Van het nieuw gestichte tweede kerkge bouw voor de Hervormde gemeente te Vlissin- gen is Maandag 11. de eerste steen gelegd door het dochtertje van den predikant J. J. van Too- reneubergen, nadat die plegtigheid was voorafge gaan door eene toepasselijke aanspraak van den Voorzitter- Kerkvoogd, den heer J. C. Dutilh, waarop de beide leeraren ook het woord voerden. In het district Amersfoort worden tot kan didaten voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer genoemd: de heeren van Golstein en van Bosse, gewezen Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Financiënde heer T. J. Stiel- jes en Mr. A. W. Engelen, kantonregter te Tiel. Men verzekert, dat bij de Begering een beginsel is aangenomenwaarmede de beslissing op aanvrage van concessien tot den aanleg van spoorwegen zal overeenstemmen. Dat beginsel rust op de overweging, dat de Begering in het algemeen bevoegd is, om de verlangde con cessien toe te staan of te weigeren, ook wan neer 's rijks schatkist daarbij niet betrokken is, maar dat het belang der Natie vordert een waakzaam en regelend toezigt op den aan leg en het vooruitzigt op eene verwezentlijking der spoorwegplannen. Dien ten gevolge zal de con cessie tot den aanleg van een spoorweg van Scheveningen over Leiden naar Woerden worden verleend en die van 's Gravenhage op Gouda geweigerd. De Begering mag de hand niet lee- nen aan pogingen, om zich bedektelijk te mono poliseren en dit' zou het geval zijn, indien de Bijn-Spoorweg-maatschappij zich ouverpligt re kende, om te Botterdam eene aansluiting met de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij tot stand te brengen. Dat zou het geval zijnindien de lijn van Gouda op Scheveningen in het bezit van de Bijn-Spoorweg-Maatschappij kwam, die daardoor den Hollaudschen Spoorweg tusschen Bot terdam en 's Gravenhage zou afsnijden. De Bijn-Spoorweg-Maatschappij kanuithoofde van den onvoldoenden letterlijken inhoud van het con tract niet tot de aansluiting worden verpligt- maar ook dat werkt mede, om de concessie, die zij op eene bedekte wijze tracht te verkrijgen, niet te verleenen. Wij vernemen dat ter ondersteuning van het bestaande ontwerp ter verbetering der gemeen schap van Botterdam met de zee aldaar een adres aan Z. M. den koning in omloop en bereids met een hondertal handteekeningen der voornaamste handelshuizen voorzien is. Te Middelburg heeft een loodgietersknecht het voorregt gehad bij de viering van zijn 70°" verjaardag tevens te herdenken zijn 55 jarigen on afgebroken diensttijd bij dezelfde firma in drie geslachten. Op de Utrechtsche palmmarkt waren 953 paarden aangebragt; op die markt te Gorin- chem waren omtrent 800 meestal schoone paar den aan de lijn. De handel was vooral door de .afwezigheid van Fransche, Duitsche en Spaan- i sclie kooplieden aauzienlijk en de besteed prijzen buitengemeen hoog. De Heer Joan Muller trad den 29 Maai 11. in de afdeeling koophandel der Maatschapp Felix Meritis te Amsterdam als spreker op tot onderwerp kiezende eene door de regerini beoogde herziening der tarieven van in- en uit gaande regten in de Nederlandsche Oost-Indi sche Koloniën. Na de aanleiding tot di keuze te hebben ontwikkeld, gaf hij een over zigt van de wetten, besluiten en bepalingeo welke in Indië de zaak der in- en uitgaand regten beheerschen en betoogde de onjuiste wei king van het bestaande tarief en het denkbee' dige der zoogenaamde bescherming aan de in landsche nijverheid verleend. Daarna gaat Spr. over tot de beschouwio van de certificaten van oorsprong en toont aan hoezeer daarvan misbruik is gemaakt enofschoo de controle bij het Ministerie van koloniën ii gesteld doelmatig is, twijfelt hij, of daardot de deur voor misbruiken is gesloten en acl eene verpligte verklaring onder eede meer wei schelijk. De zaak zelve is nooit behoorlijk gi regeld en de uitlegging, van hetgeen onder voo: brengsel van Nederlandsche nijverheid kan wo den beschouwd, niet gegeven. Zoo bijv. is i wijn van Nederlandsche oorsprong, wanneer 1 hier te lande is vermengdvertaptversned of verpakt; een aantal soortgelijke anomalii worden aangevoerd en inzonderheid daarop gev zen, dat Nederlandsche voortbrengselen, boek uitgezonderd, per landmail verzonden, het vo regt moeten betalen. Spreker betoogt verder, dat de tot dusverg huldigde beginselen op onjuiste grondslagen ri ten en dat het beschermende stelsel evenu voor de koloniën goed is als voor het moed: landhetwelk van zijn vrijgevig handelstel de rijkste vruchten heeft getrokken. Hij toi aandat de kolonie evenmin als de inlandsi nijverheid, ten wier behoeve men voorget dat de hooge regten zijn bepaald, voordeel hi getrokken van een stelseldat blijkbaar he partijen heeft benadeelden beweert ze dat het stelsel vertier, handel en arbeid de kolonie heeft verdreven en dat de ho regten op Java den opkomst, het bestaan en zeldzameu bloei van Sinopora hebben te gebragt. BUITENLANDSCH NIEUWS. De Fransche Moniteur bevat eene n waarin gewezen wordt op den gelukkigen invl van het handelstractaat met Engeland op uitvoerhandel vooral met betrekking tot voortbrengselen van het zuiden, zooals: v spiritualiënzijde ,en de zoogenaamde Pariji artikelen. Naar aanleiding der laatste berigten Sicilië, wordt gezegd, dat de bevolking al

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2