S h £eicbc ©oii^ant Wat brengt de toekomst? Waarom nam Sjahrir ontslag? Roem van de Nederl. scheepvaart Op korte golf Naar HUIBERS Pensioenfonds voor het bloem- bollenbedrijf ZATERDAG 28 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telel: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij e-Q abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WTLMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. -11124 Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. rvEZE WEEK is een uiterst geschik- te periode om een blik te wer pen in het verleden en tevens een •blik in de toekomst. De terugblik in het verleden is niet voor de volle 100 pet. prettig, de blik in de toekomst ook niet. Donderdag was het twee jaar gele den, dat te San Francisco de verte genwoordigers van 50 staten het Handvest van de „United Nations Or ganization" hebben aanvaard. Er heerste toen meer geestdrift dan nu, na een ervaring van twee jaren, ofschoon reeds bij de geboorte van de U.N.O. die geestdrift ook al niet uitbundig was. Zeker, wij juichten het allemaal van harte toe, dat de volken zich weer aanensloten en dat zij na de teleurstellingen met de Oude Volken bond toch blijkbaar nog geloofden in de mogelijkheid van samenwer king en van vreedzame opbouw van een meer ménselijke wereld. Na zo veel jaren van gruwelijk geweld was de oprichting van de U.N.O. een ver ademing. Maar we waren niet blind voor de constructiefouten van het nieuwe apparaat en met name het recht van veto temperde ons enthou siasme ten zeerste- Dat recht van veto werd toegekend aan de grote mogendheden aan de z.g. „grote vier" en tekende wel scherp de overheersende invloed dezer groot machten over de grote massa der kleine staten. Was er nu maar eens gezindheid geweest onder de magna ten, dan zou men er nog vrede mee kunnen hebben, maar het bleek al spoedig, dat zij het helemaal niet eens waren met elkander en dat spe ciaal Rusland van dat veto-recht een uiterst vrijmoedig gebruik maakte om zijn wil door te zetten, of althans om efefetief te verhinderen, dat er een regeling werd aangenomen, wel ke niet geheel in zijn lijn lag. Zo doende werd menige regeling reeds in de kiem gesmoord en bleef er vqel onafgedaan liggen. Positieve resulta ten heeft de U.N.O. nog zeer- weinig opgeleverd en men zal vooralsnog genoegen moeten nemen met dé z.g. imponderabilia, die niet in getal of maat uit te drukken invloeden, die er uitgaan van een geregeld con tact tussen de staten onderling. Men kan ze niet tellen, niet wegen, niet met de vinger nawijzen, 'maar toch zijn ze er en laten zich gelden. De geregelde uitwisseling van ideeën tussen de vertegenwordigers der na ties in één bepaald contact-centrum kan heel wat misverstand van te vo ren wegnemen en heel wat wrijvin gen voorkomen. Laten we op de twee de verjaardag van de U-N.O.-baby hopen, dat zij voorspoedig moge op groeien, beter en voorspoediger dan we verwachtten, en. dat zij langer moge leven dan haar voorganger van Genève. 7OALS HET VERLEDEN zich aan ons opdrong door de herinnering aan het onstaan van de U.N.O. openen zich onwillekeurig perspec tieven, als wij denken aan de confe rentie te Parijs tusssen de ministers van buitenlandse zaken van Enge land., Frankrijk en Rusland over het hulpplan van Marshall. Koesterde men aanvankelijk enige vrees, dat Moskou de uitnodiging van Bevin en Bidault zou afwijzen, thans weet men, dat Rusland niet lang ge aarzeld heeft en zijn vertegenwoordi gers naar Parijs heeft gestuurd. Verleden week hebben we de me ning uitgesproken, dat een Europese samenwerking misschien gauwer tot stand zou komen zonder dan met Rusland. Nu schrijft ook de Nat. R'damse Cart.: „De