Het Bestuur dier academie, steeds welwillend een iegelijk ontvangende, die de kunst wenscht te beoefenenof hare vereerders zijn de hoogst doelmatige inrigting van het vertrek waar die kunstoefeningen gehouden worden;de zeldzame gelegenheid, om daar kosteloos zijnen avond, maar nuttig en aangenaam te besledenbe- ïoorden genoegzame waarborgen te zijn om te >esluiten, dat de belangstelling vooral onder de leoefenaars der kunst alhier algemeen was en leze inrigting door hen met warmte werd voor- estaan. En toch kunnen wij dit tot ons leed- rezen, op menigen kunstbroeder in onze stad, ïoezeer met alles bekend, nog zoo gaaf niet oepassen. Leeftijd noch min of meerdere bekwaamhe- len mogen nooit gissen wij dat dit de reden s op zulk eene bijeenkomst van invloed ijn of schuchter doen terugtreden. Beoefening Ier knnsten is voor iedereen onbegrensd en kent ;eene voorrang, jaren of tijdperken. V. Toen ik las, dat buiten de ltijnsburgsche roort de jeneverdrinkers zich nu weer verzame- en, omdat die drank aldaar vrij van stedelijke lelasting te verkrijgen is, maar tevens welke jezwaren er aan verbonden is, om aldaar in te meren den accijns op de jenever en alle andere iccijnsentoen dacht ik dadelijk aan het oorstel, dat eenige jaren de heer Hartevelt deed, Dm al die accijnsen af te schaffen en ééne nkele directe belasting ^jintevoeren. Ik heb in Ier tijd dat voorstel toegejuicht en waar ik naar kon aanbevolen, om ten minste het be- ;insel aan te nemen; maar die ellendige partij eest was wel de voorname oorzaak, dat niet feder helder denken en zien kon. Men heeft ezegd, dat de drank juist zwaar moet worden elast, om het misbruik te gaan. Ik geloof dat uist het jenever-verbruik in de laatste vijf ja- 'en zeer is toegenomen, en dat de gemakkelijke anier, om ze buiten goedkooper te krijgen dan innen de stader toe heeft bijgedragen. Met irgernis herinner ik mij nog de lage midde len die men aanwendden om den heer H. van igoïsme te verdenkenmaar de jenever is ielast gebleven en misschien zwaarder dan vroe- ;er, en toch zijn er weer nieuwe brande rijen opgerigt. Ik houd het er voor, dat men er eindelijk toe zal moeten komenom voor eiden af te zien van de accijnsen en de po- ingenom het misbruik van jenever tegen te ;aanvan een geheel ander beginsel moeten litgaandan het zooveel mogelijk belasten van en drank, die men zal blijven zwelgen, al wordt de prijs ook duurder dan ooit. l)at is toch aar, dat jenever-drinken en smokkelarijen za ten gaan en beiden ziel en ligchaam verder en. Wil deze wenk en uitboezeming in uw geacht lad, mijnheer de uitgever, opnemen. Een afschaffer. 1 PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Maart. Consols 3 pCt. 94* PARIJS, 24 Maart. 68.40 WEENEN, 24 Maart. Metaliek Nationale 79.80 v Wissel p. Londen AMSTERDAM, 24 Maart. Nederland Werkelijke Schuld 2» - 64tV Certificaten 4 - 98L Spanje Obligatiën H 33£ Binnenlandsche 3 - 42* Rusland 1798/1816 5 1034 1828/29 5 101J Hope 4 Stieglitz Comp. 4 1855 5 98' Oostenrijk "Metaliek 5 - 481 2l 26| Rente Amsterdam 5 - 70; Nationale 5 55» Wissel Londen k/z Koolzaad pr. April October. Raapolie vliegend pr. Mei October Lijnolie pr. Mei October Oostenrijk Met. Coupons Nationale Coupons De markt is vast. WEENEN 23 Maart 's avonds. Dé nieuwe leening zal waarschijnlijk morgen wor den openbaar gemaakt: 200 millioen groot, in stuk ken van 100 en 500 fl., rente 5 pCt., met halfjarige loterij en premiën van 600 tot 300.000 fl. afloopende in 57 jaren. De inschrijving is tot 7 April open. De stortingen in tien termijnen tot October 1861. 4 der storting kan geschieden in Nationale tegen pari. De uitgiftekoers is 100 pCt. of het volle bedrag. BERN 23 Maart. De Bondsraad heeft tegen aanstaande October de bondsvergadering bijeengeroepen om te besluiten om trent Savoye. LONDEN 23/24 Maart 's nachts. Lord Russell heeft zich verontschuldigd ten aanzien van de overlegging der laatste depêche van Thouve- neldewijl over de nota van Zwitserland met de ove rige mogendheden moet worden geraadpleegd. Telegrafische berigten uit Napels behelzen, dat de koning naar Gaëta is' vertrokken gevolgd door zijn militairen staf. Het leger trekt in de Abruzzen zamen. Men verzekert, dat tot de oproeping van weerbare mannen beneden de 40 jaren is besloten. BERN, 24 Maart 3 uur. 't Comité van Noord-Savoye heeft protest aan Kei zer Napoleon en aan Victor Emanuel gcrigt en verlangen nieuwe stemming tot aanhechting aan Zwitserland adressen en afgevaardigden zijn aan den bondsraad ge- rigt, om hulp van het eedgenootschap in te roepen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3