was verspreid, dat dit jaar geene jagerij-gemeen- schap zoude tot stand komen. Uit het jaarlijksch verslag van de ver- eeniging tot verbetering van den werkenden en dienstbaren stand te 'sHage, over het jaar ein digende met April 1860, blijkt, wat na een reertien-jarig bestaan, tot voortzetting en uit leiding van deze zoo nuttig werkende inrig- ting, weder is verrigt. Bestuurderen brengen hunnen welgemeenden dankvoor de ondersteu ning en medewerking, die de vereeniging weder bij vernieuwing van de zijde barer stadgenooten heeft mogen ondervindenen nemen deze gele- geilheid waar, om hunne erkentelijkheid te be tuigen aan de leden van het Koninklijk geslacht, die ook weder dit jaar van hunne belangstelling krachtige blijken gaven, en aan het Edel Acht baar bestuur der Gemeente, van hetwelk bestuur deren op nieuw ondersteuning en medewerking inogten ondervinden, door het, ter bevordering van zindelijkheid en gezondheid, der vereeniging opdragen van het reinigen en schoonhouden lelfs van afgelegen sloppen en poorten welke rbeidbij het uitbreken der cholera, krachtig erdubbeld is, en het nut dier reiniging over- uigend deed blijken. Mogten bestuurderen het oeidat zij zich voorstelden nog niet ten volle ereiken, toch kunnen zij met genoegen ver- lelden dat de vereeniging bloeijende is. Een anzienlijk getal dienstboden en werklieden werd oor haar geplaatst, en ware de deelneming uit- ;ebreider en de medewerking meer en meer in ivereenstemming met Bestuurderenvoorzeker lu er meer nut zijn gesticht. Nog veel blijft aaromtrent te wenschen overig; slechts door een klein getal leden worden met bereidwilligheid de bepalingen bij de vereeniging vastgesteld, [nagekomen en de livretboekjes behoorlijk ter afteekening ingezonden doch veelal wordt zulks terznimd, of waren de opgaven onnaauwkeurig, Iwaardoor bestuurderen dikwerf werden bemoeije- lijkt. Evenwel hopen bestuurderen met vasten tred voort te gaan, om den braven en vlij ti jgen behulpzaam te zijn, en den tragen en zor- geloozen tot arbeidzaamheid aan te sporen en op Ie wekken. De rekening en verantwoording sloot lok dit jaar weder met een batig saldo. Daar door was het bestuur in de gelegenheid, om aan luisvaders van talrijke gezinnen, en van ver killende geloofsbelijdenis werk te verschaffen, aardoor zij ook weder in dezen winter buiten edeeling van een of ander armbestuur konden lijven. Ook werd aan sommige werklieden eene tij- elijke ondersteuning uitgereikt, bij onheilen an in hun werk overkomen, en stellen bestuur den zieh voor om aan dezulkendie daarop ilgens de statuten der vereeniging, aanspraak ogen makenin den loop van dit jaar mé- Billes en vereerende getuigschriften uit te rei len. Het vegen der straten, dat zeer'goedkoop Igesteld is, vindt meer en meer bijval, zoodat het aantal personen met dat werk belast kon vergroot worden. Hierdoor aangemoedigd, maakt het bij bestuurderen een punt van naauwgezette overweging uit, om aan deze inrigting meerdere uitbreiding te gevenen rekenende op de mede werking hunner stadgenootenachten zij de inlichting geenszins overbodig, dat het schoon vegen der straat voor ieder huis tien cents per week kost, en ingeval het huis breeder is dan zes Ned. ellen voor iedere Ned. el daarboven een cent meer, het wieden der straat daaronder begrepen. (Ook voor Leiden is het goed nader bekend te worden met instellingen, die elders bestaan en waarvan het nut niet kan worden ontkend. Er zijn dienstendie de ingezetenen behoeven en ook naar billijkheid willeu beloonen, maar welke niet zoo gereed of naar eisch kunnen worden verkregen. Het opruimen van sneeuw, het hak ken van bijten, het wieden der straat, de rei niging van stegen en grachten enz. tot al zulke verrigtingen wil men door politieveror deningen soms dwingen. Langs een anderen en beteren weg kan men dat doel bereiken bij een goed georganiseerd werkend personeel. Strafver ordeningen zijn over het algemeen onvoldoende.) De heer J. H. Gunning Jr., Predikant te Hilversum is door de vrije evangelische gemeente te Amsterdam tot haren herder en leeraar be roepen en heeft deze beroeping 14 dagen in ernstig beraad genomen. Bij de Hervormde Genteente te Lienden is tot predikant beroepen de kandidaat J. E. van ïoorenenbergente Heerewaarden de kan didaat J. J. Ie Boy; te Nunspeet Ds. J. C. Eykman te Kensumageest; te Scherpenisse Ds. G. van der Flier te Oosterwolde; en bedankt voor het beroep naar IJsselmuiden door Ds. J. W. Felix, te Ileeg; voor dat naar Lollum door Ds. H. G'. Bervoets te Kootwijk en naar Workum door Ds. J. M. Kolil te Oudewater. Ds. A. G. de Waal te Assen heeft het beroep naar de Christelijke afgescheidene gemeente van Oud Loosdreeht aangenomen en Ds. J. F. Sluiter te Boskoop voor dat naar Zaandam bedankt. In handen der politie te 's Hage is ge raakt zekere Matthijs Paradijs, oud 25 jaren, geboren te Leiden, van beroep steendrukker, thans zwervende gevondenmet eene doos met fleschjes, gevuld met grijs vocht. Deze persoon loopt de huizen langs, tracht zijne nietswaar dige waar te verkoopen en door waarzegge rijen den dienstboden geld afhandig te maken. Heden Zaturdag te half één uur is een fabriekarbeider 23 jaren 'oud, op straat bij de Vlietsbrug door eene bloedspuwing overvallen, die zijn plotselingen dood ten gevolge had. Berigten uit Neèrlandsch Indië behelzen, dat de bedienden van de heeren Waldeck en Bangert, bij het overrompelen van het Stoom schip Onrust in handen der Dajakkers gekomen voor zestig gulden zijn gelost door den Hadjie

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3