LEIDSCH DAGBLAD. N°. 52. Vrijdag 6 April. Ao. i860. Het Eagblacl kost in de 3 maanden f l.£5. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft en Rotterdam ten 10 u. G m.; 1 u.; 6 u. 9 m.j 9 u. 8 m. Naar Haarlem en Amsterdam ten 8 u. 57 m.; 1 u. 4 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Kaloenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens ten 7 ure 30 min., 'smiddags ten 19 ure, 'snamiddags ten 3 •ure 45 min., 'savonds ten 8 ure 15 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks ten 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- eu Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 10—2 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, Nü. 328, 'smorgens van 910 ure Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Arbeiderswoningen. III. Er is een stand in de Maatschappij, die wel :ens door novellenschrijvers en karakterschilders ;ot onderwerp werd gekozen en in geen beminnelijk iclit gesteldwij bedoelen de zoogenaamde uisjesmelkers. Zooals gewoonlijk geschiedt, telt nen daaronder alle bezitters van woningen, ten 'ebruike bestemd voor de mindere standen die daarin, zoo men zegt, eene zeer voordeelige be- egging van hun vermogen vinden. Uit dat Dogpunt beschouwd, verdient liet geene aaube- feling voor besturen van openbare instellingen, die vooral behoefte hebbenom zich door een edelijkeü invloed te doen geldendat zij dat niddel van geldbelegging ook gebruiken en fich alzoo gelijkstellen met een stand, die niet |n alle deelen bogen kan op het genot van al- gemeene achting en vertrouwen. I" Evenwel, men ziet helaas! dat ook dat oor- fleel over een op zich zelf onontbeerlijken stand in de Maatschappij, niet van onbillijkheid is vrij te pleiten. Zoo menigmaal wordt een man, die zich van eene ongunstige, gewetenlooze tijde heeft doen kennen, tot een type gemaakt fan een geheelen standdie overigens aanspraak heeft op eene welwillende bejegening van de zijde van het publiek, 't Is waar; vele eigenaars Van kleine huisjes hebben schatten weten te ver lamden en verre weg bet grootste gedeelte van het vermogendat zij nalieten was misschien liet. den smet van woekerwinst bevlekt. Maar toek in de laatste 25 jaren is ook dat middel om spoedig rijk te worden verloren gegaan en «en vlugtige blik op, de omstandigheden,; die IJlaals haddenzal ons daarvan overtuigen. I Er moeten zoogenaamde huizenmelkers zijn, Kant niet iedereen kan eigenaar zijn van de woning, die hij behoeft, waarvoor hij natuur lijk de huur betaalt, die zich regelt naar vraag en aanbod. Van monopolie kan er wel geen sprake zijn in eene stad van uitgebreid grondge bied; maar al was daarvoor grond, dan zou concurrentie op dat punt zich spoedig laten be speuren. Juist daaraan is toe te schrijven de onderneming der Leydsche maatschappij van Weldadigheid, vijf en twintig jaren geleden, om in de Looijerstraat 33 nieuwe arbeiderswoningen te bouwenwaartoe de gelden door de mede werking van vele ingezetenen als renteloos voorschot zijn verkregen en hier bestond dus geen doel van voordeeligen geldbelegging, 't Was alleen het stuiten van de rijzing der huizen in een tijd, toen door de uitbreiding der grijnne- ring behoefte zich openbaarde. 't Was een gelukkige tijd, dien de zoogenaamde huisjesmelkers van vroegere dagen beleefden toen zij in de betrekking tusschen verhuurders en huurde-s zich veroorloofden hunne regten tegen oude huurders op eene onwettige wijze uit te breiden. Bij nalatigheid in de betaling der- verschuldigde hnur, en dat die betaling niet altijd stiptelijk geschiedt, laat zich denken voor menschen die meestal bij den dag levenbij zulk eene achterlijkheid was de eigenaar zijn eigen regter en begon met te waarschuwen en aan te manen door het medenemen van een venster of deur en het onthouden van onmis bare reparatientot dat daarop ten slotte het op straat zetten met bed of liever stroo en bulster, volgde. Die fraaijigheden hielden op, 't zij ten gevolge van de uitvoering van het nieuwe burgerlijk wetboek 't zij naar aanlei ding van den raad van een regtskundige, 't zij omdat ook de geringe standen zich ook zijn gaan losmaken van elk traditioneel gezag op maatschappelijk gebied, één regtsgeding maakte openbaar dat huurovereenkomsten om-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1