politieke tegenstellingen tus sen Oost- en West-Europa kennende en ook de neiging der Russen om bij onderhandelingen steeds te trach ten het onderste uit de kan te krij gen, kan men voorzien, dat de on derhandelingen moeilijk en van lan ge duur zullen zijn. Het vraagstuk, dat moet worden aangepakt, is ont zaglijk van omvang en zit vol nete lige onderdelen, zodat een lange duur der onderhandelingen onvermijdelijk is. Wanneer Bevin en anderen dan niettemin op spoed aandringen be treft dit niet zozeer de eigenlijke, za kelijke onderhandelingen, dan wel het vermijden van onnoodzakelijk op onthoud, m.a.w. er mogen geen we ken voorbij gaan met gepraat over procedurekwesties en dergelijke, wel ke de internationale bijeenkomsten van de laatste tijd voor de deelne mers tot uitputtende martelingen plegen te maken. Ook zonder dat zul len er haken en ogen genoeg zijn." Toch is de zuiver zakelijke opzet van het plan de moeite van een royale tegenprestatie alleszins waard. De situatie is toch zó, dat de landen van Europa financieel aan de dijk zitten, zij moeten van alles en nog wat kopen, het meest uit Amerika. Maar om te kunnen kopen, moet men geld hebben, of crediet. Amerika ver schaft dat crediet, maar als het cre diet is opgesoupeerd, moet het wor den terugbetaald. En nu voorziet Amerika, dat deze verwachting wel eens ijdel kan blijken. Daarom doet het een forse poging om Europa weer zover te krijgen, dat het bin nen niet te lange tijd inderdaad in staat zal zijn, om hetgeen het koopt ook werkelijk uit eigen middelen te 1 betalen. Maar dat gaat niet met dol- llars alleen: het is Europa zelf, dat Jzich moetoprichten en daarbij doen 'zich de bovengenoemde haken en ogen voor. Want de economische PRINS BERNHARD Morgen viert Z. K. H. Prins Bern- hard zijn verjaardag. En het Nederlandse volk viert de- dag mee. Van ganser hart. Orqdat het meeleeft met het Oran je-Huis, waarin het ziet. erkent en waardeert en liefheeft symbool en beschermer van zijn nationale vrij heid en zelfstandigheid! Omdat het in Prins Bernhard heeft leren kennen een persoonlijkheid, die zich intens heeft ingeleefd in al les, wat de belangen raakt van het Nederlandse volk en daaraan voort durend, waar mogelijk, zijn sympa thieke medewerking verleent. Maandag kunnen wij ons weer vrij tooien met de witte anjer. En wij zullen dat gaarne doen. Ook om daardoor te steunen het Prins Bernhardforids,dat, zoals men weet, tot doel heeft culturele werk zaamheden, die voortkomen uit het Nederlandse volk, te steunen, De omzetbelasting verhoogd Met ingang van 1 Juli wordt de omzetbelasting gewijzigd. Het per centage van heffing, dat thans in het algemeen twee is, wordt verhoogd tot drie, terwijl het percentage van vier in zes verandert. Het voor groot handelaren geldende percentage van een half blijft echter ongewijzigd. Een aantal noodzakelijke levens behoeften is, zowel bij fabrikanten, als bij groot- en kleinhandelaren, van omzetbelasting vrijgesteld. De producten van landbouwers, tuinbouwers, bosbouwers, veehou ders en vissers zullen, voor zover zij niet zijn vrijgesteld, voortaan in plaats van met één, met drie percent zijn belast, en die met drie, met zes percent. Bij levering door een fabri kant van,bepaald aangewezen weel- degoederen is een belasting verschul digd van 15 pet. Als overgangsmaatregel geldt, dat op de leveringen en diensten, welke voor 1 Juli 1947 zijn verricht, oude bepalingen van toepassing blijven, ongeacht of de facturen na 1 Juli worden uitgeschreven, of de ver goeding na dien datum wordt ont vangen. Soekarno's antwoord Het antwoord, dat Soekarno aan de Nederlandse Regering heeft ge geven, betekent eigenlijk, dat hij de concessies