nog verre van af, dat men in onzen tijd de zaken zóó van de personen weet af te schei dendat wat één zegt en aanvoert gelijke waarde wordt toegekend dan of het door duizenden werd herhaald of ondersteund. Men heeft tot be vordering van den aanleg van een lijn tusschen Gouda en 's Gravenbage zeer goed begrepen dat de publieke opinie moest worden opgewekt en gaande gemaakt, zoodat een spoorweg-comité kon spreken uit naam van velen, haar stem kon verhellenals of het in naam van duizenden kwam en een ruim aandeel nemen in de onder handelingen die betrekking hebben tot het ver krijgen der concessie voor den lijn van 's Gra venbage op Gouda. 't Is wel jammer, dat in onzen tijd eene goede zaak weinig kans heeft te zegevierenzonder dat daarvau of daarbij veel beweging gemaakt wordt. Ofschoon in onze staatsinstellingen het beginsel van volkssouvereiniteit niet te vinden is, toch zijn er in de laatste jaren overvloedige bewijzendat het regt van petitie, op een bree- den schaal in toepassing gebragt, wonderen heeft gedaan, 't Is niet noodig die voorbeelden te noe- meumaar dit is zeker, dat ministeriën zijn afgetreden en nieuwe aan het bewind zijn ge komen enkel of hoofdzakelijk ten ge volge van een uitgebreid petitionnement al was het ook veroorzaakt door een volkswaan van een dag. Men moet dus niet lijdelijk berusten al is dit op zich zelf betamelijkiu hetgeen door het openbaar gezag en andere wakkere ligchamen vroeger tot hetzelfde doel is verrigt. De pogingen, die aangewend zijn, moeten on dersteund worden door de ingezetenen van Lei den en van den Bijnkant, omdat zij krachtige vertoogen kunnen indienen daar waar het behoort voor een lijn van Leiden op Woerden, dan zij die ijveren voor een lijn van 's Gravenbage op Gouda. In elk geval is het noodig te doen blijken dat het plan van de Hollandsche spoor weg-maatschappij wordt gesteund door het belang van geheel ons Arrondissement, en dat waar geen sprake is van offers der schatkist ook eiken schijn van eene partijdige beslissing de regering des Lands zou doen dalen in deschattingderNatie. BINNENLAND3CH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot ridder vau de orde van de Nederl. LeeuwF. W. de Virieu directeur van het postkantoor te Zalt-Bommel en tot hoofdadministrateur bij het depart, van tinantiën, H. A. Verniers van der Loeft', prov. directeur der belastingen te Botterdam. Z. K. H. de prins van Oranje was niet aan boord van de Batavier', zijne terugkomst is eenige dagen uitgesteld. De kandidaat J. T. F. U. Lauts bij het provinciale kerkbestuur van Overijssel is te Zou- telaude beroepen. De le luit. van Orsoy Veeren, onlangs door Z. M. benoemd tot kapitein bij het regi ment vesting-artillerie, vertrekt binnen weinige dagen naar zijne nieuwe standplaats, het fort Bath. De kapitein v. Bappardonlangs verplaatst naar Woudricbem, is wederom bij de rijdende artillerie ingelijfd. Voor het vertrek naar Arnhem, verwacht men nog eene aanzienlijke promotie vau hoofd-oflicier bij dit corps. Het regiment grenadiers zal na het kam peren in het kamp te Millingen voor goed in den Haag gedetacheerd worden. Vrijdag j.l. werd ter correctioneele teregt- zitting der Arrond. Begtb. alhier eene zaak be- haudeld in meer dan een opzigt belangrijk. Het gold de aanklagt van het zich toeëigenen van een bankbillet van veertig gulden, dat in eeu tapperij alhier verloren was waarvan een koop man uit 's Gravenhage beschuldigd werd. Na het hooren van tien getuigen heeft het openbaar ministerie bij monde van Mr. L. Eyssonius VVichers de aanklagt volgehoudenin eene sier lijke rede de schuldpligtigbeid van den beklaagde betoogende, waarna hij eene gevangenzetting voor den tijd van drie jaar requireerde. Mr. Jac. van Gigh, advocaat te 's Gravenhage, daarop voor den beklaagde het woord bekomende, bragt hulde aan den geachten ambtenaar, maar ver meende dat in den zamenhang van het bewijs, zoovele schakeltjes misten, dat zulks in geenen deele een volledig wettig bewijs kon daarstellen. In een even sierlijk als welsprekend betoog het onzamenhangende van de aanwijzigingen aan- toonende, concludeerde hij tot vrijspraak. Na re en dupliek werd de uitspraak bepaald op Vrij dag e. k. Men verzekert, dat Dr. B. Fruin onlangs benoemd tot Hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis nog vóór het einde der maand Mei zijne intreerede zal houden. De Leidsche afdeeling der Nederl. Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank zal Donderdag aanslaande des avonds ten 8 ure in het departementsgebouw tot nut van 't algemeen eene openbare vergadering houdenwaarin het woord zal gevoerd worden door de H.H. Ds. A. Butgers van der Loeft", J. C. C. Abbing en J. M. E. Dercksen. Uit de gemeentestem No. 446 zien wij, dat de invoering van den door onzen stadge noot D. A. Sala, physiseh instrumentmaker, ge- wijzigden en verbeterden Alembic, (een instru ment tot het proeven of wegen van de sterkte der likeuren en andere gemengde alcoholische vochten) een belangrijk voordeel voor de stede lijke kas oplevert, omdat het daardoor mogelijk is geworden de ware sterkte te bepalen van de dranken, die in- of uitgevoerd worden, zoodat men niet behoeft te berusten in de eigene aan gifte der belanghebbenden. Opmerkelijk is A ■i

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2