LEIDSGH DAGBLAD. N°. 26. Vrijdag 50 Maart. A°. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhngeDelft en Rotterdam ten 10 u. 6 m 1 u.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m. Naar Haarlem eu Amsterdam ten 8 u. 57 m.; 1 u. 4 m.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakeuhal, aan de Kaloenfabriek en op de Niéuw-straat: 'smorgeDs ten 7 ure 30 min., 'smiddags ten 12 ure, 'sDaraiddags ten 3 ure 45 min., 'savonds ten 8 ure 15 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks ten 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. De Gemeente-Architect is tc spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Arbeiderswoningen. I. Wel raag het worden erkend, dat in de laatste jaren veel werd gedaan in het belang der min dere standen, 't Loopt toch in het oog, dat het pauperisme door verschillende doeltreffende maat regelen krachtdadig werd gefnuikt.Vrij algemeen is de belangstelling, om niet alleen stoffelijke welvaart te verspreiden op een gebied, dat, zoo vaak en zoo lang aan eigen zorg en kracht werd over gelatenmaar ook, om deugd en goede zeden te bevorderen onder een verwaarloosd deel der bevolking. In den jongsten tijd was men onvermoeid bezig met de zorg voor het heil der armen sedert de laatste tien jaren is eene krachtige en verstandige armenzorg, die met oude traditiën heeft gebroken en een goed beginsel tot grond slag nam, in de plaats getreden van eene zie kelijke en beginsellooze liefdadigheid, die schat ten heeft gekost en het pauperisme gevoed. En nu, als de vrucht van een zuinig en krachtig beheer, zal men weldra zien oprijzen een tal van nieuwe arbeiderswoningen, die in- en uitwendig zullen voldoen aan de eischen van onzen tijd: de bevordering der openbare reinheidgezond heid en zedelijkheid. Van geheeler harte juichen wij het plan toe, dat door Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente is ont worpen en kans heeft spoedig te zullen worden verwezenlijkt, om het open plein indeVerwers- straat te bebouwen met buisjes voor gezinnen uit den werkmansstand, waarin voor ruimte, luchtigheid, reinheid en zedelijkheid bij het in- rigten en zamenstellen zal worden gezorgd. Tot geen beter einde kan het uitgespaarde kapitaal worden besteed en op geene meer doeltreffende wijze kan men den arme en minvermogende in zijne ligchamelijke en zedelijke behoefte tege moet komendan door het verschaffen van eene aangename en gezonde woning. Veel brengt toe tot de reinheid en de gezondheid van een gezinals de woning niet bekrompen is in- gerigt en de ligging gunstig gekozen. Vee! hangt er voor de zedelijkheid van af, of de woning met het oog daarop is verdeeld en zeker staat het in verband met de zucht en de aanleiding tot uit huizigheid, w anneer al of niet gezorgd wordtdat het huisselijk verblijf ook in dit opzigt eene groote male van aantrekkelijkheid heeft. De zegeningen van het huisselijk leven zijn niet gering te schat ten en bijna in eiken standmaar vooral voor hen die dagelijks buitenshuis hun middel van bestaan moeten vinden, is uithuizigheid op vrije dagen en uren altijd verderfelijk. Meer dan in geld, eetwaren, brandstoffen, kleeding en lig gingstukken, wordt de behoeftige of minvermo gende door eene vrije woning, die de betrek kelijke geriefelijkheden en gemakken oplevert, liefdadig en doeltreffend ondersteund. En nu is het niet noodig, om breed uit te weiden over den gezegenden invloeddien het verschaffen van zulke woningen, als men plan heeft te bouwen, kan en zal uitoefenen op de openbare gezondheid, die, volgens het gevoelen van bekwame genees kundigen, in onze stad vooral dnor de gebrekkige huisvesting schade lijdt. En zoo spreken we ook niet over de meer gelukkige keuze van den plek die ter bebouwing is afgestaanboven dat deel der stad, waar zij, die in de termen van ondersteuning gewoonlijk vallen, zich niet te buis zouden bevinden, omdat zij de omgeving, waaraan zij gewoon zijnmissen en het is im mers menschkundig waar); dat elke poging tot toenadering tusschen de verschillende maatschap pelijke standen altijd heeft doen falen de ge volgen die men er zich van voorstelt. Kortom, wij kunnen geen woorden vinden om

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1