door Sjahrir gedaan over neemt. Waarom is Sjahrir dan afgetre den? Of: waarom heeft Soekarno dat ontslag dan aanvaard? De situatie ligt niet heel erg klaar voor ons open! Hoe het ook zij, belangrijker is, dat de concessies van Sjahrir, in zijn brief van .20 Juni gedaan, van zeer beperkte aard waren. Zij voldeden zeker niet aan de uitnodiging van de Nederlandse regering in de aide- mémoire om de voorstellen van 27 Mei te aanvaarden. Avonturen van een Australisch piloot De Australische vlieger Gregory Board, die verleden week met zijn Avfo-Ason-toes'tel een landing heeft gemaakt op een Nederlands nood- vliegveld bij Palembang, heeft in zijn rapport aan de Australische immigratie-autoriteiten beweerd, dat de Nederlandse autoriteiten hem" op de terugreis hadden verboden ver der te reizen en zijn toestel hadden beschoten, toen hij zonder toestem ming toch vertrok. Board, die op weg was van Syd ney naar Singapore, zeide, dat hij bij het invallen van de duisternis het officiële vliegveld niet had kun nen vinden en elders binnen de de marcatie-zone geland was. Hij had daar de nacht bij Nederlandse mili tairen doorgebracht. Naar hij beweerde, vertrok hij uit Palembang en landde te Pangkal- Pinang op Banka, waar Nederlandse autoriteiten hem naar zijn zeggen vasthielden, zijn kaarten in beslag namen en hem ondervroegen oveT zijn reis onder de beschuldiging, dat hij contact onderhield met Indone siërs en wapens alsmede de Austra lische vakverenigingsleider Healy naar Djokjakarta had vervoerd. MACHINALE HULP BIJ DE GRAANOOGST Vermoedelijk zullen dit jaar twee honderd „combines" voor de graan oogst uit Amerika, Zweden en En-' geland naar ons land worden geëx porteerd. Dit zijn landbouwwerktui gen, welke machinaal het koren zichten en binden. Een gedeelte daarvan is reeds aangekomen. VERLIEZEN NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijam. gerapporteerd: gesneuveld of over- leden tengevolge van oorlogshande^ lingen: Koninklijke marine; geen verlies zen. Koninklijke landmacht: soldaat Ai van Berlo, van 5 R.I., afkomstig uit Gemert. Gesneuveld in omgeving Modjokerto op 22 Juni 1947, ten gevolge van vijandelijke actie. soldaat H. J. Kuipers, van 4 R.S., afkomstig uit Leeuwarden. Gesneu veld te Medan, op 19 Juni 1947. Soldaat N. Kulk, van 4 R.Saf komstig uit Katwijk aan Zee. Ge sneuveld te Medan. op 18 Juni 1947. Koninklijk Nederlands-Indisch le ger: geen verlezen. Grote drukte heerst er momenteel op de voornaamste aardappel- en groen teveiling in ons land, n.l. ip de Streek te Grootebroek-Bovenkarpsel. Uit wijde omtrek voeren de tuinders hun producten per punter aan. vraagstuken zitten hopeloos verward in de politieke zodat de oplossing van een economisch vraagstuk vaak niet mogelijk is zonder de oplossing van een parallel lopend politiek vraag stuk. Het hele Marshall-plan heeft zelfs tot achtergrond de overheer sing van het Amerikaanse kapitaal cp het Europese continent met een duidelijke anti-communistische ten- denz. De Russen voelen dit zeer wel en daarom verwachten wij weinig van hun medewerking, tenzij Moskou weer eens één van zijn befaamde sal- I to mortales doet. Geen concessie werd gedaan en Soekarno doet dat thans ook weer niet op het essentiële punt van de gemeenschappelijke gendarmerie. Toch is, van Nederlands standpunt bezien, zonder zulk een politionele bescherming de opening van de on dernemingen niet mogelijk. Het eco nomische leven in Indonesië kan niet op gang komen zonder samen werking in federatieve organen, waarvan deze gendarmerie wel een der voornaamste is. De conclusie blijft-met of zonder Sjahrir, met of zonder de instemming van alle politieke partijen met deze politiek dat de