LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6. Woensdag 7 Maart. A°. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft en Rotterdam ten 10 u. 6 m.; 1 u.; 6 u. 9 m.; 9 n. 8 m. Naar Haarlem en Amsterdam ten 8 u. 57 m l u. 4 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens ten 7 ure 30 min., 'smiddags ten 12 ure, 'snamiddags ten 3 ure 45 min., 'savonds ten 8 ure 15 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden.Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks ten 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 10—2 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Het plan van den Spoorweg van Leiden op Woerden schijnt spoorloos verdwenen met de plannen van de noorder- en zuiderlijnendie uit de Eerste Kamer der Slaten-Generaal met de oude mi- listerieële portefeuille zijn meegenomen en waar van de natie, die er het meeste belang bij had, welligt niets meer vernemen zal. Voorshauds is het dus noodig, dat er nieuwe aanvra gen tot verkrijging van concessie worden gedaan, gelijk er ook reeds ingediend zijn, of ten minste de vroeger gedane worden hernieuwd; want bij gemis van bijzondere ondernemingenmoet noodwendig het stelsel van staatsspoorwegen wor den aangenomen, zoo inen den aanleg van die middelen van gemeenschap nog even belangrijk als van dadelijke behoefte acht. 't Komt ons evenwel voor, dat er een breed verschil bestaat tusscheu aanvragen van concessie met of zonder ondersteuning van 's Kijks schatkistomdat bij gemis van eene algemeene wet, die den aanleg van spoorwegen regelt, alleen dan de medewer king van de Staten-Generaal noodig iswanneer het verleenen van geldelijke ondersteuningen wordt gevraagd. In elk ander geval handelt de re gering naar algemeene beginselen, die reeds gelden voor de openbare middelen van vervoer te water en te land. Het plan van een Spoorweg van Leiden op Woerden kan geen bezwaar bij de regering ont moeten die de concessie verleent op voorwaar den die de openbare orde en het algemeen be lang eischen, zóddat er waarborgen zijn voor eene goede uitvoering van het ingediende plan waartoe de concessie betrekking heeft. Er kan daarom geen sprake zijn van bepalingen ten aanzien van den staat der geldschieters of ou dernemers. 't Zij Nederlanders of vreemdelingen, wie slechts zekerheid geeft of borg stelt voor de trouwe naleving der voorwaardenhij kan billijk eischendat de concessie onmiddellijk volgt, als het plan overigens geen gegronde be zwaren oplevert. 't Kan geen bezwaar heeten, wanneer twee aanvragen betrekking hebben tot denzelfden lijn of eene bijna gelijke rigting. De berekeningen van het plan vallen buiten beoordeeling der regering en die het plan vormtwordt veronderstelt het be lang voor het algemeen beter te kennen dan iemand anders, om de eenvoudige reden, dat hij zijn eigen belang in de waagschaal stelt bij het falen zijner berekeningen. Men zou dus veilig aan bet bestuur der Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij de zorg kunnen overlaten om de spoedige verwezenlij king van het ontworpen plan zooveel mogelijk te bevorderen en op het verleenen der concessie aan te dringen. De Gemeenteraad, de Kamer van Koophandel en de Vereenigingendie zich de bevordering der belangen van handel en nijverheid ten doel stellenhebben op eene krachtige wijze het plan van den aanleg ondersteund bij het bevoegd ge zag, en op eene spoedige toekenning der con cessie aangedrongen. Die stemmen hebben naar men mag veronderstellen, voor goed uitgemaakt, dat met dien aanleg verschillende belangen ver bonden ziju, zoodat niets de vertraging van het door de regering te nemen besluit kan wettigen. En toch, ofschoon dat alles voldoende kon worden geacht, om de gevraagde concessie te verleenen't is niet genoeg en zeker onder de tegenwoordige omstandigheden niet geraden om het daarbij te laten. Men is in onzen tijd nog niet genegen uitsluitend het oor te leenen aan den stem der waarheid en aan de billijke aan spraken van weinigen. Wel gezien moest de kracht van één gezond en gegrond argument tot eene spoedige beslissing dwingen; maar 't is er

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1