LEIDSGH DAGBLAD. N°. 39. Maandag 16 April. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. 8 Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage Delft, Schiedam cu Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te S u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 5S m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan do Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgeus te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 are, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden.Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. H ij is een man Die denken kan En vrij zijn meening toont, Die kracht en tijd Der waarheid wijdt, En 't onregt nooit verschoont. Ernst Moritz Arndt De Uitgever heeft zich verpligt geacht, zij nen dank te betuigen voor de welwillende on dersteuning, die zijne belangrijke onderneming met de uitgave van dit blad wedervoer. En waarlijk, hij had daartoe ruime stof, want het aantal geabonneerde!) was spoedig aanzienlijk en groeit dagelijks aan. 't Was in zekeren zin buiten de verwachting, die men aanvankelijk koesterde, en eene krachtige aansporing, om meer en meer zijn blad te doen zijnwat het behoort te wezen, om op eene rijke ondersteu ning aanspraak te kunnen maken, bij de groote opofferingendie hij zich daarvoor aanvankelijk reeds getroostte. Men moet in een dagblad vinden de merk waardigste en belangrijkste nieuwstijdingen van het binnen- en buitenland, betreffende za ken van algemeen belang op elk deel van het maatschappelijk gebied. Men moet dat nieuws zoo spoedig mogelijk openbaar maken en zich door waarheidsliefde aanbevelen. Men behoeft niet te schromen voor de openbaarmaking van al wat op plaatselijk gebied voorvalt en toch het onderwerp van de dagelijksche gesprekken uitmaakt. De uitgever ontziet geene moeite en kosten om dit doel te bereikenmaar kan men vorderendat hij op den duur en om zijn blad te vestigen zich die opofferingen ge troost? Uit dien hoofde isjook gerekend op eene ondersteuning, die aanvankelijk reeds wordt ge schonken, en ook op toenemende welwillendheid doet hopen: de begunstiging met adverten- tiën van allerlei aard, die wegens hare onkost baarheid een zeer doeltreffend middel zijnom bijzondere belangen te bevorderen en, wat men wenscht, openbaar te maken. In zeer naauw verband met het welslagen der onderneming staat de redactie, die zich met de keuze van hetgeen belangrijk moet heeten be last en daarvoor ook tijd, moeite en, zoo men wilden last van het openbaar oordeel zich getroost. Er behoort moed toe zulk eene taak te aanvaardendie al spoedig het schild der anonymiteit moet ter zijde leggen. En dit is goed, want die de verantwoordelijkheid van wat hij zegt of schrijft niet op zich durft nemen, verdient niet de pen voor een openbaar blad te voeren. De taak is gewigtig, wanneer zij consciëntieus wordt vervuld en men den moed heeft eene eigene overtuiging te bezitten en die uit te spre ken. Zulk een blad kan en mag niet kleurloos zijn; want le style c'est l'homme. Zij kan niet worden vervuld, wanneer men zonder be ginsel is en het publiek is er mede gediend wanneer zij diej beginselen ziet in het leven treden. De taak is eervol, al zijn er die een dag bladschrijver met een romanschrijver willen ge lijk stellen. Terwijl hij tot het algemeen spreekt is voor tegenspraak de weg geopend en kan hij, die deze taak waardiglijk vervult en niet schroomt ook de teederste belangen en moeijelijkste on derwerpen in het openbaar te behandelen, soms meer nut doen dan het welsprekendst betoog van den gewijden kansel. Die taak is eerlijk; want zij kan den dood steek geven aan den achterklap en het partijdig oordeeldie zich zoo vaak in onze maatschappij openbaren betreffende zaken van algemeen be lang en personenmet eenig gezag bekleed. Ons blad is niet kleurloos, het heeft inte-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1