Indonesische regering de Nederlandse voorstellen van 27 Mei, die door Washington vertrouwen wekkend genoemd zijn, onder meer op dit zeer belangrijke punt niet kan aanvaarden. VERBINDENDE KRACHT BESLUIT DELINQUENTEN. Ter verduidelijking van het voor de Haagse Rechtbank gewezen von nis in de procedure, waarin de rechts kracht werd aangevallen van de wij ziging van het besluit politieke de linquenten van 19 November 1945, diene, dat de rechtbank van mening is, dat de procureur-fiscaal niet de detentie, door het militair gezag op gelegd, kon verlangen. Doch dat hij de betrokkene wel na vrijlating op nieuw in hechtenis had kunnen doen nemen. Op die grond heeft' de recht bank thans de vrijlating van deze verdachte gelast. Zij heeft dit vonnis niet uitvoerbaar bij voorraad ver klaard, zodat eventueel hogere in stanties deze kwestie te beoordelen krijgen. Voor andere gedetineerden heeft dit vonnis dan ook voorhands geen consesuenties. AARTSBISSCHOP VAN NANKING OVER CHINA. .De burgeroorlog in China is een internationaal conflict en het voor spel voor de derde wereldoorlog", heeft mgr. Paul Joepin, aartsbisschop van Nanking, aan de pers verklaard. De aartsbisschop staat de vorming van een democratische internationale voor om de communistische interna tionale te gronde te richten. Vervol gens beschuldigde hij de Sowjet-Unie er van, dat zij de Chinese communis ten in Mandsjoerije helpt en herin nerde hij de V.S. er aan, dat China dat voor alle democratieën ter we reld strijdt, even veel aandacht ver dient als Griekenland en Turkije, ZIGEUNER-GETUIGE VERLIEST ZELFBEHEERSING. De zigeuner Karl Holenreiner, die in het proces te Neurenberg tegen dr. Biegelboeck, verdacht van oorlogs misdaden, als getuige optreedt, heeft gisteren getracht de houten balustra de over te klimmen, welke de af scheiding vormt tussen de beklaag den en de rest van d? rechtzaal. De zigeuner moest met gewek naar zijn plaats terugg .vo-rd worden, waarna hij verklaarde, dat hij, hoe wel hij nog nooit iemand kwaad heeft gedaan, die moordenaar uit Buchen- walde met alle plezier eigenhandig zou worgen. Dr. Beigelboeck, die hem verlokt had met de belofte van een goed baantje, had experimenten op hem uitgevoerd. Door het drinken van zeewater had Holenreiner hevit, ge leden. De president van het tribunaal ver oordeelde Holenreiner tot 3 maan den gevangenisstraf wegens het aan nemen van een houding, die niet strookt met de waardigheid van het tribunaal. >000000000000000000000000000000000 c •>000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. De Prinses woonde de opvoe ring bij van „De Poort van Isthar", een lyrisch drama, dat opgevoerd werd door het Amsterdams Studen tencorps. Een vraaggesprek zal heden avond te 20.05 over beide zenders worden uitgezonden met Prins Bern hard en de Minister van Onderwijs. Het onderwerp van het vraaggesprek is het Prins Bernhard-fonds. De 36-jarige havenarbeider N. Brouwer is gisteren in de haven te Amsterdam verdronken. Van Van Dale's nieuw groot woordenboek der Ned. Taal is bij Martinus Nijhoff in Den Haag de eerste aflevering, A. Baal, versche nen. Het ligt in de bedoeling, dat er om de twee maanden een aflevering uitkomt. In totaal zullen er vijftien afleveringen verschijnen. Tot Burgemeester van de ge meenten Waarder, Barwoutswaarder en Rieitveld is benoemd de heer H. H. C. Vos, reserve-majoor der in fanterie. De gemeente Venlo heeft een sluitende begroting voor 1947! BUITENLAND. Een der hevigste onweders sinds mensenheugenis maakte het radio- telegrafisch verkeer met Londen gisteren vrijwel onmogelijk. Zware regens brachten het Londense ver keer tot stilstand. Mevrouw Peron, de rondreizen de echtgenote