den tegen een vonnis dier regtbank, waarbij de beer Mr. G. Willink van Bcnnebroek is vrijge sproken ter zake van weigering als getuige in eene strafzaak om den eed als zoodanig af te leggen. De beer W. beeft ook in deze teregt- zitting te kennen gegeven, dat hij vroeger be hoorde tot de Doopsgezinde Gemeente, doch later is overgegaan tot eene vereeniging, welke in Engeland, Frankrijk en ook hier te lande hare leden telt; dat zijne gezindheid wat den doop en den eed betreft, echter dezelfde is ge bleven als toen hij behoorde tot de Doopsgezinde Gemeente en dat hij herhaalde de belofte te willen afleggen. Daarna heeft de adv. generaal Mr. la Grappe Dominicus in eene zeer gemoti veerde conclusie gerequireerd vernietiging van het vonnis der reglbank en schuldigverklaring van den heer Mr. W. aan het feit van volhar ding van weigering, om in eene strafzaak getui genis onder eede af te leggenen o. a. veroor- deoling tot eene gevangenisstraf door den Hove te bepalen, doch den termijn van zes maanden niet te boven gaande en in de kosten van beide instantien ten behoeve van den Staat, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. De heer Mr. W. Wintgens, als verdediger voor den heer W. op tredende, heeft in eene sierlijke en zeer door wrochte rede de conclusie van het O. M. be streden en geconcludeerd tot vrijspraak. Hij heeft in het breede betoogd, dat naar de grondwet en het wetboek van strafvordering, het afvorderen van een eed van hen, die gemoedbezwareu heb ben tegen het afleggen daarvanis een inbreuk op de vrijheid van belijdenis van godsdienstige begrippen. De uitspraak is bepaald op 3 April. Uit Haarlem schrijft men ons, dat Dr. T. Halbertsma reeds in de vorige week een aan vang gemaakt heeft met zijn onderwijs aan het stedelijk Gymnasium aldaar. Aan hem was, op voorstel van HH. Curatoren, opgedragen om ad interim de lessen op te vattendie zou den komen te vaceren door het vertrek van den Hector S. A. Naber naar Java. Eene bepaalde benoeming van eenen nieuwen Hector verwacht men pas na het eindigen van den tegemvoordigen cursus, wanneer men hoop heeft dat ook de gezondheidstoestand van den Conrector, Dr. Uyleubroekzooveel in beterschap zal zijn toegenomen, dat hij zijn ouderwijs kan hervatten. Dr. S. A. Naber vertrekt eerdaags per overland- ïuail naar onze overzeesche bezittingen en de overige ter beschikking gestelde HH. Dr. Meu- lemans en de Hoo op het einde der maand Mei met de Cosmopoliet. liet bestuur der Hollandsche Spoorweg maatschappij is door de algemeene vergadering van aandeelhouders gemagtigd, om de aange vraagde concessie voor de lijn van Leyden op Woerden, op aannemelijke voorwaarden verleend wordende, met uitsluiting van de concurerende lijnaau te nemen en alsdan alle finantiele en administrative maatregelentot de uitvoering benoodigd, terstond en onverwijld'te nemen. In het Dagblad van 's Graven/iage leest men; als de loopende geruchten eenig geloof verdie nen dan moet zeer te vreezen zijn dat van den spoorweg op Gouda niets zal komen. Te 's Gravenhage is op zestigjarigen leef tijd overleden Mr. H. A. Evertsz, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten de subsidie uit de gemeentekas voor het Fransche tooneel voor het aanstaande too- neeljaar met 7500 te verhoogenterwijl het Z. M. Koning behaagd heeft ook eene buiten gewone bijdrage van f 5000 te verleenen. Te Rotterdam heeft men Dingsdag mor gen het lijk opgevisebt van den Raadsheer San- der, die zoo noodlottig verdronk aan de steiger der Venlosche Stoomboot. De heer Sander had Vrijdag morgen zitting als raadsheer in eer.e zaak voor het provinciaal geregtshof, die nu op nieuw zal moeten worden behandeld. Door den raad van bestuur der koninklijke academie van beeldende kunsten te Amsterdam zijn tot leden der academie benoemd; Ds. E. B, Swalue, predikant aldaar en de heer H. W. Veth, architect te Dordrecht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben den 27en dezer maand benoemd tot adjunct commies der le klasse de heeren II. J. van Ente van Gils en A. Evers en tot adjunct-com mies der 28 klasse de heer K. L. Smeets. Maandag 11. heeft de aftredende rector- magnificus aan de Utrechtsche hoogeschool, Prof. B. ter Haar het rectoraat nedergelegd, met het houden eener latijnsche redevoering over het historisch karakter van het Christen dom, in onze dagen al te zeer miskend, niet zonder de grootste schade geheel uit het oog tl verliezen en gering te achten. Het aantal boomenmeestal dennen, doo: den storm van 2„S Februarij 11. in den omtrel van Arnhem ontworteld, wordt op 20000 ges schat. De dennenbosschen van de landgoedere; LichtenbeekWolfhees enz. bieden thans nc; een tafereel van verwoesting aanzoo als vele welligt nog nimmer hebben aanschouwd. Na den afloop van het concert, dat dm Rosa de Vries te Dordrecht werd gegeven haar door de Sociëteit de Kunstmin eene luister rijke serenade bij fakkellicht gebragt, waart,- de voorzitter haar in hartelijke bewoordinget den dank van Dordrechts kunstminnaren bras? De persoon van G. van der Werf, di zaturdagavond hel ongeluk had om in de slort buiten de Hoogewoerdspoort te vallen, en i; wiens aanvankelijke beterschap men zich ver heugdeis maandag aan de gevolgen van een hevige longontsteking, veroorzaakt door de koud die hij had gevatoverleden. De Bataviasche handel heelt beslotenon

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2