I de cholera op. Men neemt één drachme geschrapt quassiehont en doet die gedurende twee dagen op één ons alcohol in eene gesloten flesch trek ken. Met een lancet maakt men eene kleine ope ning in den arm en doet daarin eenige druppels van het vocht loopen. Laatstgenoemde genees heer verzekert, dat hij te Calcutta door die be handeling van 3000 choleralijders slechts 25 heeft verloren. Uit Weenen schrijft mendat de stemming aldaar eiken dag verontrustender wordt en zeer doffe moedeloosheid zich van een deel der be volking meester maakt. De zaken staan bijna stil, de armoede neemt toe en de achting en genegenheid voor de regering gaan te gronde. Deze, als met blindheid geslagen, wil het ver loren terrein herwinnen door geweld te bezigen en het zwijgen op te leggen aan allendie oök maar in de verte het wagen een min gunstig oordeel over het tegenwoordige regeringstelsel te vellen. Dagbladen, welke tot in het overdrevene de regering huldigenworden opgeheven en ont- vangen waarschuwingenindien zij niet onvoor- I waardelijk zijn in hunnen lof. Alles voorspelt eene crisis. Venetië, Hongarije, de finantiële nood, de toenemende ontevredenheid der bevol king, zietdaar zoo vele en onmiskenbare on weerswolken welke zich boven het ongelukkige Eijk zamenpakken. Iedereen ziet de duisternis, de beurslieden hebben geen vertrouwen meer, de regering ech ter bespeurt van dit alles niets, althans het neemt er den schijn van aan. Als of dit alles niet genoeg ware, komt daarbij nog het onver mijdelijk gevolg van een despotiek regeringstelsel het bedrog waaraan hoog geplaatste mannen zich op groote schaal schuldig maken. Terwijl een minister op eigen gezag zonder controle de schuldenlast met ruim honderd millioen fl. vermeerdert, maakt een veldmaarschalk gebruik van het beheer, om zich daarvan een deel toe te eigenen. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft, na de door het lid Lebeau met warmte uitgesproken redevoering, het regeringsvoorstel met algemeene stemmen aangenomenwaarbij uit het formulier van den eed voor de leden dei- Provinciale Staten en van de gemeenteraden en van de burgemeesters de woorden worden geligt dat de vorsten uit het huis Oranje-Nassau voor eeuwig van den Belgische troon wor den uitgesloten. In die redevoering komen de volgende merkwaardige zinsneden voor: «Eene staatkundige solidariteit verbindt België nog altoos aan dat volk, zoo beroemd in'de historie; aan dat volk, waaronder geleefd heeft Willem de Zwijger, de grootste bevorderaar der gewe tensvrijheid, wier beginselen België eerst later gehuldigd heeft; aan dat volk, dat later geïn spireerd dan zijne Belgische broeders, in de zestiende eeuw alleen aan de roepstem van den grooten Zwijger gehoor heeft gegeven en uit dien hoofde twee eeuwen vroeger onafhankelijk geworden is; aan dat volk, dat aan Engeland den stichter zijner staalkundige vrijheid en van den parlementairen regeringsvorm gegeven heeft. Men verneemt dat Mgr. M. J. Niewiudt Bisschop i. p. i. van Cytrum, vicarius-apostoliek van Curaqao, in den avond van den 12dc" Ja nuary j.l. te Curasao is overleden. KAAPSCHE BERIGTEN. Tot president van den Oranje-Vrijstaat is met overgroole meerderheid gekozen de heer Pretorius, president van de Z. A. republiek. Uit de Z. A. liep. wordt gemeld, dat er zich eene partij vormt, die Ds. Postma uit het land wil verbannen. Het handelshuis van de lieeren B. Daneel en Zoon, hetwelk met Holland veel relatien had heeft zijne betalingen gestaakt. P AARLEN. Kloeke geesten en kundige handen Worden gevoed in alle landen. Trekking der 241c Staats-Loterij. Eerste Klasse. Hoogste Prijzen. 3° Lijst N». 3796 5000. N». 7775 f 200. N°. 1091 1000. N°. 883 100. 15919 f\00. N». 12295/100 PER TELEGRAAF. LONDON 29 Februarij. Consols 3 pCt. 95 PARIJS, WEENEN, Metaliek Nationale Wissel p. Londen AMSTERDAM, 29 Februarij. Nederland Werkelijke Schuld 2» v 64* Certificaten 4 v 98£ Spanje Obligatiën H 33£ Binnenlandsche 3 Rusland 1798/1816 5 103£ 1828/29 5 102 Hope 4 79J- Stieglitz Corap. 4 791 1855 5 99i Oostenrijk Metaliek 5 48* Rente Amsterdam 2? 5 26/r 71| Nationale 5 54| Wissel Londen k/z Koolzaad pr. April October. 67p Raapolie vliegend pr. Mei October Oostenrijk Met. Coupons 21.75 Nationale Coupons 28.47 Door het afbreken der telegrafische gemeen schap ten gevolge van den storm van eergisteren, zijn de beursberigten van Parijs en Weenen niet ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3