van de president van Argentinië werd door een groep per sonen voor de Argentijnse ambassa de te Rome uitgejouwd. Met de gummiknuppel heeft de politie de orde hersteld. De posttarieven in China wor den met 400 pet. verhoogd, tenein de het maandelijks verlies van 61 milliard Chinese dollars, dat door het ministerie van vervoer wordt geleden, enigszins in lopen. Aan Oostenrijk zal door de Amerikaanse regering ruim 300 mil- lioen Schilling worden terugbetaald voor bezettingskosten van het Ame rikaanse leger over de periode van 30 April 1945 tot 30 Juni 1947. De stakende Franse bank-em- ployé's hebben bekend gemaakt, dat van heden af alle uitbetaling van cheques, ook die voor de salarissen, zal worden Opnieuw drie record- reizen van de „Oranje" naar Batavia Het vlaggeschip der stoomvaart maatschappij Nederland de Oranje is gistermiddag uit Amsterdam vertrok ken voor de eerste van de drie rei zen AmsterdamBataviaAmster dam, welke het schip in record hoopt te volbrengen. Op 10 Augustus wordt het weer in Amsterdam verwacht, waarvan het 5 dagen later opnieuw vertrekt om er 3 November terug te keren. 10 November volgt dan de laatste tocht van deze serie, welke op 22 November eindigt. Dat deze opmer kelijk snelle reizen van dit grootste schip uit de hoofdstedelijke haven ook in de buitenlandse pers sterk de aandacht trekt, blijkt wel uit de gro te belangstelling welke buitenlandse journalisten voor kapitein lemke Bakker en zijn machtige schip aan de dag leggen. Zo schreef de Times of Ceylon een uitvoerig artikel over de dutch record breaker, die de reis ColomboSouthampton in 13 dagen volbrengt en daardoor het snelste schip op deze uiteraard ook door vele schepen van buitenlandse nationali teit druk bevaren route is, Een op merkelijke prestatie, die de naam van de Nederlandse scheepvaart, welke in de oorlog door zovele groot se prestaties nog eens te meer werd gevestigd, opnieuw alle eer aandoet. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen Dr. PLESMAN UIT INDONESIë TERUG. Met de K.L.M.-constellation „Nij megen" keerde gisteravond de direc teur van de K.L.M., dr. A. Plesman uit Indonesië terug, waar hij de laat ste hand heeft gelegd aan de' fusie tussen K.L.M. en K.N.I.L.M. „De route-organisatie is aan het af zakken vertelde de K.L.M. direc teur tot voor kort was deze in handen van militairen en die deden het werk goed, doch naarmate in verschillende landen burgerlijke autoriteiten het hebben overgenomen wordt het mine1 r". „Het is mij duidelijk geworden" aldus de heer Plesman ,dat als de route-organisatie beter gaat function- neren, we onze dienst gaan verande ren. Er zal dan op de Indië-route niet meer overnacht worden, doch conti nu worden doorgevlogen. Als we dit bereiken, is het doel, dat we reeds zo lange tijd nastreven bereikt. Men moet nu niet verwachten, dat dit reeds zo spoedig zal geschieden, doch wanneer de grondorganisatie in orde was, zouden we er bij wijze van spre ken morgen mee kunnen beginnen". De heer Plesman verwacht, dat de duur van een Indiëvlucht dan op 42 uur kan worden teruggebracht. VERLAGING KAASPRIJZEN. In het kader van een nieuwe re geling der prijzen worden met in gang van 29 Juni de prijzen van na- tuurkaas voor consument en detail list verlaagd. Het bedrijfschap voor zuivel heeft de prijzen voor de con sument als volgt vastgesteld: Vol vette kaas 1.85 per kilo, 40 plus 1.7Q, volvette smeerkaas f 2, idem 40 plus 1.90. Met ingang van genoemde datum worden ook de maximumprijzen van boter voor de detaillisten verlaagd. Deze verlaging komt niet ten goede aan de consument. DE NIEUWE FRANKEERZEGELS. In de loop van de maand Juli zul len frankeerzegels van 15, 20 en 30 cent