der vakken onder art. I It. ino en p ver meld en op de daarvoor bestemde scholen; dat evenzeer gebleken wasdat de beklaagde op de daartoe bestemde school uitsluitend onderwijs in handwerken geeft eu, ofschoon dat geschiedt in hetzelfde gebouw, waar de bijzondere lagere schoof gehouden wordt, toch een afzonderlijken in- en uitgang daartoe leidt en dit onderwijs met die school niets te doen heeftdat der halve door de beklaagde uitsluitend onderwijs werd gegeven in haddwerken niet vallende onder de toepassing der wet; op grond vaneenen ander de beklaagde van alle regtsvervolging werd ontheven. Op het ingesteld hooger beroep van het Openbaar Ministerie heeft de Arrond. Regtb. te Nijmegen het vonnis des kantonreg- ters vernietigd, doch de bedoelde geestelijke zuster van bet haar ten last gelegde vrijgespro ken. De gronden van die vrijspraak deelen we morgen mede. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te 's Gravenmoer Ds. VV. Kraijenbelt te Schevenin- gen; en bij de Kerk der Zuid-Afrikaansche Re publiek benoorden de Vaalrivier de kandidaat G. W. Smits, die dit beroep heeft aangenomen. Mogten wij, eenige dagen geleden, ineen zeer oppervlakkig verslag van de bloementen toonstelling, door de Kon. Ned. Maatschappij den 1316 April jl. te Rotterdam, daarvan met lof gewag makenhet strekt ons heden tot een waar genoegen dien lof ten volle be vestigd te zien in een uitgebreid artikelvoor komende in het Handelsblad van Antwerpen vau 22 en 23 .April N°. 96. Het is genoeg be kend, hoezeer de plantenkultuur in België niet alleen op eene groote schaal wordt uitgeoefend, maar hoe zells de bloei van enkele steden daar voor een niet gering deel aan dezen tak van industrie verbonden is. In het bedoelde artikel, door eene geachte en bekwame hand opgesteld, wordt op eene loffelijk onpartijdige wijze den meesten lof toegekend aan deze tentoonstelling in 't algemeen, aan de inzenders en eindelijk aan de rangschikking der voorwerpen in het bij zonder. Het ontwerp voor eene zeehaven te Sche- veningen, door den heer A. Caland, oud hoofd- ingeneur van den waterstaat in Zeelandaan den gemeenteraad van 's Hage ingezondenwordt voorafgegaan door eenige beschouwingen op de daartoe reeds ingezonden ontwerpen. Het ont werp van de heeren ConradStorm Buysing en Beijerinck wordt door den schrijver afgekeurd, omdat het z. i., onmogelijk is de haven uit te voerenzoo als door die heeren is aangegeven. Tegen de overige ontwerpen van de heereu Arriëus, Klein en Mock heeft de heer Caland ook ver schillende bezwaren. Volgens het plan voor eene havendoor den heer Caland opgegeven zou deze komen nabij het groote badhnis. De vorm van den haven is nagenoeg een regthoek, die met zijne langste zijden loodregt op de kust staaten op het noordoosten eene opening heeft om in te varen van 220 el. De langste zijden van dezen regthoek liggen ongeveer 160 el van elkander; de eene zijde is lang ongeveer 820 el en de andere (waar de opening is om binnen te varen) 690 el. Deze zijden moéten gemaakt I worden van eiken palen, waartusschen rijshout wordt gezonken of gebaard. De kosten voor dezeJ haven worden geraamd op f 1.479.400 terwijl i' de heer Caland vermeentdatals men in het b plan van de heeren Conrad, Storm Buysing en''1 Beijerinck de noodzakelijkste veranderingen bragt, 1 dit plan zou kosten 4.200.000; dat van den heer Klein 2.916.000; van den heer Arriëns 8 4.544.800; en van Jhr. Mock 3.527.500. g »i BUITENLANDSCH NIEUWS. ai Men verzekert, dat de Keizerlijke Prins w den naam van Graaf van Nizza zal ontvangen <h en de heer Pietri die van Graaf vau Villa Franca, r De vereeniging tot bescherming van die- [li ren te Hamburg heeft een gezantdie de Spaan-al sche taal verstaat, naar Madrid afgevaardigd.de om bij de koningin aan te dringen op de af- ao schaffing der stierengevechten. ia Wie Minister van finantiën in Oostenrijk zal wordenhoudt de beurs te Weenen vooral ve bezig. Veel hangt van die benoeming af voor ge de financiële toekomst van dit Rijk. Een zelf- be standig, geheel onafhankelijk persoon zou on-de schatbare diensten kunnen bewijzenmaar zijne he taak zou alsdan niet benijdenswaardig zijn. Niet (de zoozeer omdat de finantiële aangelegenheden zooi verward zijnmaar omdat de Keizer uitdrukke- toi lijk verlangt, dat de inkomsten en uitgaven te-fw gen elkander zullen opwegen 't geen alleen kan do geschieden door den adel en de geestelijkheid pe te belasten, die weinig geneigdheid betoonen,te om in den financiëlen nood te voorzien. gei De verdreven Italiaansche vorsten schijnen uit hun verblijf aan de boorden van het meer van tot Genève te willen vestigen. De Groothertog opj Leopold heeft daartoe de Villa Leuchtenberg de uitgekozen; zijn zoon zal de Villa Ansea be-bij trekkende hertogin van Parma heeft een vor-.nin stelijk verblijf nabij Constant gehuurd. De her- dot tog van Modena zal zich naar zijne goederen vor in Hongarije begeven. eer Op aanhouden van Frankrijk heeft Koning Victor Êmanuel voor het oogenblik afgezien van inri het plan, om den titel van Koning van Italiëjgee aantenemen. Jger BRIEVENBUS. iat Gaarne voldoen wij aan het verlangen van denI*33 geachten inzender van het volgende artikel, om het in ons blad op te nemen bedriegen wij ons niet, dan is bij het ontwerpen van het plan tot den opbouw der arbeiderswoningen in zijn geest gehandeld. Mogt het niet zoo zijndan is het

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2