LEIDSCH DAGBLAD. N°. 56. Donderdag 12 April. A0. 1860. Het Eagblad kost in dei3 maanden ƒ1.95. Afzonderlijke Hommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft en Rotterdam ten 10 u. 6 m.; 1 u.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m. Naar Haarlem en Amsterdam ten 8 u. 57 m.; 1 u. 4 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens ten 7 ure 30 min., 'smiddags ten 12 ure, 'snamiddags ten 3 ure 45 min., 'savonds ten 8 ure 15 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks ten 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. Zon- en Eeestdagen uitgezon- j derd. Thesauriedagelijks van 10—2 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, WoeDsdag en Donderdag van 9 2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Eene gymnastieschool. I. Het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voorloopig zich vereenigd met een ontworpen plan tot stichting sener gymnastieschool, dat we ten hoogste toe- uichen. 't Is er verre van af, dat wij het gymnastisch onderwijs zouden willen rangschik ken onder de nieuwigheden van onzen tijd want de oefening en ontwikkeling der ligchaamskrach- ten werden in vroegere jaren even noodzakelijk geacht in den jeugdigen leeftijd; er is alleen verschil in de vormen. Men kan dat onderwijs overdrijven en de verkregene vaardigheid en kracht misbruiken; dit wettigt in geenen deele een afkeurend oordeel. Eene zaak, waarvan het beginsel goed en onberispelijk is, verdient rae- Bewerking en ondersteuning te erlangen van de hij de dergeuendie aan beginselen hechten en uist verpligt zijn tot de toepassing daarvan de [hand te reiken. En in vele gevallen hangt het welgelukken van een plan daarvan af, dat de annen van theorie, zoo als ze teregt genoemd orden, die uitnemend geschikt zijn, om hunne ieginselen in ontwerpen en plannen te vormen n over te gietenworden gesteund door prac- tische mannen, die er eene gewenschte uitvoe ring aan verzekeren kunnen. Die uitvoering evenwel is van vele omstandig heden afhankelijk en niet altijd zijn er deze gun- tig voor. Zoo is het echter niet met de gym- astieschool: want, naar men zegt, is er reeds :ene gelegenheid aangewezen, om haar te vesti- ;en en een middel, om dat onbezwaard te kunnen oen. Een gelukkig gekozen terrein op de Pie- erskerkgracht is voor de plaatsing van een oelmatig gebouw beschikbaar gesteld en de na- eelige kansen van zulk eene onderneming zijn weggenomen door eene toezegging, waarop men veilig kan bouwen, dat namelijk het gebouw met al hetgeen er toe behoorttegen de som daarvoor betaald, voetstoots zal worden over genomen om dezelfde bestemming te blijven be houden. Wat verhindert nu dadelijk de hand aan bet werk te slaan? Men zegt: het ontbre ken van de gelden die tot den opbouw vereischt worden. Dat bezwaar geeft ons aanleiding tot eene en andere opmerking. Hoe genegen ook velen mogen zijn, om het nut, dat het Leidsche departement verspreidt, van luttele beteekenis te achten, wij blijven be weren dat de vruchten van zulke bemoeijingen zich niet altijd zoo duidelijk openbaren zij zijn niet altijd te tellen of te wegen. Ook hierbij geldt de spreuk: wat men ziet en wat men niet ziet. En toch kon er meer vrucht gezien wor den als er meer ijver en meer medewerking werd betoond, 't Moet gezegd worden in dat de partement heerscbt vaak diezelfde geest, die ook elders kan worden opgemerkt, De vergaderingen zijn talrijk bezocht, wanneer het in behandeling komend onderwerp alreeds vooraf wrijving heeft doen ontstaan.In den regel zijn er slechts enkelen, die er zich vertoonen en men ziet er liefst niet, die tegenspreken. Zoo was het immers vroeger en welligt ook later. Eene departementale instelling kan niet op eigen beenen staanwanneer de za- menwerking niet innig en eendrachtig is. Die vereischten ontbreken, overal, waar men het hoofddoel uit het oog verliest en bijzondere of nevenbedoelingen op den voorgrond komen. Zoo zij meer algemeen werden bespeurd, er zou meer worden gedaan en overvloediger vruchten worden gezien. Het Leidsche departement is aan zijne be waarschool veel verschuldigd, want het getal leden zou zeer onbeduidend zijn, bijaldien niet de toegang tot de school uitsluitend dan kin-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1