dige gestichten op hunne hoede zijn en blijven. Wij vernemen, dat M. A. P. onlangs ver oordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting wegens het zich toeéigenen van een bankbillet van 40.in eeüe tapperij hier ter stede ver lorenvan dat vonnis is gekomen in hooger beroep. Als een merkwaardig blijk van de goede verstandhouding, waarin rijksambtenaren met de ingezetenen eener gemeente, waar zij hun ambt uitoefenenstaanen die niet genoeg kan ge waardeerd worden door de Hoogc Eegering, vermelden ivij het berigt uit Heerlen in den Limburger Courier opgenomen, dat met blijd schap gewaagt van de bevordering des heeren Winkelmanu, ontvanger der registratie aldaar, tot Inspecteur, maar ook met leedwezen, om zijn aan staand vertrek. Die ambtenaar wordt genoemd een raadsmandie zijn ambt zonder gestreng heid bekleedde en bezwaarlijk in dien geest zal vervangen worden. De arbeider L. Draai te O. Pekela heeft zijn 23st0 kind in het geboorteregister laten in schrijven. Een in de residentie uitkomend dagblad velt een ongunstig oordeel over het drama: de kaartlegster, dat in den Koninklijken Holland- schen Schouwburg is opgevoerd. De hoofdgrief betreft het vierde bedrijf, waarvan vele den Christen dierbare klanken en namenwaaronder die van het kruis van Golgotha, van de lippen der pleegmoeder vloeijen; eene heiligschennis, waarover men zijne verontwaardiging niet kan verbergen. Men meent dat zoo iets in het los zinnig Frankrijk en llelgie, waar men slechts naar het pikante hunkert, geduld mag worden, maar in naam van dat innig en diep gevoel van eerbied voor de godsdienst, door onze vaderen nagelaten, moet worden veroordeeld, dat de na men van de meest geheiligde plaatsen zullen worden uitgesproken in de profane omgeving van een tooneel! Het onderwerp schijnt de ontvoe ring van een Israëlitisch kind aau zijne ouders door een min, die het, nadat het als Christen gedoopt was, toevertrouwt aan eene aanzienlijke dame, welke het opvoedt en groot breugt. BUITENLANDSCH NIEUWS. De Fransche regering moet den Paus vooral ontraden hebben om koning Victor Emanuel in den ban te doen, op grond, dat de geestelijk heid van Lombardije en van de nieuw ingelijfde staten in massa zich voor den koning verklaard heeftzoodat de Pausbij het uitvaardigen van den baneen scheuring in den boezem der geestelijkheid zelve zou doen ontstaan. Bij de Londensche dagbladpers vindt de afstand van Savoije en Nizza aan Frankrijk ^'■«isSKfïfAflceuring. Ook in den boezem van het Eiigelscfr Ministerie zou oneenigheid bestaan.Lord Palqjétyfon yat die zaak niet zoo ernstig op maar Lord Eussell toont zich een verklaarden tegenstander van keizer Napoleon. Het keizerlijk geregtshof te Parijs heeft de klagt van het dagblad le Siècle tegen den bisschop van Orleans ongegrond verklaard en diensvolgens verworpen. De gevolgen van het fransche tractaat op de prijzen der wijnen vallen in Engeland algemeen in den smaak. Zij, die gewoon zijn hun pint portwijn of sherry te drinkenvinden het aangenaam in plaats van te betalen, drinken twee pintem in plaats van één en verliezen alzoo 21 sh., hen gewone gevolg der goedkoope weelde. Indien nu* al de zijden stoffen uit Frankrijk 20 pCt. goed- i kooper zijn, dan zal menig huisvader twee kleedjeil voor zijne vronw moeten betalen in plaats van! een, gevende alzoo een verlies van 60 pCt. op dien post van zijn huishoudelijk budgeten mogt hij zich er het hoofd over brekendan kan zij met goedkoope bourdeaux of champagne zijne zorgen verzetten. De lagere klasse is iu- tusschen verpligt 41 sh. voor een pond thee te betalen of zich bloot te stellen om half vergif tigd te worden met een of ander product da: China nooit gezien heeft; en wanneer mee daarbij in aanmerking neemt dat de steenkole' (de eenige brandstof) tegen den aaustaaudei winter welligt duurder zullen worden door di vraag of behoefte voor Frankrijk, en dat di income-tax op 4J pCt. is gesteld, om het ver lies dat de schatkist lijdt ten gevolge der min dere regten op wijnen en Fransche fabriekaten, dan kan men eenigzins de voordeelen van he fransche tractaat berekenen. Te Pesth wilden de studenten den 15 Maar ter viering van den Hongaarschen opstand vat 1843in de Franciscaner kerk een plegtig re quiem bijwonen. Ten getale van 500 trokken zi daartoe in llongaarsch kostuum naar de kerk waar hun de weg erg door de wacht werd belet Des avonds verzamelden zij zich weder voa den Hongaarschen schouwburg, waar zij nie mand wilden binnen latenop grond dat hé een dag van rouw was. Hierdoor ontstond twis met eenige burgers, de militaire magt kwam e bij, zoodat zes studenten, door slagen met d kolf der geweren, vrij erg gewond werden, e;. een zevende door een geweerschot in den voe werd gekwetst. De bevolking der stad hield zie! rustig en onzijdig. BRIEVENBUS. Op verlangen van M. H. T. deelen we gaart mede, dat de vorige week in een achterhuis if de Langestraat is bevallen eene vrouwwier ma: onlangs tot zes maanden gevangenisstraf wen veroordeeld en die nu met het spinnen vos, haar en hare twee kinderen de kost moet ver dienen. 't Was er evenwel zoo gestelddat oji het oogenblik der bevalling de moeder en di grootmoeder, die er bij was, niet meer dan éét

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2