van dit verschijnsel op te sporenmaar dat het feit bestaat is zeker: en echter ons Indisch leger moet sterker, moet nationaler worden en kan daarin door vrijwilligers niet worden voor zien; welnu, men verandere de bepalingen op de nationale militie, bepalingen die blijkbaar allen steunen op het denkbeeld eener vrij aanzienlijke legermngt uit vrijwilligers: een denkbeeld, dat niet verwezenlijkt is. Au grand mal, grands remèdes: waarom zouden de zonen des lands niet even goed ge roepen kunnen wordenom de grenzen des lands hier te verdedigenals om ginder het onder pand van ons onafhankelijk volksbestaan en onze welvaart te helpen bewaren? Men zou dien diensttijd kunuen verkorten, en daaraan buitengewone voordeden toekennen, en zoo aan het meer bezwarende te ge-moet komen. Menig een moge op het eerste denkbeeld terugdein zen bij bedaardere overweging zal het schrik beeld verdwijnen. De hoofdzaak is deze: de regering moet ten allen tijde eene aanzienlijke krijgsmagt ter zijner beschikking hebbenom ingeval van nood onmiddellijk het Indische leger te versterken. Door vrijwilligers schijnt dit onmogelijk te zijn: er moeien dus andere maatregelen genomen wordenmaatregelen die tevens bevorderlijk zijn aan de behoefte, die er volgens bevoegde beoordeelaars bestaat, om het Indische leger meer met dat binnen het vaderland in verband te brengen. Over onze vloot behoeven wij hier minder uit te weiden. Gelukkig zijn in den laatsten tijd de denkbeelden van bekrompenheid daaromtrent meer en meer verdwenen, terwijl de regering het in hare onbeperkte magt heeft onze marine daarheen te zendenwaar zij haar meent noo- dig te zijn. 2°. Tot handhaving vau ons gezag in Indië, zijn mannen noodig van energie en vast beleid. Wij doelen hier niet op de bevelhebbers onzer dappere zee- en landmagtwier moed en uit stekende krijgskundige bekwaamheden niemand betwijfelt: maar wij hebben hierbij het oog op de hoofden van het burgerlijk gezag: daarvoor moeten mannen gekozen worden, die niet te veel Europeesche beginselen van gemeen zaamheid en vrijgevigheid op Oostersche toe standen toepassen: mannen, die nooit wei felende in hunne maatregelenden inboorling ontzag weten in te boezemen, zoo wel door uiterlijk vertoon van magt en aanzien als door zoo noodig gestrenge maatregelen: mannen, die niet bevreesd zijn, om somtijds op eigen gezag krachtig te handelengerust op de over tuiging, dat pligt het hun voorschrijft en die niet opzien tegen eene groote persoonlijke ver antwoordelijkheid, waar het het wel of kwalijk varen ,yan zoo kostbare panden geldt. /uTrdSS^^en paar wenkenwij hopen later o^VctezSl'iiakWerug te komen. 1 rihwën A Ingezonden f '.yi' ï?t BINNENLANDSCH NIEUWS. Z.M. heeft benoemd tot kantonregter te Kampen Mr. li. Dikkersthans kantonregter te Enschedé; tot Notaris te Rijssen G. W. de Jongcaud. Notaris te Beektot auditeur militair in het provinciaal kommandement van Noord- Brabant Jhr. Mr. L. B. C. L. van Sasse van IJsselt, substituut-officier van justitie te 's Her- togeuboschtot plaatsv. kantonregter te Zierik- zee Mr. J. P. N. Ermerins, tot regterplaatsver- vanger der arroud. regtbank te Zierikzee Mr. J. Moolenburghen te Groningen Mr. H. O. Eeith. De heer Keuchenius, lid van den raad van Neêrlands-Indie is met zijne familie te Ba tavia aangekomen. De nieuwe Minister van Buitenlandsche zaken graaf van Zuylen van Nijevelt wordt vóór het einde dezer maand te 's Iiage verwacht. Vrijdag 11. is in de vergadering van diake nen der Nederd. Herv. gemeente te 's Graven- hage beslotenom een nieuw gebouw te stich ten in plaats van het bestaande oude vrouwen- en kinderhuis. Dienzelfden avond werd door ée't onbekende bij elk der predikanten Moll en van den Broek 9000 bezorgdom die 1SOOO te storten in het touds, voor dien bouw bestemd. Uit Scheveningen wordt ons berigt: tot ons leedwezen moeten wij het gerucht tegenspre ken dat onlangs door sommige dagbladen is medegedeeld, als zoude de bemanning der pink, de Jonge Arend door een schip zijn opgenomen en op de Engelsche kust aan wal gezet, als zijnde dit gerucht ten eenen male van allen grond ontbloot. Zaturdagavond heeft Mevr. Rosa de Vries te Haarlem een concert gegevenwaaromtrent een blad schrijft, dat zij door hare groote ta lenten de algemeene verwachting nog heeft over troffen, en men niet weet, wat meer in haar te bewonderen, de diepte en den omvang van hare stem, of de welluidendheid waarmede de zilvere toonen haar als het ware ontvloden. Zij heeft bij dit alles het opgetogen publiek verbaasd doen staan over de krachtsontwikkeling van een der meest kostbare organen, door den Schepper aan den mensch geschonken. Door de commissie uit de verschillende armbesturen en uit dat der Leidsehe maatschappij van Weldadigheid, belast met het onderzoek naar den toestand van kinderen, die in fabrie ken, trafieken en ambachten werken, is een tal van vraagpunten openbaar gemaaktin tioee groepen verdeeld, waarvan de eerste betrekking heeft, zoo het schijnt, tot den feitelijken, en de tweede tot den physischenintellectuelenen morelen toestand. Een veertigtal vragen worden daartoe ter beantwoording aan de daarmede in betrekking staande heeren en bazen voorgesteld. Bij de op 11. Maandag plaats gehad heb bende openbare aanbesteding van gemeentewerken

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2