in ron van Reede van Oudlshoorn lid van de tweede ip Kamer der Stateu-Geueraal en Raadsheer in ;d het Provinciaal Geregtshof van Utrecht. n| Men wendt pogingen aan tot vermeerde- ei ring van het getal hoogleeraren bij de theolo- ei gische faculteit te Groningen wegens ziekte van ie één der hoogleeraren. Ij De Arrondissements-Regtbank te Leiden e heeft heden (Vrijdag) wegens laster tot acht st dagen gevangenisstraf veroordeeld een persoon o die bij eene der zittingen van het kantongeregt een ie agent van Politie beschuldigd had van eene valsche- is lijk opgemaakte bekeuring te hebben gedaanwe- 15 gens het rijden met een wagen op de klinkerstraat. ;s Vrijdag 11. werd te Leeuwarden het dood- sti vonnis voltrokken aan een misdadiger, wegens jd poging tot moord en in de nabijheid der ge il regtsplaats woonde een schoenmaker, die den ;a gauschen dag het schouwspel der teregtslelling m voor oogen had. Desniettemin beging hij dings- it dagavond 11. eene poging tot moord onder bijna Di gelijke omstandigheden. De ongelukkige is gevlugt, d maar naar men vermoedt heeft bij zich verdronken. Il is BUITENLAND8CH NIEUWS. De Paus heeft Maandag 11. naar men ver zekert in een geheim consistorie verklaart, dat de handelingen van den Koning van Sardinië hem hadden gebragt onder de strafbepaling, waar mede de conciliën den persoon treffen, die zich schuldig heeft gemaakt aan den roof van ker kelijk eigendom. Men gelooft dat de Paus dit middel heeft te baat genomen, om de excom municatie tegen Victor Emmannuel uittespre- ken, zonder haar vergezeld te doen gaan door het gewone plegtige ceremonieel, waarmede men zoodanige banvonnissen vroeger in de St. Pie terskerk te Rome afkondigde. Men verzekert, dat zoodra de excommu nicatie tegen Koning Victor Emanuel is uitge sproken de kardinaal Morlot, aartsbisschop van Parijs zijn ontslag zal nemen uit al de hooge betrekkingen die hij bij het Fransche hof bekleedt. Volgens berigten uit Zurich komt het rap port van den Bondsraad nopens de zaak van Savoije op de volgende hoofdpunten neder: Zwitserluuds belangen uit het oogpunt van veiligheid, onafhankelijkheid en ontijdigheid vor deren, dat op zijne regten op het neutraal ge deelte van Savoije geen inbreuk gemaakt wordt. Eene inlijving van de respective provinciën bij Frankrijk zou in strijd zijn met de tractaten en de regten en belangen van Zwitserland bedrei gen. Het uitzigt op de goede diensten der mogendheden kan evenwel tot geruststelling leiden op voorw aardedat geen bezetting voors hands zal plaats hebben en het status quo ge ëerbiedigd wordt. Voorts wordt voorgesteld om de genomen maatregelen en aangevraagde cre- dieten goed te keurenden bondsraad uit te noodigeuom verder krachtdadig voorttegaan tot bescherming van Zwitserlands belangen en zijne regten op geneutraliseerde provinciën, zoo danige stappen te doen als leiden kunnenom bet status quote doen eerbiedigen en verder om ver gunning te verleenen tot het riemen van alle maat regelen die noodig mogten worden bevonden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 30 Maart. Consols 3 pCt. 94J PARUS, 30 Maart. 69.20 WE ENEN, 30 Maart. Metaliek Nationale 78.— Wissel p. Londen 13.22 AMSTERDAM, 30 Maart. Nederland Werkelijke Schuld 2| 63A- Certificaten 4 Spanje Obligatiën H 33i£ Binnenlandsche 3 - 43| Rusland 1798'1816 5 - 102| - 1828/29 5 - IOI4 Hope 4 79 Stieglitz Comp. 4 79i- 1855 5 4/ 98! Oostenrijk Metaliek 5 47rV 2 - 25' Rente Amsterdam 5 - 68* Nationale 5 54 Wissel Londen k/z 11-67 Koolzaad pr. April 67 October. 70! Raapolie vliegend 39 pr. Mei 39 October 41 Lijnolie pr. Mei 31J October 33 Oostenrijk Met. Coupons. 21.70 Nationale Coupons 28.60 Tarwe prijshoudend. Rogge flaauwer. 1 LONDEN, 30 Maart. Dantziger Tarwe, Iiolland- sche Haver prijshoudend. PARIJS 30 Maart. De Moniteur behelst het tractaat betrekkelijk de aanhechting van Savoije en Nizza bij Frankrijk gesloten 24 Maart. Commissarissen worden benoemd tot rege ling der openbare schuld. Sardinië zal de doorboring der Alpen eindigen. Art 7 bepaalt, dat Sardinië aan het tractaat uitvoering zal geven, zoodra het parlement zulks heeft goedgekeurd. Het tractaat zal binnen 10 dagen te Turin worden geratificeerd. KARLSRUHE, 30 Maart. De Tweede Kamer heeft na eene tweedaagsche be raadslaging over bet concordaat met 45 tegen 15 stem men aangenomen, het voorstel der commissie tot ver werping van de voordragt der regering. PARIJS, 30 Maart. .Rente 70.70; bij 't sluiten van de beurs op69.20gedaald. 's GRAVENHAGE, 30 Maart. Naar wij van eene goed ingelichte zijde vernemen zal Z. K. II. Prins Frederik heden nacht naar Rotter dam vertrekken om zich van daar naar Engeland te begeven, ten gevolge van een heden alhier ontvangen telegrafisch berigt dat de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Frederik wel verre van verbeterd te zijn, verergerd is.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3