijven of de mede werking der volksvertegenwoordiging tot het verleenen van geldelijke ondersteuning niet wordt vereischt, is bet bewind vrij in zijne beschik kingen is het regt van de kroon onbeperkt. Uit dat oogpunt beschouwd is elke daadwaarbij het bewind tot verantwoording geroepen wordt, itvan bedenkelijken aard, wanneer daardoor eene rischrede gezet wordt buiten de grenzen van het 'gebied waarop de volksvertegenwoordiging zich ^mag bewegen. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar '3 GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 11. 9 m.; 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 5S m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. I Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 nre. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, IVijk V, N°. 828, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsendagelijks van 81 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag cu Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Eene parlementaire interpellatie. Wie zal het wrakendatom een vurigen rensch vervuld te zien uit wanhoop ook als een aatsle middel ter hand wordt genomenwat :en kalme en bezadigde zin zou aarzelen aan te ratten Als hartstogt in het spel komtstaat vaak de rede stil. ;lf De Minister van Binnenlandsche zaken is ge- roepen om zich te verantwoorden, waarom nog iXeene vergunning is verleend aan de Bijnspoor- wegmaatschappij, vertegenwoordigd door de heeren Schretlen en Maxwils, tot den aanleg van eene Spoorweglijn tusschen Seheveningen, 's Graven hagen en Goudawaarom ook niet ten aanzien der aanvrage van de Hollandsche Spoorweg maatschappij? De volksvertegenwoordigers be hartigen de belangen van het geheele Neder- landsche volkzoowel van Leyden en Bijnlands- ingezetenen als van de bewoners der residentie, - elke parlementaire interpellatie drage het ka rakter van strikte onpartijdigheid, zonder blijk bare of zelfs schijnbare voorliefde jegens de eene of andere streek of gemeentealleen met het oog op het algemeen belaDg of het welzijn van allenniet van enkelen. De taak eens volksvertegenwoordigers is edel, omdat zij rust op verhevene beginselenop eer lijkheid en regt vaardigheid. Elke, zelfs de geringste schijn van persoonlijk belang moet daarvan verwijderd blijven en een ingezeten van 's Gravenhagedie uit het distrikt Gouda werd afgevaardigd partijdiglijk strijdende voor de ver binding van 's Gravenhage en Gouda en niet voor die van Leiden en Woerdenlaadt op zich den schijnalsof niet algemeenmaar plaatse lijk belang de drijfveer is van zijn tusschentre- den in een geschildat voor een onpartijdig volksvertegenwoordiger, die het regt en de vrij heid voor allen eerbiedigt en handhaaftgeen geschil moet zijn. Zoo er geschil bestaaten de beslissing van het bewind om redenen van staatsbelang in het voordeel van den een boven den ander uitvalt, omdat, waar een gunst wordt gevraagd en geen eisch is gewettigd, zoowel af keuring als goedkeu ring op elke aanvrage kan volgen dan zij het oor deel billijk en regtvaardig. De strijd tusschen twee maatschappijen ligt buiten het staatsbelang en zoo het bewind wikt en weegt, 't betreft alleen de vraag wordt het staatsbelang meer bevordert door den aanleg van eene lijn tusschen Leiden en Woerden of van eene tusschen Seheveningen en Gouda? En 't is alsdan niet moeijelijk in de weegschaal der regtvaardigheid te zieoaan welke zijde de

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1