BIJVOEGSEL TOT HET LEIDSCH DAGBLAD. Zaturdag 3 Maart 1860. Indien deze schikking al niet iedereen vol deed, zij heeft ten minste het voordeel, van de beginselen ongeschonden te laten, de onrust te bedarenen het verheft Piemont tot een Ko ningrijk van meer dan negen millioen zielen. Tegenover deze hervorming van Noord-Italië, welke aan cenen magtigen Staat al de overgan gen van de Alpen in handen geeft, was het, ten behoeve van de veiligheid onzer grenzen mijn pügt, voor Frankrijk den voet der bergen terug te verlangen. Deze terugeisching van een weinig uitgestrekt grondgebied heeft niets verontrustends voor Europa en is niet in tegenspraak met de oube- langzuchtige staatkunde, welke Ik meermalen verklaard heb te willen volgen. Frankrijk toch wil niet overgaan tot die ver- Igrooting van grondgebied, hoe gering ook op zich zelf, noch door onderhandsche kunstgre pen maar door de quaestie openhartig aan het oordeel der groote Mogendheden te onderwer pen. Deze zullen, zonder twijfel, in hare regt- vaardigheid, gelijk Frankrijk het ongetwijfeld ',tegenover ieder van haar in dergelijke omstan digheid zou doenoordeelendat deze be langrijke wijziging van grondgebied ons het regt geeft op een waarborg, welke als door de natuur zelve is aangewezen. Ik kan niet met stilzwijgen de zorg voorbij gaan welke een deel der Katholyke wereld ver vult. Toegevende aan de ondoordachte indruk ken van het oogenblik, heeft men hartstogtelijke noodkreten aangeheven. Het verledene, dat een waarborg voor de toekomst moest opleverenis zoodanig miskend, de bewezene diensten zijn zoo geheel vergetendat Ik wel eene innige overtuiging en een algeheel vertrouwen in het gezond oordeel van het publiek behoefde, om, te midden van al die pogingen om eene alge- meene agitatie in het leven te roepen, de kalmte te bewaren, welke alleen in staat is, de I zaak tot een goed einde te brengen. De feiten spraken intusschen van zelve luide. 3edert elf jaren houd ik te Home alleen het gezag van den H. Vader staande, zonder een enkelen dag opgehouden te hebbenhet gehei ligd karakter van het hoofd onzer Godsdienst - 'i Hem te eerbiedigen. Van eene andere zijde zijn de bevolkingen van de Romagnaeensklaps aan zich zeiven overgelatenvan zelve mede- gesleept geworden en hebben zij getracht, in den oorlog gemeene zaak met ons te maken. Moest Ik haar bij den vrede vergeten en haar op nieuw voor een onbepaalden tijd aan de kan sen der vreemde bezetting overgeven? Mijne pogingen hebben gestrekt, haar met haren Sou- verein te verzoenenen daarin niet geslaagd zijnde, heb Ik getracht, ten minste in de in opstand zijnde provinciën, het beginsel van het wereldlijk gezag des Pausen te beschermen. Gij ziet, naar hetgeen voorafgaat, dat zoo alles nog niet aan een einde is, men evenwel eene aanstaande oplossing mag hopen. De tijd schijnt dus gekomenom een einde te maken aan reeds te lang geduurd hebbende moeijelijk- heden, en de middelen op te sporen, om met gerustheid in Frankrijk een nieuw tijdperk van vrede te doen aanbreken. Bereids is het leger met 150,000 man verminderd, en, zonder den oorlog met China, de bezettiug van Borne en Lombardye, zou die vermindering nog aanzien lijker geweest zijn. Mijn gouvernement zal U onverwijld een ge heel der maatregelen aanbiedenwelke ten doel hebbende productie te bevorderendoor het goedkooper verkrijgbaar stellen der meeste be- noodigdhedenhet welzijn der arbeidende klasse te bevorderen en onze handels-betrekkingen te vermenigvuldigen. De eerste stap, op dien weg af te leggenwasom het tijdstip te bepalen voor de opheffing dier onoverkomelijke hinder nissen, welke onder den naam van prohibitiën, vele vreemde voortbrengselen van onze markten verwijderende, de andere natiën tot eene voor ons droevige reciprociteit dwongen. Eene nog moeijelijker zaak stond ons echter in den weg, de weiuige geneigdheid namelijk tot een handelsverdrag met Engeland. Ik heb dan ook vastberaden de verantwoordelijkheid van dien grooten maatregel op mij genomen. Het voordeel daarvan voor de beide landen kan bij het minste nadenken blijven. Beiden zouden on getwijfeld binnen eenige jaren in hun eigen be lang het initiatief der voorgestelde maatregelen genomen hebbendoch daar er alsdan geene gelijktijdige verlaging van tariven zoude bestaan, zou het van weerszijden zonder onmiddellijke compensatie zijn geschied. Door het tractaat is dus slechts het tijdstip der heilzame wijzigingen bevorderd, en aan onvermijdelijke hervormingen wederzijds het karakter gegeven van concessiën, bestemd om het verbond van twee groote vol ken te versterken. Opdat dit verdrag de meest gunstige gevolgen moge hebben, roep Ik uwe meest krachtige mede werking in, tot aanneming der wetten, welke de toepassing daarvan gemakkelijker moeten maken. Ik vestig vooral uwe aandacht op de middelen van gemeenschap, wier ontwikkeling ons alleen in staat kan stellen, met de buitenlandsche nij verheid te wedijveren. Daar de oogenblikken van overgang echter steeds moeijelijk zijn, en het

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 5