in de nieuwe uitvoering ver schijnen. De registratie der diensttijden voltooid Voor de arbeiders in het bloembol len bedrijf bereikt ons het belang rijke bericht, dat de omvangrijke re gistratie van de diensttijden over het tijdvak 1 Maart 19301 Maart 1946 thans voltooid is. Zoals bekend mag worden veron dersteld, is bij de invoering van de pensioenregeling op 1 Maart 1946 bij wijze van overgang bepaald, dat on der zekere voorwaarden alle diénst tijden na de 25-jarige leeftijd in het bloembol]enbedrijf in het tijdvak 1 Maart 19301 Maart 1946 bij het be palen van de pensioenrechten in aanmerking zullen worden genomen. Voor een en ander was een alge hele registratie van deze diensttij den nodig. De registratie werd verricht aan de hand van de dooi' de werkgevers ge dane opgaven. Volgens het bepaalde in art. 12 van het reglement zal thans aan alle ar beiders,' te wiens name diensttijden over vermeld tijdvak werden gere gistreerd daarvan opgave worden verstrekt. De desbetreffende opgave-kaarten zullen voor het gehele bloembollen- bedrijf uiterlijk Zaterdag 12 Juli a.s. worden gepost, zodat iedere arbei der deze opgave uiterlijk 14 Juli d.a.v. in zijn bezit moet hebben. Wat staat de arbeider in het bloem- bollenbedrijf nu ten opzichte van het vorenstaande te doen? -Ie. Controleer nauwgezet de door U te ontvangen 'opgave van geregis treerde diensttijden na uw 25-jarige leeftijd in het tijdvak 1 Maart 1930- 1 Maart 1946. 2e. Kan deze uw instemming weg dragen bewaar dan de opgavekaart en noteer de daarop vermelde dienst tijden in de betreffende vakjes bo- aan blz. 28 van uw reglement boekje. 3e. Ingeval u met de opgave Van diensttijden niet accoord zoudt kun nen gaan dient u onverwijld uw be zwaren daartegen nauwkeurig bjj het fondsbestuur kenbaar te maken. (Zaanenstraat 18, Haarlem). U heeft daartoe evenwel slechts gedurende 10 dagen de gelegenheid en wel in het tijdvak van 1424 Juli a,s. Op laatstgenoemde datum sluit onherroepelijk de beroeptijd. Indien ge bezwaren bij het fondsbestuur in dient, doet zulks dan onder bijslui ting van de door u ontvangen opga-,, vekaart en vermeldt dan op eén apart briefje waarop voorkomt uw naam en werknemersnummer, uw bezwa- Kn. 4e. Wanneer door een arbeider, die na zijn 25-jarige leeftijd in het tijd vak 1 Maart 19301 Maart 1946 in het bloembollenbedrijfheeft ge werkt, géén opgavekaart wordt ont vangen, dient ook door deze arbei der daartegen in het tijdvak van 14- 24 Juli onder opgave van zijn dienst tijden bezwaar bij het fondsbestuur te worden gemaakt. Dezulken gelie- er vooral op te letten juiste naam, voornamen, geboortedatum en adres in hun bezwaarschrift kenbaar te maken. Groot tekort aan landarbeiders Er heerst thans een groot tekort aan landarbeiders, dat velen voor de komende oogstperiode met zorg vervult. De landbouw heeft een brief ge richt tot de minister van Sociale Za ken, onder wiens departement de ar beidsbemiddeling en de vorming van de oogstcolonnes ressorteert, om hem te wijzen op het dreigènde tekort. Een (coJtAeltje... „Christenen, die wezenlijk streven naar vereniging met God, in hun particulier leven uitkomen voor de rechtvaardigheid, de broederliefde, de v/aarheid, en bovendien weer staan aan de invloedi van haat, las ter, wrok, paniek en aèn de collec tieve nerveuze spanningen, waaraan de volken zijn blootgesteld geduren de de onrustige tijdperken van hun geschiedenis: zij zijn als zovele haarden van inwendige waakzaam heid en van vrede, hun uitstraling verandert onwaarneembaar maar werkelijk en effectief de atmosfeer, waarin de geschiedenis der wereld zich voltrekt". M. Molenaar M-S CL

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1