Ten. Na de eenige, die ik zag, had ik er ge noeg van. Het was afschuwelijk. Een onvrien delijk lokaaal; vuile, ruwepupitleacherskinderen in lompen, er uitziende als schimmen en met geene tang aanteroeren. Alleen de meester, de ongelukkige! beviel mij. Het onderwijs bestoud in het a. b. c. en in schrapjes en hanepooten. Zie, het is eenvoudig te doen, om aan de wet te gehoorzamen. Of de kinderen inderdaad on derwijs krijgen en welk onderwijs, is den fabrie- kant volkomen onverschillig, als er maar eene school, hoedanig eene dan ook, is, waarop de kinderen dagelijks drie uren komen zittenom aan den letter van de wet te voldoen." En later: Naauwelijks durf ik een blik in dien jammer poel ]van ongeregtigbeid werpen, waarvan iedere Engelsche fabriek een kort begrip levert. Haast zou de menschenvrienddie niet huivert dezen afgrond te peilenden strengen godsdienstzin gaan verfoeijen eener natie, die op hetzelfde schip amfioen en zendelingen China binnen smokkelt en, met den Bijbel in de hand, welden zwarten slaven de ketenen slaaktdoch, met de gruwelijkste geesels van het eigenbelang en den geldduivel gewapender een onafzienbaar beer van blanke, meest weerlooze slagtoffers op na houdt. Noch de meedogenlooze planters, noch de harde blankofticiers worden gemist. Van ze delijkheid van God en zijn gebod geen zweem. Reeds in den knop als kind wordt de man ver woest, verdierlijkt en uitgedoofd, hoewel de vrouw met niet minder drilt aan het stoomgedrocht wordt opgeofferd. Er schijnt thansj geen twijfel meer te be staan of Sclieveningen treft weder een ontzettende ramp; de vreesdie sedert donderdag morgen heerscht, is ongelukkiger wijze niet ijdel. Een slag, als waarover nog vele weduwen en weezen treuren heeft zich hoogst waarschijnlijk herhaald. Eene der pinken (de Onderneming) van den heer P. Varkevisser moet in den afgeloopen nacht in de branding voor die zeeplaats met man en muis zijn vergaan. Niet minder dan zeven wak kere visschers verloren in de golven hun voor hunne betrekkingen zoo dierbaar leven. Van de zeven personen zijn drie gehuwd. De stuurman C. Roeleveldt was sedert een geruimen tijd ziek te huis en nog niet geheel hersteld. Hij behoort dus gelukkig niet tot de zoo noodlottig omge komenen. Was men diep getroffen over het ver lies van den braven Machiel van der Zwan deze nieuwe ramp brengt algemeene verslagenheid te weeg. Ds. J. J. L. ten Kate heeft Woensdag avond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijne intreerede gehouden over Joh. XX:21ó. Zondag II. is te Beilen in de provincie Drenthe, hebbende eene bevolking van 3000 feV de huwelijksafkondiging geschiedt van huwtelijksparendie in ondertrouw waren op- w^.gepepier If i v/i t—Del nieuwe president van het hooggeregts- hof te Paramaribode heer Maurits Gandt hejden, is met zijn gezin, na eene vrij lan durige reisaldaar aangekomen en de kapite der artillerie P. F. Steenberghe den 20 Maa over St. Thomas te Curasao. Door het Prov. Geregtshof van Zuid-Hc land is den 16 dezer uitspraak gedaan in belangrijke zaak, waarover gedurende verschi dene jaren is geprocedeerd tusschen Dijkgn en Hoogheemraden van Delfland als gedaagde en thans de Erven van wijlen den heer A. Pot president van de Ned. Bank. Het betrof de vra of het Hoogheemraadschap van Delfland geho den is voor eene geldleening van 70.000, door Dijkgraaf en Hoogheemraden in 1826 aa gegaanzonder toestemming van Hoofd-In^ landen. De regtbank, te 's llage, had die vra bevestigend beantwoord doch het Hof heeft tha op de pleidooijen van Mr. G. M. van der Li den voor Delfland en Mr. J. G. Rochussen vc de Erven het vonnis vernietigd en bevolen, d het op de gelden van Delfland onder hand van derden gelegd beslag behoort te word opgeheven. By drie arresten, door het Provinciaal G regtshof van Utrecht in hooger beroep geweze is de beslissing der arrondissementsregtbank l vestigddat een werkbaasmetselaar of timmi man, tevens aannemer zijnde, niet overtreei wanneer hij meer knechts in zijn werk als ai nemer heeft, dan door hem voor den aans van het patent zijn aangegeven. Hij heeft die knechts niet als timmerman of metsela maar als aannemer. BUTTENLANDSCH NIEUWS. Men verhaalt den volgenden trek van il heer Pietri als een bewijs van de bekwaamh van dezen Franschen agent. Eenige dagen v< de stemming liet hij de voornaamste leden separatistische partij bij zich ontbiedenom t eene mededeeling in naam des keizers te do //Napoleon III, zeide hij tot hen, «heeft gelast, u zijne volle toegenegenheid te belui en u te verzekeren dat hij uw gedrag goedke Z. M. beseftdat gij door vaderlandslieve gevoelens gedreven wordten hij waardeert de door u jegens den koning van Sardinië den dag gelegde trouw. Gij moogt dan door uw votum van die gevoelens doen bliji en ook uwe vrienden daartoe aansporen, zijn niet voornemens, eenige pressie op de uitoefening van uw stemregt uit te oefen alleen verzoeken wij u de openbare orde te verstoren. Toen de heeren hun afscheid den nemen, zeide de heer Pietri: «Mijne ren, ik heb mij nog van eene andere taal kwijten. Ik moet aan elk uwer ter erkent van uw edel gedrag het kruis van het legi van eer overhandigen." Men gelooft, dat uitreiking van ordeteekeuen een zeer goeden

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2