met een enkelen trek te doen blijken, dat wij met het plan hoog ingenomen zijnals de vrucht van eene verstandige philantropie. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw den Ko ning en den Kroonprins van Saksen. Men zegt, dat de regering voornemens is met den 7e" April aanstaande eene nieuwe geelkoperen pasmunt te doen slaan en uit te geven, ten einde de Belgische centen buiten circulatie te brengen. HH. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben tot commies, chef der 2e afdeeling bij het provinciaal-bestuur van Zuid-Iiolland, be noemd den heer J. N. Voorstad, thans adjunct commies der le klasse; in plaats van den heer l'Honéro, op zijn verzoek eervol ontslagen. Het bestuur der vereeniging tot verbete ring der woningen van de arbeidende klasse te 's Gravenhage heeft het bouwen van vijfentwintig dubbele woningen, ingerigt voor 50 huisgezin nen aan Gebr. Schippers aldaar gegund voor 48900. Maandag 11. trad te Amsterdam in de af- deelings-vergadering der Hollandsche maatschap pij van fraaije kunsten en wetenschappen op Dr. H. R. de Breuk van IJsselsteijndie op eene uitstekende wijze als improvisatie een ge dicht voordroeg over twee onderwerpenhem door de vergadering opgegeven, als: over de doorgraving van Holland op zijn smalst en over Borneo. Weinige dagen geleden werd van wege het stedelijk bestuur, te Amsterdam eene op wekkende publicatie aangeplakt, ten doel heb bende de Amsterdamscke kapitalisten uittenoo- digenom aandeel te nemen iu de geldleeuing voor Holland op zijn smalst ten bedrage van drie millioen. Tot Woensdag middag 2 uren bleef de lijst open en bleek bij het sluiten dat voor ruim zes en een halve ton meer was deel genomen. Onder de inschrijvers werden genoemd: de Handel-Maatschappij voor 100 aandeelen a 500.Hoboken en Cie. 100 aandeelen a 500.A. Siukel voor ƒ50,000. Hope en Cie. voor 100,000 en verschillende handelshuizen voor 50 en 60 aandeelen. De overgeteekende gelden zullen naar men zegt, be legd worden als een reserve fonds. De beeren J. Beijerinck en B. A. Barkey zijn met het schip Nova Zembla te Batavia aan gekomen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Het antwoord van Pruissen op de depêcht van den heer de Thouvenel betrekkelijk de in lijving van Savoije, bevat in duidelijke bewoor dingen een voorbehoud van het regt, en onder steunt de vordering van Zwitserland op eene krachtige wijze. Men verzekert dat Rusland ten gunste van een congres is gestemd. Men zegt, dat keizer Napoleon een af schrift heeft bekomen van een geheim tractaal tusschen den Paus en den koning van Napels gesloten en voegt er bij, dat de Pauselijke re gering in het geheim ijverig werkzaam is bij de koningin van Spanje, om van deze te ver krijgen dat zij zoo noodig hare troepen ter beschikking van den Heiligen Vader zal stellen. In verscheidene streken van Engeland maken de volontairs vrij wat beweging. Dezt corpsen zijn door elkander vijf honderd mat sterk, en worden op kosten der regering ge kleed. In de maand Junij zal er te Londen eem algemeene groote revue gehouden worden waarbi al de volontairs tegenwoordig moeten zijnoc zich aan Koningin Victoria te vertoonen, di dan eene algemeene wapenschouwing over hei zal houden. Er zijn negen regemeuts-doctore benoemd, waarbij een dominé en een prieste is gevoegd, welke onder het toezigt staan va eenen algemeenen secretaris. Buiten eene der Stadspoorten van Duio kerken in een niet geheel voor dieven beveilig; hui9, woont een man, die te gierig is om et wachthond te houden. Ten einde nu echter d dieven af te schrikkenkwam hij op den v« nuftigen inval om eiken nacht van tijd tot tij zelf te blaffen. Maar eenige dagen geleden ver rasten de autoriteiten hem met het bevel, oi onverwijld 10 francs hondenbelasting te betale: In het laatst der 17° eeuw beschreef me Savoije aldus: Savoije wordt voor het edelste hei togdom der christenheid gehoudende hertog verwant aan alle vorstenhuizen van Europi waarom ook het Savooische volk stellig geloo! dat de hertog de voornaamste potentaat is de gansche wereld. Chambery is de hoofdsts van dit hertogdom en vroeger de residentie <fc hertogen. Montmelianeene kleiue stad aani Isère, heeft een zeer sterk op een rots geler: slot, het sterkste van het gansche land dé eene bijna onneembare citadel, waarin, na men zegt, de sleutels van Savoije worden b: waard. Vijfentwintig Israëlieten aan wier spits Di vid Barschall uit Leipzig staat, hebben aan dl raad van het kanton St. Gallen eene petitie gezo: denwaarin het volgende voorkomtGij kui het overblijfsel van den treurigen scheidsman welke in vroegere eeuwen tusschen de Israëlii ten en de andere menschen is opgerichtgebe vernietigen; de oude wet moet wijken voort gebod der beschaving en der menschelijkheid. C erkent, dat dezelfde Schepper u en ons bet Telegrafische berigten bevestigen de me- dat de geneneraal Lamoriciere naar vertrokkenom het bevel over het leger te aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2