t gtf fe; "'S gerlijk regt. Als er geld overgaat, dau wordt het -eene burgerlijke overeenkomstdie alleen door den regter kan worden ontbonden, zooals zelfs met hofjes het geval is, wanneer daarvoor iets is betaald, en dan kan men zich wel rijk rekenen, maar zal men zich arm tellen. Ook die meening eischt eene nadere ontwikke ling. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den heer Torban Bille, Minister-resident van Z. M. de Koning van Denemarken aan het Nederland- sehe Hof. Z. M. heeft in activiteit hersteld den kapt. Jhr. G. A. C. H van Goedecke van den grooten staf. De Regering heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend, strekkende tot inkoop en amortisatie van schuld ten bedrage van vijf milioen guldens, mitsga ders tijdelijke uitgifte tegen onderpand van in 's Rijks Schatkist aanwezige gelden. Beroepen bij de Nederd. Hervormde Ge meente te Vlissingen Ds. F. W. Merens te Baarn te Nijkevk op de Veluwe Ds. H. W. A. Verhoed' te Oud-Beijerland; te Workum Ds. J. M. Kolff te Oudewater; te Noordwolde Ds. W. C. van Senden te Donkerbroekte Made den Kandidaat J. G. G. Oudegeest en schriftelijke toezegging van beroep naar Heerewaarden ge geven aan den Kandidaat J. J. Ie Roy. Dr. W. N. du Rieu, onlangs van zijne wetenschappelijke reize in het vaderland terug gekeerd, heeft andermaal het plan opgevat die reizen te gaan herhalenen zal nu de Duitsche Bibliotheken gaan bezoekenvoor welke gele genheid hem onderzoekingen door binnenlandsche geleerden zijn opgedragen. In zeker weekblad wordt het denkbeeld van privaat-docenten aan te stellendoor de re dactie van de Kerkelijke Courant geopperd toe gejuicht en opgemerkt, dat in Duitschland dit eene zeer gewone zaak is, waardoor menig jeug dig talent ontwikkeldzich van zijne roeping bewust en voor bet hoogleeraarambt voorbereid wordt. De verhouding van den hoogleeraar tot de studenten is van zeer moeijelijken, gewigtigen en teederen aardzoodat iemand die op den kansel uitblinkt, daarom nog in geenen deele geschikt is, om aan de studerende jeugd te voldoen. Privaat-docenten zijn een prikkel voor de gewone hoogleeraars, die even als alle menschen eene soort van concurrentie noodig hebben, om wakker te blijven en zijn tevens de voorloopers van toekomstige professoren. ^en vei'neemt dat er bij eene regterlijk •r.;;'<"WWrPqek naar de oorzaak van een kleine brand ?,V (Tie, deziS week bij een muzijkbandelaar plaats r\ Lsiö, yverïnoedens van brandstichting zijn opge- rezendie de in hechtenisneming van dien per soon hebben ten gevolge gehad. BUITENLANDSCH NIEUWS. Men schrijft uit Milaandat van de 2 millioen Italianen thans 12 millioen vereeni zijn, 't welk sedert de Romeinsche wereldheer schappij het geval niet meer was. Het strevei naar eene vereeniging van geheel Italië neem! nu steeds meer in kracht toe. Het berigt van het vertrek van den generaal de Lamoricière naar Rome wordt bevestigd. Hi is reeds te Ancona aangekomen op een eigen e handigen brief van den Paus, waarbij hem he: f opperbevel over de Pausselijke troepen word'* opgedragen. Tot nu toe heeft de generaal noj niets aangenomenhij is vrij van elke verbind tenis, maar is vast besloten zijne raadgevingetf over eene legerorganisatie niet te onthouden Men zegt dat keizer Napoleon hem de verlangdt magtiging tot een en ander heeft verleend. De groote excommunicatie, door den Pain in geheim consistorie Maandag 11. uitgesproker en in ons blad van eergisteren medegedeeld Donderdag te Rome afgekondigd en treft allea die oproerige bewegingen tegen het Pauselijk bewind in de Romagna hebben uitgeloktals mede hendiehetzij door raadgevingen hetzi door toezegging van hulpopzettelijk die oproe rige beweging tegen het Pauselijk gouvernemen: en de Romagna of de geweldage afscheiding vai dit gebied van den Heiligen Stoel hebben be vorderd. Hijdie door dezen ban getroffen word F is volgens eene Pausselijke bul van het jaar 12'.i van al zijne burgerregten beroofd en eerlooi verklaardmet verlies van al zijne tijdelijke goe deren. Treft zij een vorst, dan wordt deze afgezet beschouwd. Uit Napels wordt verzekerd, dat de ge zanten der Westersche Mogenhedeneene collec tive nota aan de Napelsche regering hebber doen toekomen, om den Koning te bewegen te het invoeren van hervormingen. Volgens berigten uit Bern heeft de Bonds 1 raad besloten een commissaris naar Genève t zenden, bet contingent aldaar té stellen onder i f bevelen van den Kolonel Ziegler en aan al mogendheden te kennen te geven, dat Zwitse land krachtige maatregelen zal nemen tegen 4 buitensporigheden, die aldaar plaats hebben,te: gevolge van eene dwaze en misdadige onderaf mitig van 150 Savoijaarden om zich meester maken van een stoomschip en daarmede nas Thonon te vertrekken. De Belgische kamer van Afgevaardigde 1 heeft het wetsontwerp aangenomen waarbij i registratieregten worden afgeschaft, die nog b openbare verkoopingen van handelswaren wordt aangenomen. Men hoopt, dat Antwerpen di voorbeeld zal volgen en zijne plaatselijke regies bij zulke verkoopingen gelieven, zal afschaffen

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2