het maken van aanmerkingen, maar hoogst zeld zaam wendt men zich daarmede tot het gezag, dat in staat is wat ontbreekt of verkeerd ge schiedt te herstellen of aan billijke wenschen te gemoet te komen. Wij hebben aan het hoofd van ons Blad juist om die reden dagelijks geplaatst eene aanduiding van de tijden, waarop het gemeentebestuur en commissiën uit den gemeenteraad bijeenkomen, wanneer het Hoofd van het gemeentebestuur zich op het liaadhuis bevindt, om de belangen der ingezetenen aan te hooren en verschillende bu reaux geopend of ambtenaren te spreken zijn. Nu willen we aan onze geabonneerden ook toe staan om door middel van dit Blad opmerkin gen, klagten enz. van algemeen belang mede te deelen; maar moeten ons voorbehouden, die al leen te plaatsen, wanneer zij in een bescheiden vorm worden gedaan en gegrond schijnen, j Als eersteling op dien weg maken wij melding van eene ingekomene klagte over de urinoirs, door 15.B. schriftelijk bezorgd, en waarbij ge wezen wordt over den onreinen toestand, waarin vele van die voorwerpen verkeeren en van het flaauw handhaven van het verbod, om buiten die voorwerpen de openbare straat te veront reinigen. 1 Op die klagte strekt tot inlichting, dat juist om het inwerpen van onreinheden te voorkomen, dezer dagen de urinoirs worden gevuld met gruis van keijen, dat de doorloop van het water niet belet en toch eenigermate verhindert, dat an dere voorwerpen het gebruik onaangenaam ma ken. Overigens is de behoorlijke handhaving van politievorordeningen alleen dan mogelijk, wanneer het publiek ook medewerkt en van zijn invloed en gezag gebruik maakt, wanneer het ziet dat in strijd met het verbod wordt gehan deld. Wat men nog al ziet doeltreffen, wanneer kwaadwilligheid of baldadigheid bedreven wordt aan het houtgewas op de plantsoenen, eene ernstige vermaning van een beschaafd man, 't is ook van algemeene toepassing en 't zal welligt meer afdoen dan het gezigt van een po litiebeambte, voor wien men vlugt, maar spoe dig terugkeertzoodra hij zich heeft verwijderd. Over de klagt van K. later een woord, om dat de gegrondheid wordt onderzocht. Gaarne plaatsen wij het volgend van een on zer geabonneerden Zaturdag te laat ontvangen stuk De uitvoering van Haydns oratorium de Schep ping heeft ons een groot genoegen gedaan. Wij spieken nu niet van het muziekaal genot, maar wij constateren een lang betwist punt, namelijk, dat het mogelijk is in Leiden klassieke muziek met succes uit te voerendat het niet alleen mogelijk is een goed personeel voor de uitvoe ring bijeen te krijgenmaar ook een behoorlijk auditorium. De Leidsche musici hebben de ver diensten het publiek getoond te hebbendat muziek niet enkel uit walsen en marschen be staat en het Leidsche publiek heeft, door zijne talrijke opkomst en zijne onverdeelde aandacht getoond, dat het wist te waarderen, wanneer men het in de gelegenheid stelde klassieke mu ziek goed te hooren uitvoeren. Wij hopen dat men nu ook op dit antecedent zal doorgaan en dat wij voortaan ten minste éénmaal 'sjaars een oratorium zullen hooren. Zou ook het ge meentebestuur niets doen kunnenom die goede verwachting te verwezenlijken Mag alleen de tooneelkunst en niet de toonkunst op officiële hulp hopen? Zou, wanneer uit de gemeentekas een 1000 genomen werden om eenen bekwamen orchest-directeur te verkrijgen dit geld nutte loos besteed zijn? Voorziening ook in deze im materiële behoeften behoort, onzes inziens, wel degelijk tot de verpligtingen van het be stuur eener zoo aanzienlijke gemeente als Lei den. Wij vestigen hierop de aandacht niet al leen der regering, maar ook der burgerij, die, wanneer zij hierop bescheiden aandrong, zeker lijk wel gehoor zou vinden. Vermenigvuldiging der gelegenheden tot gepaste uitspanning is de lust tot uitspatten afbreuk doen. O. <P. PER TELEGRAAF. LONDEN, 5 Maart. Consols 3 pCt. 94J PARIJS, 5 Maart. 67.85 WEEN EN. Metaliek Nationale Wissel p. Londen AMSTERDAM, 5 Maart. Nederland Werkelijke Schuld 2è v 644 Certificaten 4 984 Spanje Obligatiën H 33 Binnenlandsche 3 424 Rusland 1798'1816 5 1034 1828/29 5 Hope 4 Stieglitz Comp. 4 794 1855 5 994 Oostenrijk Metaliek 5 v 4 t'b" 24 26 Rente Amsterdam 5 694 Nationale 5 534 Wissel Londen k/z 11.674 Koolzaad pr. April 65 October. 684 Raapolie vliegend 38 pr. Mei 384 o October 40 Oostenrijk Met. Coupons Nationale Coupons ROTTERDAM, 5 Maart. Jarige Zeeuwsche Tarwe f 10.25 f 10.50 Nieuwe dito f 9.f 9.50 Zeeuwsche Rogge 7.25 7.50. Gerst (20 cents lager) f 5.50 f 5.75. Boekwijt slap. Heden morgen ten 7 urearriveerde te Hellevoetsluis de Nederlandsche stoomboot de Batavier, aan boord waarvan Z. K. H. de prins van Oranje zich bevond.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3