schat, wordt, alzoo door de kunstkeuners gelo genstraft. Dingsdagavond omstreeks 9 uren viel er eene vijftigjarige vrouw, woonachtig in de St. Janssteeg te Amsterdam in het water, zij was bezig op een waterschuit in hel Singel met eenig goed te spoelen en verloor, waarschijnlijk de plank over gaande, het evenwigt; ofschoon men met schui ten druk bezig is met visscben, i3 haar lijk op dit oogenblik nog niet gevonden. De vrouw is gehuwd en laat twee kinderen na. Woensdagmorgen had aldaar op de Boter markt een aardig standje plaats. Twee matrozen, die tamelijk wat hadden ingenomen laveerden zoo verschrikkelijk, dat zij eindelijk door de glibbe righeid het niet meer op de beeuen konden houden, en vielen toen legen een kruiwagen met China'sappelendie als hooge torens waren opgestapeld. Vanzelf rolden die appelen de straat op en werden sommigen onder de ligchamen der matrozen verpletterd; de jongens in den omtrek grabbelden en zorgden een deel magtig te worden terwijl dejoodscbe koopvrouw schreeuwde en tierdeen de beide matrozen bij de kraag hield. Ofschoon een paar agenten toeschoten liep alles rustig af: de vermiste of verongelukte China's-appelen werden betaald, terwijl een paar schoenpoetsers de varensgezellen wat op knapten, de jodin de beleefdheid zelve was, en de jongens ongestoord hunnen buit verorberden. Naar men verneemt, wordt er een prach tig album in gereedheid gebragt voor Mevrouw de Vries van Os als een vernieuwd huldeblijk voor haar talent en zullen daarin de handtee- keningen van de eersten der stad Amsterdam voorkomen. De vermoedelijke dader van den afgrijsse- lijken moord, den 3C° Febr. 11. nabij Bückeburg op een slagersknecht gepleegdis dezer dagen te Amsterdam ontdekt en aangehouden. Hij was een duitscher en in de hoofdstad in eene bier brouwerij werkzaam. Ter zake van den moord en van diefstallen is hij door het landgeregt te Minden opgeëischt. Gelijk de heer Vlaanderen, toen hij 25 jaren de betrekking van kassier der Stads Bank van Lee- niDg had vervuld, op eene hoogstvereerende wijze van HH. Commissarissen de ondubbelzinnige be wijzen ontvinghoe van de zijde des gemeentebe- stuurs de ijverige en trouwe dienstendoor hem betoond, werden gewaardeerdzoo ook zijn de be ambten, nu en vroeger tot die instelling in betrek king, niet achtergebleven om hem van hunne be langstelling door het aanbieden van een geschenk in zilver te doen blijken. 't Is ons aange naam zulks te kunnen mededeelen, als een ook voor Leiden niet onverschillig teeken, op hoe- danige wijze ambtenaren van zulk eene instel- die zooveel vertrouwen overeenkomstig den hunne bediening moeten bezitten, zich iligt kwijtenterwijl niet zelden hier chromelijke misbruiken zich nu en dan openbaarden. De banken van leening zijn on misbare instellingen, in verband beschouwd metd zeden en gebruiken der natie en berokkenei niet dat kwaad't welk men menigmaal daaraat toeschrijft, maar komen integendeel, wanneer zi trouw worden beheerd en bestuurd, ander ei veel erger kwaad voor. De gemeenteraad heeft benoemd tot alge meene marktmeester N. Verlint. BUITENLANDSCH NIEUWS. Volgens berigten uit Napels is men bezit aan de algemeene mobilisatie der plattelands i schutterijen*; terwijl uit Kome wordt gemelc dat aldaar eene poging is gedaanom de ord te verstorenmaar dat de gouverneur die o» derdrukt heeft en de stad rustig is. Men is te Napels beducht over de trou van het leger, omdat vele aanhangers van priel Murat zich daaronder bevinden. In 1821 waij de muiterij van een enkel escadron huzare voldoende, om eene volkomene militaire rev< lutie te doen ontstaan. De afstand van Savoije wordt door diplomatie, volgens berigten uit Berlijn, beschout als tusschen Frankrijk en Sardinië geregeld. Keizer Napoleon is van plan dit jaar vt te reizen in die deelen des lands, welke 1 nog niet bezocht heeft. Een Belgisch blad verhaalt, dat in vorige week in het kamp van Brasschaet et meisje plotseling stom is geworden door dt slag bij 't afvuren van een kanon en dat, sedt; dit uitwerksel van een kanonschot op vrouwt bekend is, wel een dozijn heeren aan den M nister van Oorlog eene kaart hebben gevraag: om met hnnne dames de oefeningen met h grof geschut in het kamp te mogen gaan b wonen. Naar men zegt zou de gemeenteraad vü Nizza verklaard hebben, dat het aan Sa: dinië wil blijven of een vrijhaven wenscht worden. Men berigt uit Brunswijk, dat de prei kant Uhlig door de regering om zedelijke rei nen uit zijn predikambt te Schoppenstedt op' slagen en uit het land verbannenals danse of actrice verkleed, zich een middel van bestal tracht te verschaffen. BRIEVENBUS. Het Leidsche publiek protesteert even Dr. van Praag tegen de wereldberoemde onveil terlijkheid van Mevr. Rosa de Vries: onv beterlijkheid toch is, even als onverbeterlijk hoogste maat van slechtheidmen spreekt van t onverbeterlijke kwajongen. Het Leidsche p bliek vraagt niet naar Jenny Lind of naar Rosa van voorheenhet hoort Rosa zoo s1 zij nu is, bewondert haar en applaudiseert. 1

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2