gendeel eene heldere kleur en wanneer de stem der redactie zich laat hooren, is het eene heldere en krachtige toondie er op is aangelegdom te spreken tot de consciëntie en daarin weer klank te vinden. Er zijn vele onderwerpen van louter plaat selijk belang, die ruime stof tot eene ernstige behandeling geven. Vrij van alle persoonlijke vetezal men de waarheid en het regt steeds handhaven en de brievenbus staat altijd open voor eene even mannelijke tegenspraak. Het openbaar gezag zal gesteund wordenmaar bescheidene opmerkingen die het algemeene wel zijn betreffenniet worden teruggehouden. De regten en vrijheden der ingezetenen zullen vooral in het oog gehouden en in het algemeen vrijheid, orde en zedelijkheid geëerbiedigd wor den. Het ware liberalisme, wel te onderscheiden van een zamenstel van eenige vrijzinnige be grippen, die vaak willekeurig worden toegepast, zal in zijn regt worden hersteld op elk gebied van het maatschappelijk levenmaar de histori sche herinneringen evenzeer worden gewaardeerd. En als blijken mogt, dat dit doei niet kan worden bereikt, dat de pogingen falen en de krachten ontbreken, dan zal bij tijds de taak aan eene meer bekwame, geoefende en vaste hand worden overgedragenopdat de uitgever geene schade lijde. De Redactie. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft Mr. R. W. C. J. Bake be noemd tot Nederlandsch consul te Leipzig en tot Staatsraad in buitengewone dienst P. Vreede Bik, vroeger Gouverneur van Celebes, laatste lijk resident van Soerabaya. Bij Kon. besluit van 4 April 11. is bepaald dat voortaan mede door de onderofficieren en verdere leden der Schutterij in stede van den rok zal worden gedragen een korte jasnaar het model voor de officieren vastgesteld, doch met roode wings op de schouders eu schouder lappen van wit laken met rood laken gebiesd. Reeds is een groot deel manschappen van het reg. gren. met zwart ledergoed gewapend. De 83e Algemeene Vergadering der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid zal den 1U Julij dezes jaars te Arnhem worden gehouden. Onder de punten die alsdan zullen worden behandeld, verdienen wel te wor den genoemd als voor Leiden belangrijk1°. een voorstel van het derde Nederlandsche Nijver heidscongres, om zich tot de Hooge Regering te wendenmet verzoek de Spinnerijen in de Koloniën van Weldadigheid zoodanig te regelen, ^dirfer^ttgqede spinners voor de Particuliere Nij- iferlfera^atiL te wachten zullen zijn. 2°. een voor tel; "om MAde Regering aantedringen op eene 'x Wijziging der patentbelastingzoodanig dat daar door de; vportlrengende Nijverheid minder worde .V. d. J gedrukt en 3°. een voorstel tot bevordering van het geven van industrieel onderwijs, door on dersteuning te verleenenzoowel aan bestaande als aan nieuw opterigten industriescholen. In de maand Maart zijn in.Friesland 120 runderen aan de besmettelijke longziekte gestor-, ven en 129 afgemaakt, die door deze ziekte waren aangetast. Donderdag avond hield de afdeeling 's Gra- venhage der Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van den sterken drank hare laatste openbare vergadering gedurende dit jaargetijde, De voorzitter, baron van Lijndenopende dt vergadering met de aandacht te vestigen op de belangrijke vertoogen, in Februarij II. in het Dagblad van Zuid-Holland geplaatst: over dt armoedewaaruit hij bewijs ontleende, dat het gebruik van den sterken drank eene der hoofd oorzaken er van was, dat een groot deel dei bevolking, zoowel in 's Gravenhago als in geheel Nederland bedeeld, of in zieken- en krank zinnigen-huizen of in gevangenissen opgeno men moest worden, llij hoopte, dat bestu ren en ingezetenenalle middelen zouden aan wenden, om dat groote kwaad dien nationalen ramp, te bestrijden. De WEW. heer Ds. IIuj decoper hield eene indrukwekkende redenaat aanleiding van de woorden uit de H. Schrift: Ben ik dan mijn broeders hoederwaarin hij met warmte en naar innige overtuiging de onheilen schetste, die de drankverkooper over zijne mede broeders verspreidt. Treffend waren de vele voor-1 beeldendie de geachte leeraar bijbragt uit het bezoek, dat hij nog in de laatste dagen had afgelegd en uit het bezoekvroeger door hem gebragt, hetzij bij stervendenzoowel in de bur gerwoning als in de hospitalen. De rede van den leeraar werd met de grootste aandacht door een zeer talrijk publiek bijgewoond en wij mogen gerust zeggen, dat zij eenen diepen indruk op alle aanwezigen heeft gemaakt. Onderscheidene nieuwe leden hebben zich op dezen avond aan de vereeniging aangesloten. In Mei a. gedurende den kermistijd, zullen alle voorstanden der vereeniging nog eene openbare vergaderinr houden. In eene te Vlaardingen gehoudene vergade ring van reeders van haringschepen is besloten,dal dit jaar weder eene jagerij-gemeenschap zal worde: aangegaanwaartoe de afdeelingen Vlaardingen Maassluis, Amsterdam, Enkhuizen, de Rijp, DelfshavenMiddelharnis en Zwartewaal bereid) zijn toegetreden; de haringjagerij-gemeenschap zal dit jaar dus schier algemeen zijn. Tot com missarissen werden benoemd de heeren A. Hoo- gendijk Jz., P. van Gijn en W. van Rossen tt Vlaardingen. Wij verheugen ons zeer ovei het in stand blijven van deze voorvaderlijk! instelling, die, het valt niet te ontkennen, voor zeker in het belang van reeders en kooplieden zijn moet; het verblijdt ons te meer, naardien een paar weken geleden aanvankelijk een berigt

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2